n GIS/LIS '92 Na de pauze kondigde Bakker de volgende spreker aanKapitein- Luitenant ter Zee C. Mallie, hoofd van het bureau Plannen, Pro jecten en Opnemingen van de Dienst der Hydrografie, Koninklijke Marine. Mallie ging in op het thema: .Kartering van de zeebodem" en ook hij hield een duidelijk betoog. Het verhaal ging hoofdzakelijk over het hydrografisch opnemen, waaronder wordt verstaan het verzamelen van gegevens die benodigd zijn voor een zee kaart; het voor een kartograaf begrijpelijk presenteren van deze ge gevens. Die gegevens zijn onder andere: bodemdiepten, kustlijnen, naviga- tiekenmerken als boeien en lichten, routeringsgegevens, getij en stromingen. iWEf Hij gaf een beschrijving van enkele van de instrumenten die worden gebruikt bij de hydrografische opnemingen die worden uitgevoerd door de Dienst der Hydrografie. Daarbij ligt de nadruk op het verza melen van dieptegegevens, detecteren en nader onderzoeken van obstructies die een gevaar kunnen zijn voor de veilige navigatie. De diepte wordt gemeten met een echolood dat akoestische pulsen uitzendt, die op de zeebodem weerkaatsen en weer worden ontvan gen. Op de gemeten diepte worden correcties toegepast voor onder andere de afstand waarop de transducer, de omzetter van elektrische in akoestische energie en omgekeerd, zich onder de waterspie gel bevindt; de scheepsbewegingen met behulp van het log, het kompas en het deining-compensatiesysteem; de getijbeweging met behulp van getijmodellen en getijmeters. De gemeten diepten moeten naar kaartdiepten worden gereduceerd, dat wil zeggen gekoppeld aan een referentievlak waaronder de waterstand niet of nauwelijks zal vallen, het getij wordt zodoende geëlimineerd. Mallie ging daarna in op het meest recent aangeschafte opname systeem bij de Marine, de Bathyscan. Met dit padloodsysteem wordt niet alleen onder het schip gemeten, maar ook zijwaarts, waardoor op efficiënte wijze een grotere dichtheid van lodingen wordt ver kregen. Bij een diepte van 18 meter kan een pad van ongeveer 180 meter breed worden opgenomen. Voor het detecteren en onderzoeken van obstructies zijn de opname schepen van de Dienst uitgerust met Side-Scan-Sonar. De sonar projecteert een krachtige bundel akoestische energie min of meer horizontaal in het water met een maximaal bereik van ongeveer 2000 meter. Is een obstructie (een wrak) gevonden, dan wordt deze voor de bepaling van de juiste diepte afgedregd door middel van een dunne stalen lijn tussen twee schepen of sloepen op een ingestelde diepte. Mallie besloot zijn verhaal met te wijzen op een nieuwe ontwikkeling; de elektronische zeekaart. Een nautisch informatiesysteem waarbij de gebruiker voor het veilig navigeren op een beeldscherm een keuze kan maken uit de hem beschikbare gegevens. De laatste, wederom duidelijke presentatie werd gehouden door F. E. A. P. Hartsuiker (M.M.), coördinator Hydrographic Survey Department, Boskalis BV. Zijn thema was: Praktische toepassin gen in de mariene geodesie". Hartsuiker ging dieper in op het positioneren van de werktuigen die op zee worden gebruikt, zoals offshore platforms, pijpenleggers, baggerschepen, boeienleggers, kabelschepen en steenstorters. Hij gaf aan dat vooral in de bedrijfssector een grote tijdsdruk aanwezig is in verband met de hoge kosten van werktuig en personeel. In een boeiende beschrijving van het „Zeepipe-project" gaf hij in zicht in de omstandigheden waarmee je rekening moet houden bij het leggen van een pijpleiding. Dit project bestond uit het leggen van een gaspijpleiding met een diameter van 1,20 meter vanaf het Noorse deel van het continentale plat naar Zeebrugge. Rekening moest worden gehouden met zandgolven in hoogte variërend van enkele decimeters tot 8 meter. Op plaatsen waar de pijp kwam te liggen, moesten zandgolven worden afgevlakt en op bepaalde plaat sen moest in verband met de scheepvaart een sleuf worden ge baggerd. Voor al deze werkzaamheden heb je een betrouwbare plaatsbepaling nodig. Nadat Bakker de laatste spreker had bedankt en de waardering had uitgesproken dat naast de overheid ook de bedrijfssector aan het woord was gekomen, werd vanuit de zaal nog enige tijd met de sprekers gediscussieerd. Hieruit kon onder andere worden ge concludeerd dat goede plaatsbepalingssystemen steeds goedkoper worden en de bewegingen van de Noordzee-bodem onvoorspelbaar zijn. In zijn slotwoord zei Bakker dat de interpretatie van kaartdiepte, streefdiepte, enz. nogal eens verschillend is en in die interpretatie meer eenduidigheid zou kunnen komen. Hij hoopte dat de goede samenwerking die deze middag had plaatsgevonden tussen de land en zeemeetkunde, zich in de toekomst zou voortzetten en nodigde de aanwezigen uit voor de receptie. Ton Lalesse GIS/LIS '92 Van 10 t.m. 12 november 1992 werd in San José (Californië) de jaar lijkse GIS/LIS-conferentie gehouden. De conferentie telde ongeveer 3000 geregistreerde deelnemers. De organisatie was in handen van vijf Amerikaanse bij GIS betrokken organisaties, die bij elkaar zo'n 30 000 leden vertegenwoordigen. s U De conferentie werd voorafgegaan door veertien workshops over technische en organisatorische GIS-onderwerpen. Tevens werd er een tentoonstelling gehouden, waar ongeveer honderd aanbieders van GIS-gerelateerde produkten en diensten zich presenteerden. Daarnaast kon worden deelgenomen aan in totaal twaalf technical tours naar leveranciers van geo-informatie, computerbedrijven, GIS- gebruikers en leveranciers van gegevensinwinningssystemen, ge vestigd in de omgeving van San José (Sillicon Valley). De conferentie zelf besloeg drie dagen, waarin ongeveer drie honderd voordrachten, thematisch geclusterd per drie a vier voor- NGT GEODESIA 93 - 2 71

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 27