Informatisering bij waterschappen Informatiebehoefte waterschappen door ir. W. M. Bots, hoofd Markt- en Produktontwikkeling van Heidemij Advies BV, groep Geodesie. SUMMARY Geographical information at water boards Technical management at water boards involves water quality, water quantity, and maintenance of dikes. Automation of the management aspects is becoming increasingly important. However, two impediments may be observed. The first one concerns lack of large scale maps of sufficiently high quality. The second one is related the complexity of geographically oriented systems. This article discusses problems associated with technical geographical automation. Waterschappen zijn de laatste jaren breder in taak en groter in omvang geworden. Ook is er meer regelgeving op de waterschappen van toepassing. Deze bredere taak stelling vraagt om meer en betere informatie. De auto matisering bij derden, van wie het waterschap gegevens betrekt, zoals gemeenten, Kadaster, nutsbedrijven e.d., spoort waterschappen eveneens aan zich verder te be zinnen over haar eigen informatievoorziening. Al geruime tijd bestaat het besef, dat het informatievraag stuk niet primair wordt bepaald door de beschikbaarheid en kosten van apparatuur en programmatuur. De organi satie, de financiën, de kennis, maar vooral ook de ge gevens, zijn belangrijk bij de informatisering. Uiteindelijk is met name het verzamelen en bijhouden van gegevens een arbeidsintensieve en daardoor kostbare zaak. In dit artikel wordt aangegeven aan welke gegevens de waterschappen vooral behoefte hebben en het effect daarvan op de automatisering voor waterschappen. Binnen waterschappen wordt voor de volgende hoofd taken informatie verzameld: waterkeringbeheer; waterkwantiteitsbeheer; waterkwaliteitsbeheer; waterschapsomslag. Er zijn waterschappen die alle taken hebben, de zoge naamde all-in waterschappen. Er is ook een groot aantal waterschappen, dat een beperkte taak heeft. Kijken we naar de gegevens die ten behoeve van de ver schillende taken nodig zijn, dan ontstaat het beeld, zoals weergegeven in fig. 1. Uit dit schema blijkt dat veel gegevens worden gebruikt voor meerdere taken. De gegevens die meervoudig worden gebruikt en voor de verschillende toepassingen dezelfde kwalificatie hebben, behoeven in principe maar één keer te worden ingewonnen en bijgehouden. Deze gegevens kunnen als zogenaamde basisgegevens wor den aangemerkt. Daarnaast zijn er gegevens die maar voor één toepassing worden gebruikt en dus als toe- passingsgegevens worden aangemerkt. De gegevenssoorten die bij alle taken min of meer terug komen zijn (basisgegevens): grootschalige topografische kaart van dijken en (hoofd)waterlopen; kadastrale kaart; kleinschalige topografische overzichtskaarten; eigenaren; pachters; ingezetenen. Voorbeelden van toepassingsgegevens ten behoeve van waterkeringbeheer zijn dwars- en lengteprofielen (zowel norm als actueel) van een dijk, technische gegevens, kabels en leidingen, enz. Indien de basisgegevens op één plaats worden vastge legd, terwijl ze voor elke toepassing van belang zijn, betekent dat dat er gegevensverkeer plaatsvindt tussen basis- en toepassingsgegevens. Voor het inwinnen van gegevens wordt veel gebruik ge maakt van externe bronnen. In fig. 2 is aangegeven waar de gegevens worden betrokken. waterkeringbeheer - grootschalige topografische kaart dijklichamen - topografische overzichts kaart (1 10 000 en kleiner) - kadastrale kaart - kabels/leidingen - technische gegevens dijk - dwars- en lengteprofielen - eigenaren - pachters - vergunningen waterkwantiteitsbeheer - grootschalige topografische kaart waterlopen en kunst werken - topografische overzichts kaart (1 10 000 en groter) - kadastrale kaart - dwarsprofielen (waterlopen) - kabels/leidingen - eigenaren - pachters - vergunningen Fig waterkwaliteitsbeheer - grootschalige topografische kaart waterlopen en kunst werken - topografische overzichts kaarten - rioleringsgemalen - overstorten - persleidingen - oppervlakte waterkwaliteit - waterbodemkwaliteit - kwaliteit oevers - lozingspunten en lozings- gegevens - vergunningen waterschapsomslag - belastingobjecten - waarde in het economisch verkeer - perceelgegevens - eigenaren - pachters - ingezetenen - kadastrale kaart 2 NGT GEODESIA 93 - 1

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 4