geeft aan in welke richting het water stroomt, dat wil zeggen van een hoger niveauvlak naar een lager niveau vlak. Over de berekening zie [2] en [3], Uit GPS-waarnemingen wordt ook een hoogte berekend. Daar GPS wordt berekend aan de hand van satelliet- banen, zijn de coördinaten ruimtelijke coördinaten ten op zichte van het massacentrum van de aarde. Door een ellipsoïde in te voeren, kan men een hoogte h boven de ellipsoïde berekenen uit GPS. Het hoogteverschil (h - H) tussen GPS en waterpashoogten is de hoogte van het NAP-vlak boven de ellipsoïde (fig. 1). Verder kan men uit zwaartekrachtmetingen de hoogte van de geoïde N boven de ellipsoïde berekenen. Het ver schil tussen (h - H) en N is het verschil tussen NAP en geoïde. De absolute hoogte van de geoïde is niet beter te berekenen dan op een paar decimeter, dat wil zeggen dat het verschil tussen geoïde en NAP ook niet beter te bepa len is. Dit verschil is echter vrij constant over Nederland, zodat voor het verschil in hoogten tussen twee punten geldt: (h, - h2) (H, - Ha) (N, - Na) Bovenstaande formule geeft dus een goede controle op GPS, waterpassing en geoïdebepaling. Momenteel zijn de onnauwkeurigheden in GPS nog het grootst, een paar centimeter. Waterpassing is nauwkeurig op één milli meter; geoïdehoogteverschillen kunnen bij een goed dicht zwaartekrachtnet ook tot op één a twee centimeter per tien kilometer worden berekend. Geoïde De geoïde is het oppervlak dat overal loodrecht op de richting van de zwaartekracht staat ter hoogte van ge middeld zeeniveau. Massa-onregelmatigheden in de aar de beïnvloeden zowel de zwaartekracht g als de geoïde. Daardoor is het mogelijk de geoïde te berekenen als we g hebben waargenomen. Het verband is echter niet zo eenvoudig, daar zwaartekracht onregelmatigheden in ver weg gelegen gebieden ook de geoïde in Nederland beïn vloeden. Over de gehele aarde moeten we Ag kennen om in Nederland de geoïde te kunnen berekenen. Wiskundig kunnen we dit uitdrukken door een integraal over de ge hele aarde, de formule van Stokes: N Ag St(ip) do Any N geoïdehoogte Ag zwaartekrachtanomalie St(ifi) Stokes functie Y normaal zwaartekracht R aardstraal Daar er gebieden op aarde zijn waar de zwaartekracht niet goed bekend is, is de absolute geoïdehoogte niet beter te berekenen dan tot op 0,5 m. Geoïdehoogtever schillen zijn echter veel beter te bepalen, zelfs tot op een paar centimeter, indien een goed lokaal zwaartekrachtnet is gemeten. Vandaar dat er momenteel aan wordt gewerkt het zwaar- tekrachtsveld in Nederland zo nauwkeurig mogelijk te meten. Ook in de andere Europese landen is dat het geval en eigenlijk ziet men in alle landen van de wereld grote activiteiten op dit gebied. Ook op de oceanen en zeeën is het noodzakelijk de zwaartekracht te meten. Nederland heeft hier van oudsher een belangrijke rol gespeeld door prof. Vening Meinesz, die als eerste een NGT GEODESIA 93 2 zwaartekrachtmeter construeerde (in 1920), die in staat was op zee g te meten met slingers. Sinds 1960 zijn moderne zwaartekrachtmeters ontwikkeld, die op een schip kunnen worden geïnstalleerd en de zwaartekracht continu meten en registreren. De laatste tien jaar is het ook mogelijk om de zwaarte kracht op zee te bepalen via satelliethoogtemeting. Een radarhoogtemeter in de satelliet meet de hoogte van de satelliet boven het zee-oppervlak. Daar het zee-oppervlak ongeveer samenvalt met de geoïde, indien gecorrigeerd is voor getijden en stromingen, kunnen we uit de vorm van het zee-oppervlak weer de zwaartekracht berekenen. Op deze manier kan men in korte tijd het gehele oceaan oppervlak opmeten en daardoor een belangrijke bijdrage leveren aan de geoïdeberekening. De geoïde in Nederland is in 1985 berekend door Ir. C. W. van Willigen bij de Faculteit der Geodesie [6]. Deze bere kening berustte op de metingen die toen beschikbaar waren, en gaf een geoïde met een precisie van ongeveer tien centimeter op honderd kilometer. Momenteel is ir. E. J. de Min bezig de geoïde opnieuw te berekenen met behulp van de nieuwste zwaartekracht- en satelliet- gegevens en gemoderniseerde computerprogramma's. Bovendien zijn allerlei extra correcties noodzakelijk, die voor een tien centimeter-geoïde mochten worden ver waarloosd. We hopen nu op een precisie te komen van één centimeter op tien tot twintig kilometer, en vier tot vijf centimeter over honderd kilometer afstand. Normaal zwaartekracht De aarde is bij benadering een bol; hiervoor kan volgens de formule van Newton de zwaartekracht worden be rekend, als massa en straal van de bol bekend zijn. GM 53.60 53.40 53.20 53.00 52.80 52.60 52.40 52.20 52.00 51.80 51.60 51.40 51.20 51.00 50.80 3.50 4.00 4.50 5.00 5.50 6.00 6.50 7.00 lengte (in graden) Fig. 2. Geoïde van Nederland (1985) ten opzichte van GRS80. Amersfoort is 0.000 (m) gekozen. 49

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 5