Er zijn diverse accessoires leverbaar, waaronder auto matische microfilmkaart toevoer voor 150 kaarten, micro fichehouder en motorisch 16/35 filmtransport. Inlichtingen: Repromat Micrographics, telefoon 023- 389394. COMITÉ DE LIAISON DES GÉOMÈTRES-EXPERTS EUROPÉENS BIJEEN TE MADRID De bijeenkomst van het Comité de Liaison des Géomètres-Experts Européens, op 2 oktober 1992 te Madrid, werd overheerst door de tegenstellingen tussen de geodeten als beëdigde vrije beroepsbeoe fenaren en de andere geodeten, dus ambtenaren en commerciële beroepsbeoefenaars. Dit is steeds weer een probleem. De ver schillende manieren van beroepsbeoefening in de Europese landen, veelal historisch bepaald en samenhangend met de wettelijke ver ankering van rechten op onroerend goed, de overdracht en de open baarheid van het rechtsverkeer, leveren steeds een bron van mis verstanden op. Toch slaagt men erin om naar buiten redelijk de gelederen gesloten te houden, zoals richting EG, statistische bureaus (VN, EG), zodat er veel landen zijn die willen meedoen. Alle Europese landen zijn nu vertegenwoordigd, en Oostenrijk en Zwitserland zijn aangenomen als waarnemers (samenhangend met hun aanvrage voor het EG-lidmaatschap). De EFTA-landen hebben reeds geïnformeerd naar mogelijkheden om tot het Comité toe te treden. President Jean Riemersma, twee jaar in het ambt, werd opgevolgd door een „vrije beroepsbeoefenaar", Jan de Graeve uit België. Vanwege de wens om het bestuur niet alleen te laten bestaan uit „vrije beroepers", werd schrijver dezes gekozen tot vice- president. Het plan van het Comité is om de beroepsbeoefening preciezer in kaart te brengen (mede op Nederlandse aandrang) ten einde allerlei onduidelijkheden daarover te vermijden. De EG-richtlijn over de wederzijdse erkenning van beroepsopleidingen (EG 89/48) gaat namelijk over gereglementeerde beroepen, dus over het gedeelte van de beroepsbeoefening dat bij wet is gereguleerd, met name de wettelijke bevoegdheid om als particuliere landmeter kadastrale documenten op te maken; daarbuiten geldt in feite het vrije spel der krachten. Het gereglementeerde gedeelte zou diepe wens van de vrije beroepers kunnen vallen onder een specifieke EG-richtlijn, zoals die voor architecten en advocaten. Anderzijds zou daarbuiten een bepaalde certificering moeten gelden. Voor allen gelden nieuwe EG-richtlijnen, zoals betreffende de produktaansprakelijkheid, de omgekeerde bewijslast bij fouten, de prijsconcurrentie voor intellec tuele dienstverlening e.d., waar iedereen enorm tegen te hoop loopt. Verder is er voortdurend spanning met andere pan-Europese groe pen, zoals die van de taxateurs (is ook onderdeel van de beroepsbe oefening surveyors), quantity surveyors e.d. Het positieve van het Comité is echter dat iedereen elkaar inmiddels redelijk kent, dat er open wordt gesproken en er de facto begrip is voor eikaars situatie. Omdat bovendien de bijeenkomsten worden gecombineerd met andere grote evenementen (nu met de FIG-PC meeting te Madrid, volgende keer tijdens de Geotechnica in Keulen), en een en ander in sobere sfeer plaatsvindt, blijven de kosten voor de deelnemers beperkt. ir. P. van der Molen FIG-VERGADERING IN MADRID Van 28 september 1992 tot en met 2 oktober 1992 vond te Madrid de 59e bijeenkomst plaats van het zogenaamde Permanente Comité van de FIG, het bestuur van de FIG. Parallel aan deze bijeenkomsten vonden vier symposia plaats, waaronder „Juridical Cadastre, cartographic needs, fiscal and pro perty aspects, experiences in the FIG-countries", en „Land use Planning". Tijdens de bijeenkomsten van het Permanente Comité van de FIG werd het volgende besloten of besproken a. toelating van nieuwe leden Estland, Rusland (opvolger USSR), Roemenië; b. toelating correspondent van Peru; c. aanvaarding rapport Finse Bureau, vorige dagelijks bestuur, 1988- 1991; d. opereren FIG in diverse wereldorganisaties, zoals International Union of Surveying and Mapping en de International Council of Scientific Unions; e. werkplan 1992- 1995 van het Australische Bureau, het nieuwe dagelijks bestuur; f. acceptatie sponsors: Sokkia, Nikon, Asahi; g. stimulering relaties tussen aangesloten verenigingen en vereni gingen in ontwikkelingslanden ter voorbereiding lidmaatschap FIG en overige steun bij bundeling en promoting surveyors- beroep ter plekke; h. opzetten „task force fundraising" hulp aan surveyors in ont wikkelingslanden; i. stand van zaken „task forces" uitwisseling geodetisch personeel en studenten, quality assurance; j. rapport deelname FIG aan UNCED (milieuconferentie Rio de Janeiro); k. stand van zaken hulp bij seminars in ontwikkelingslanden op vakgebied. De volgende PC-meeting is in februari 1993 te New Orleans. ir. P. van der Molen m „DE WERELD VOLGENS DE BOSATLAS" Maandag 9 november 1992 werden in Den Haag de eerste exem plaren van „De wereld volgens de Bosatlas" aangeboden aan de politiek commentatoren W. L. Brugsma en H. J. Neuman. De atlas bevat een bundeling van kaarten uit ruim een eeuw Bosatlas. Het gaat om 13 gebieden, doorsneden op 7 momenten in de geschiede nis. Uitgever dr. A. T. van Holten van Wolters-Noordhoff zei het weer prachtig,,Een kaart is een vereenvoudigde en verkleinde weergave van de werkelijkheid. Om te kunnen verkleinen, moet de werkelijk heid worden vereenvoudigd. Het vereenvoudigen houdt selectie en dus weglaten in, maar ook overdrijven. Een kaart is nooit de werke lijkheid zelf, maar altijd een interpretatie Wat we in een atlas als spiegel van de wereld te zien krijgen, hangt af van de invalshoek, het perspectief van degenen die het bouwplan voor de atlas maakt". Zo biedt 115 jaar Bosatlas een overzicht van een Nederlandse kijk op de wereld. Milo Anstadt voorzag de oude en nieuwe kaarten van historische achtergrondinformatie (met zijn bril van 1992). Een los katern bevat kartografische toelichtingen bij alle kaarten. Van Holten noemde de kaart met de positie van 750 Nederlandse schepen op een willekeurige dag in de zomer van 1960 een ongetwijfeld dure grap". W. L. Brugsma citeerde de socioloog Semmler, van wie we weten dat de grootst mogelijk bestuurlijke eenheid slechts 40 mensen mag omvatten. ,,Dan moeten we de 400 miljoen Europeanen opdelen in 10 miljoen staatjes. Dat wordt pas een dikke Bosatlas". Bladerend door de atlas valt er veel op. De vaste dam naar Ameland die in 1871 gereedkwam en zo was ingetekend, dat hij een kilometer breed leek. De dam was 50 cm breed en 10 jaar later weer wegge slagen. Bij de kaart uit 1902 meldt het katern: „Amsterdam ligt op ruim 5 graden oosterlengte; op de kaart van 1877 was dat nog de 0-gradenlijn". Kennelijk heeft de Bosatlas zich aangepast aan de internationale afspraken die hierover aan het eind van de negen tiende eeuw zijn gemaakt. Bij de kaart van Nederland uit 1992 merkt men op dat veel van de verkeerswegen die in de editie 1967 als ge pland stonden aangegeven, nimmer zijn aangelegd. (Terzijde: de NGT GEODESIA 93 - 1 25

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 27