Wijsheid Piksel BUNNIK SCHALKWIJK HOOFDWATERKERING CULEMBORQ GRENS WATERSCHAP KROMME RIJN Overzichtskaart met dijkpaa/nummering. lossing moeten zoeken voor hun topografische infor matie. De mogelijkheden daartoe zijn: zelfstandig maken van strookkaarten, eventueel met beperkte topografische gegevens; deelnemen in GBK-projecten of in de public-private- partnerships die zich daarop richten; uitgaan van kleinschaliger materiaal, bijvoorbeeld een fotokaart 1 5000 of een topografische kaart 1 10 000; optimaal gebruik maken van reeds beschikbare bron nen. Elk waterschap zal voor zichzelf moeten bepalen wat gegeven de specifieke situatie de beste oplossing is. Perspectief Samenvattend kan ten aanzien van de vastgoedinforma tie en automatisering bij waterschappen het volgende worden opgemerkt: een gegevensgerichte benadering is met het oog op een efficiënte informatievoorziening een goede zaak; in de gegevens is een onderscheid te maken tussen basis- en toepassingsgegevens; voor de automatisering is een onderscheid te maken naar „administratieve" en „grafische" automatise ring; de hedendaagse grafische programmatuur biedt goe de mogelijkheden zelf beheerfuncties te ontwikkelen; de beschikbaarheid van grootschalige topografische informatie is een knelpunt. Hoe met de vastgoedgegevens en de automatisering moet worden omgesprongen, is onderwerp van studie binnen de geformeerde werkgroep Vastgoedinformatie van de Unie van Waterschappen. Ten aanzien van de administratieve vastgoedinformatie is er binnen de Unie al veel werk verzet. Wat betreft het technische beheer is voor het waterkeringbeheer een leidraad opgesteld, waarin onder andere is aangegeven welke gegevens nodig zijn. Voor het waterkwantiteits- en waterkwaliteits beheer is dit niet uitgewerkt. Mijns inziens kan een verdere uitwerking van de beno digde gegevens ten behoeve van het technisch beheer, het vaststellen van basis- en toepassingsgegevens en de wijze waarop deze gegevens kunnen worden ingewon nen, een positieve impuls geven aan de informatisering bij waterschappen. Uiteraard moeten waterschappen zelf vaststellen hoe gedetailleerd zij hun gegevensbestanden willen inrichten. Het feit dat een grootschalige topografische kaart zo duur is, zal veel waterschappen ervan weerhouden zonder meer hiervoor te kiezen. De beschikbaarheid van gegevens en het overstappen op geautomatiseerde kaartvervaardiging is geen sinecure. De keuzemogelijkheden aan apparatuur en program matuur, de graad van automatisering en de benodigde kennis werpen toch een drempel op om met automatise ring snel aan de slag te gaan. Persoonlijk ben ik van mening, dat het oplossen van het „gegevensprobleem" prioriteit heeft boven de automa tiseringskant van de zaak. Uiteindelijk zijn gegevens veel duurder en belangrijker dan apparatuur en programma tuur. Deze zienswijze sluit mijns inziens goed aan op de werkwijze die de werkgroep Vastgoedinformatie van de Unie in gedachten heeft. De waterschappen worden met al deze ontwikkelingen een duidelijke partij in de wereld van de vastgoedin formatie. Enkele jaren geleden besloot een minister, in zijn oneindige wijsheid, dat het landmeetkundig werk van het Nederlandse Kadaster moest worden uitbesteed aan particuliere bedrijven. Die werken namelijk effi ciënter en dus goedkoper. En zulks geschiedde. Voor vele miljoenen guldens werd het werk de deur uitge daan. Een bijkomend probleempje was dat een aantal Kadaster-medewerkers overbodig werd. Ook dat werd opgelost. Met veel extra geld en goede woorden wer den die de deur uitgewerkt naar particuliere bedrijven. Maar dat was nog niet voldoende. De financiële situa tie van de dienst bleef ongezond. Wijze mannen staken de koppen bij elkaar en andermaal ontstond een wijs besluitde tarieven moeten omhoog en nog meer mensen naar huis. Dat lijkt te helpen. In het Kadasterblad I.K. van novem ber 1992 schrijft financieel directeur Hallo dat er over 1992 grote winsten zijn gemaakt, maar dat er nog wel een groot probleem is: de achterstand in het verwer ken van akteposten. Ook daar is nu iets op gevonden. Medewerkers die overcompleet zijn verklaard, zullen worden ingezet om die achterstand weg te werken. Want, zegt Hallo, door niet (duur) uit te besteden, maar het werk door eigen mensen te laten doen, wordt het effect op het eigen vermogen versterkt. Ja, hallo! Wat is wijsheid nog, vandaag de dag? 4 NGT GEODESIA 93 - 1

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 6