Automatisering externe bronnen gegevens Topografische Dienst kleinschalige overzichtskaarten Kadaster kadastrale informatie, kadastrale kaarten en, indien beschikbaar, grootschalige basiskaart Rijkswaterstaat grootschalige rivier-, kust- en oeverkaarten nutsbedrijven kabel- en leidinggegevens gemeenten omslaggegevens, indien beschik baar, grootschalige basiskaarten van dijken en watergangen d.m.v. externe opname lengte- en dwarsprofielen, allerlei toepassingsgegevens Fig. 2. Het is van belang bij een gegevensgerichte benadering vast te stellen welke gegevens basisgegevens en welke gegevens toepassingsgegevens zijn. Het is dan in prin cipe mogelijk de basisgegevens in één „centrale bron" vast te leggen. Dit betekent dat „software-matig" en misschien ook „hardware-matig" verbindingen moeten worden gelegd tussen basis- en toepassingsgegevens. Technisch is dit geen probleem. Het enkelvoudig vastleggen van gegevens is belangrijk, omdat het verzamelen en bijhouden van de gegevens een grote kostenpost is. Verder is het uit kostenover wegingen belangrijk om optimaal gebruik te maken van externe bronnen. In de automatisering bestaat een onderscheid tussen administratief georiënteerde systemen en grafisch ge oriënteerde systemen. Dit betekent dat de automatisering zich voltrekt via deze twee lijnen. De gegevens kunnen ook volgens deze tweedeling worden ingedeeld in admi nistratieve en grafische gegevens. Administratieve gegevens zijn bijvoorbeeld: belastingobjecten met hun waarden in het economi sche verkeer; eigenaren; pachters; ingezetenen; vergunningen. Grafische gegevens zijn kleinschalige topografische kaart; kadastrale kaart; grootschalige topografische kaart. De automatisering van de administratieve gegevens is ten behoeve van de omslagheffing e.d. veelal ingevuld. De grafische automatisering is nog maar bij een beperkt aantal waterschappen op gang gekomen. Om de kaarten te automatiseren, moeten grafische pakketten worden aangeschaft, waarvoor expertise nodig is. Het conversie proces is verder complex, omdat de gegevens die men wil automatiseren, vaak niet beschikbaar zijn of onvol doende kwaliteit hebben. De vraag is natuurlijk of automatisering van het kaart materiaal wel noodzakelijk is; de automatisering is im mers een middel en geen doel. Voor all-in waterschappen is het automatiseren van het kaartmateriaal, gelet op het meervoudig gebruik van kaarten, zeker aanbevelens waardig. Bovendien is het met verschillende heden daagse grafische pakketten mogelijk een groot aantal beheerfuncties relatief eenvoudig te ontwikkelen. Ook is het mogelijk de administratieve gegevens te koppelen aan de grafische gegevens. Aldus ontstaat het volgende beeld toepassingen of beheerfuncties grafische basisgegevens grafische toepassingsgegevens administratieve basisgegevens administratieve toepassingsgegevens Knelpunt van de grootschalige basiskaart Een groot knelpunt is, dat de grootschalige basiskaart slechts zeer beperkt beschikbaar is en ten gevolge van de bezuinigingen bij het Kadaster de produktie ervan voorlopig lijkt te stagneren. Door middel van de harde topografie of door middel van in coördinaten bekende punten die op de verschillende bronkaarten voorkomen, worden de verschillende kaar ten (topografische kaart, kadastrale kaart, leidingenkaart) als het ware op elkaar gelegd en worden de verschillende gegevens met elkaar in relatie gebracht. Deze koppeling is uiteraard alleen mogelijk als de verschillende kaarten digitaal beschikbaar zijn. In ieder geval zullen de waterschappen, door de stagnatie van de GBK-produktie, op een andere wijze een op- Grootschalige kaart met kadastrale, leidingen technische gegevens. dt G v Ech Rijn/lefcot PT T kabel '7} Run/leh RltfMfwsdlM NGT GEODESIA 93 - 1 3

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 5