toch de vertegenwoordiger van de landmeetkundige wereld. Zolang het daar slecht gaat, gaat het slecht met de landmeetkunde. Daarom is het nodig alle krachten te bundelen om het landmeetkunde-imago te verbeteren. Aafko .geridderd". De beide voorzitters hopen dan ook dat de gezondheids toestand van het Kadaster snel in dit opzicht zal verbete ren en wensen de hoofddirecteur veel succes bij zijn pogingen die dienst weer uit het slop te halen. Geodesie echt meer dan landmeten? Landmeten heet nu geodesie, het werkveld verbreedt zich. Blijft het een vereniging van landmeetkundigen Bé: Je moet niet te veel naar de naam kijken. Wij bunde len veel meer dan alleen de landmeetkundigen. De naam heeft haar wortels in de historie en daar hoeven we hele maal niet aan te tornen. Jarenlang zijn we onder de naam landmeten prima herkend, het zal nog wel een aantal jaren duren voordat bij de buitenwacht duidelijk is waar geodesie voor staat. De mensen binnen ons werkveld weten wel dat wij een breder gebied bestrijken, dat be wijst de spreiding van onze leden over de vakgebieden. Aafko: Ik vind het eerlijk gezegd wel wat jammer dat op het moment dat werd getracht het landmeten door middel van promotie-activiteiten meer bekendheid te geven, tegelijkertijd het woord geodesie daarbij werd gekozen. Daarmee is een extra drempel opgeworpen. Het herken bare landmeten is gemakkelijker onder de aandacht te brengen dan het begrip geodesie, dat moet je eerst uit leggen en dan eigenlijk weer onderbrengen onder land meten. Samen sterker In de vijftiger jaren was de VVL een soort motor waaruit initiatieven zijn ontstaan voor studies en examens en de taak van de landmeter, een soort belangenbehartiging. Is dat nu minder het gevat? Bé: De VVL heeft ooit een rapport gemaakt over de organisatie van een landmeetkundige afdeling bij een gemeente en dat heeft bijgedragen aan de ontwikkeling van die afdeling. Nu is de VVL-rol wat minder sturend geworden. Dat is er wat vanaf gehaald bij het invoeren van de statuten in 1971. Maar we springen wel in op alle mogelijke ontwikkelingen die er plaatsvinden. Als er wat nieuws wordt gepresenteerd, zorgen we als vereniging dat we er bij zijn, en we kijken niet meer alleen naar ons eigen vakgebied. Als het daar raakvlakken mee heeft, nemen we het al mee. De leden kunnen zich daardoor meer in de breedte oriënteren en doen dat ook. Bij deel name aan congressen en studiedagen scoren we altijd hoog. Maar als een bepaalde ontwikkeling om een aan pak zou vragen en het NGL zou dat niet doen, zouden wij dat toch wel als onze taak beschouwen, maar liever als vier verenigingen samen, want samen sta je sterker. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst In de afgelopen jaren heeft de VVL zich nadrukkelijk opengesteld voor adspirant/student-leden. Wat zijn de drijfveren daartoe Bé: De studenten op mbo- en hbo-niveau konden eigen lijk alleen door middel van een vrij abonnement op NGT Geodesia breder met het vakgebied kennis maken dan puur hun opleiding. Via onze vereniging kan een bredere binding met het werkveld ontstaan. Wij willen die moge lijkheid bieden en vanuit onze brede en praktische invals hoek zijn wij daar, denk ik, ook de aangewezen vereni ging voor. VVL-activlteiten in het jubileumjaar 1992 De VVL heeft in haar jubileumjaar een aantal activiteiten geor ganiseerd. Ter illustratie een korte schets: 10 maart: Thema-avond „Vastgoed werkt". Op deze avond werd geïllustreerd hoe in de gemeentelijke praktijk wordt omgegaan met vastgoedinformatie, en vooral wat de rol is van mbo-ers bij opstart en bijhouding van vast goedinformatiesystemen. 12 mei: 800e WL-lid. Op de Hogeschool Utrecht verwelkomde voorzitter Aafko Takens het 800e VVL-lid. Marleen Verton, 2e jaars studente, ontving bloemen en een waardebon. 3 juniExcursie Oosterschelde stormvloedkering. Na lezingen over „Deformatiemetingen op en van de storm vloedkering" door de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat volgden bezoeken aan de tentoonstelling „2000 jaar waterbouw" en aan de pijlers, afgerond met een rond vaart langs de stormvloedkering. 16 t.m. 19 september: 6e VVL-studiereis naar de Kanaal tunnel. Op de heenreis werd een bezoek gebracht aan BnS te Zelzate, waarbij niet alleen de Belgische landmeetpraktljk, maar ook het wel en wee van de opleidingen aan bod kwamen. Op de tweede dag werden de nieuwe en oude scheepsliften in het Centrumkanaal en het hellend vlak van Ronquieres bezocht. Werkelijk formidabele waterbouw kundige werken. De avond werd op terrasjes in Gent door gebracht. Het slotstuk op de vrijdag werd gevormd door een bezoek aan de Kanaaltunnel. De uitleg over de aanleg werd geïllustreerd met maquettes, dia's, film en een diaporama. Met behulp van 12 projectoren en 1000 dia's die al of niet synchroon worden vertoond, wordt dit toekomstige wereld wonder geëtaleerd. De afsluiting was een wandeling en een rondrit door het hart van Europa, Brussel. 21 september: Bezoek radiotelescoop Westerbork. Na uitleg over werking en resultaten werd de verwerking van ruimtegegevens gedemonstreerd. 13 november: Jaarvergadering en lustrumviering. NGT GEODESIA 93 - 1 7

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 9