In het klantenbestand van Robas zitten inmiddels ruim 300 000 klanten die voortdurend op de hoogte worden gesteld van nieuwe uitgaven, zoals bijvoorbeeld de uit gave „Stadsplattegronden van Jacob van Deventer". Willem Philipse (rechts)Bijna alles automatisch. De groei zet door Niet alleen de publieksmarkt was opgewekt, steeds meer werden de uitgaven voor professionele doeleinden ge bruikt en kwamen er vragen uit die hoek. Een gericht marktonderzoek bevestigde het vermoeden dat er een grote behoefte was aan recent fotomateriaal van heel Nederland. Robas durft de stap naar een landsdekkende fotokaart te maken, maar groeit daarmee nogal uit zijn eigen (nog vrij nieuwe) jasje. Daarom zocht zij toenadering tot de Wegener-groep. Het klikte vrij snel en de overname werd een feit. Sinds kort is Robas onderdeel van die groep en samen zullen ze onder andere de „Fotografische Kaart van Nederland" (FKN) gaan uitgeven voor de professionele markt. FKN, een gebiedsdekkende kaart op schaal 112 000 in kleur Om uit te leggen waarom de overname door Wegener van belang is voor Robas en wat de grote mogelijkheden van de FKN kunnen zijn vooral voor de professionele markt, belegden Robas en Wegener een persconferentie in Schiphol-Oost. Een aantal nieuwsgierigen uit meerdere hoeken van de geodesie en kartografie had interesse voor het verhaal. Rob Kersbergen van Robas gaf de geheimen van de FKN prijs. Er zijn 18 500 luchtfoto's nodig om heel Neder land zodanig te bedekken, dat er ook stereo-uitwerking mogelijk is. De overlap bedraagt daartoe 63% in de langsrichting. Er wordt gevlogen op 1830 m hoogte, de fotoschaal is 1 12 000. Door precies over de horizontale coördinaatlijnen te vliegen (alleen op de oneven kilo- meterlijnen), ontstaan foto's die ruim twee kilometer in het vierkant bedekken. Door GPS-navigatie is het moge lijk van elke foto exact de middelpuntscoördinaten te berekenen, wat interessante mogelijkheden biedt voor de „verhandeling". De foto's worden vergroot tot schaal 1 8000 en worden zowel analoog als digitaal (gescand) op de markt gebracht tegen een aantrekkelijke prijs. De foto's worden gemaakt door Aerodata BV vanuit een tweemotorig Piper Navajo vliegtuig. Het toestel is modern uitgerust. De aanwezigen mochten dat gaan bewonderen in één van de kolossale Schiphol-hangars. Ergens achter in, verscholen achter een Cityhopper van de KLM, stond de Piper. De hele inventaris die normaal in het toestel hoort te zitten, was nu buiten uitgestald. Alleen de camera zat er nog in. Een zeer enthousiaste medewerker, Willem Philipse, demonstreerde de nieuwste snufjes. Om de werking van de gyrostabilisatie van de camera te laten zien, duwde hij de staart van het vliegtuig heftig op en neer. Op een beeldscherm werd de GPS-navigatie ge demonstreerd en de verdere instelmogelijkheden. Willem liet zien hoe vóór de vlucht al zoveel kan worden gepro grammeerd, dat de piloot het werk eigenlijk alleen zou kunnen doen zonder de hulp van de cameraman. Is er een foto overgeslagen, dan moet de run nog even worden overgevlogen, maar het programma zoekt zelf uit welke foto hij opnieuw moet nemen. Toen ook de automatische piloot ter sprake kwam, had Willem de aanwezigen er bijna van overtuigd dat zelfs de piloot nog overbodig zou zijn. Het meest interessante gegeven van de FKN-uitgave is de koppeling die tot stand wordt gebracht tussen de middelpuntscoördinaten van de foto's en die van het postcodebestand dat van het Kadaster werd verkregen. Op die wijze wordt het mogelijk zeer snel een gevraagd (postcode)gebied te visualiseren. Vanaf medio 1993 is de kaart van heel Nederland te leveren. Om de gegevens actueel te houden, wordt elk jaar 1/3 van het land opnieuw gevlogen, zodat de informatie nooit ouder dan 3 jaar is. Nieuwe klanten Namens de Wegener-groep lichtte Menno de Wit toe waarom Wegener het interessant vond miljoenen te in vesteren in een „jongensdroom". Het succes van Robas tot hiertoe was de eerste factor. De uitkomst van het marktonderzoek naar de behoefte aan een dergelijke „kaart" was een goede tweede. Men denkt een grote markt te hebben voor professioneel gebruik en denkt dan aan provincies, gemeenten, waterschappen, nutsbedrij ven, ingenieursbureaus en vastgoedbedrijven. Op een vraag of Wegener/Robas zich ook op de GIS- markt zal gaan bewegen, antwoordde Bas dat naar zijn mening er al veel aanbod is op die markt, maar nog be trekkelijk weinig vraag. Toch zal Robas die markt zeker in de gaten houden, want in de (bij)produkten van de FKN is ook al een soort GIS aanwezig. Maar volgens Rob is dat nog maar een baby-gisje. De ervaring leert echter dat baby's snel groot worden bij Robas, dus wie weet. Theo Scheele VLBI-CENTRUM IN NEDERLAND Nederland krijgt een internationaal centrum voor radio- astronomie. Het nieuwe centrum zal de gegevens van tien Europese en twee Chinese radiotelescopen ver werken en interpreteren. De bouw van het complex bij Dwingeloo in Drenthe start begin 1993. NGT GEODESIA 93 - 1 19

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 21