Absolute zwaartekrachtmetingen Inleiding door Dr. -Ing. G. K. Lorenz, werkzaam bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en ir. R. E. van Ree, werkzaam bij Oceonics In tersite BV. SUMMARY Absolute gravity measurements In 1991 an absolute gravimetry campaign was carried out in the Netherlands. Three sites were visited by mobile stations using the JILAG - 3: Delft, Westerbork and Kootwijk. Due to the effects of the North Sea, traffic in the vicinity, and instable surface layers, the mea surements in Delft revealed to be insufficiently accurate. The absolu te gravity values at Westerbork and Kootwijk are respectively: 981309, 1177 and 981250, 8839 mgal. Het terrestrische zwaartekrachtsveld en de verande ringen daarin kunnen ons informatie verschaffen over de vorm van de aarde en de massaverdeling in het bin nenste van de aarde. Om deze reden wordt in de geodesie en geofysica veel aandacht besteed aan de bepaling van het zwaartekrachtsveld. Daarnaast vindt zwaartekrachtinformatie onder andere zijn toepassing bij de berekening van satellietbanen en het gebruik van terrestrische plaatsbepalings- en navigatiemethoden. Gegevens over variaties van de zwaartekracht in de tijd zijn nodig voor het onderzoek naar recente geodyna- mische gebeurtenissen. Binnen Nederland worden ver anderingen in het zwaartekrachtsveld ook gebruikt als aanwijzing voor regionale (fig. 1) en lokale bodembewe gingen. Met name de rol die bodembeweging kan spelen Fig. 1. kalibratie- (het converteren van de gemeten eenheden naar zwaartekrachteenheden) en driftproblemen (de va riatie in de tijd van de nulpositie van een veergravimeter), die bij relatieve metingen optreden, met succes oplossen. In het verleden werden de relatieve metingen gekoppeld aan absolute zwaartekrachtstations in Duitsland en Bel gië. Dat betekende enerzijds extra inspanning aan reistijd en afspraken; anderzijds was men ook in zekere zin af hankelijk van metingen in het buitenland. In september 1991 werd daarom voor het eerst op een aantal stations in Nederland de absolute waarde van de zwaartekracht gemeten. De metingen, in opdracht van de Nederlandse Commissie voor Geodesie, werden uitgevoerd in samen werking tussen de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat, de Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft en het Institut für Erdmessung van de Universiteit van Hannover. Parallel liep een afstudeer- bij de verklaring van relatieve zeespiegelrijzing (fig. 2), maakt de uitvoering van uitgebreide zwaartekrachtmetin gen wenselijk. Punten, waar de absolute zwaartekracht, of beter de versnelling van de absolute zwaartekracht is gemeten, vormen de basis voor de relatieve zwaartekrachtnetten [1], De absolute zwaartekrachtmeting kan het referentie- vlak-probleem (afhankelijk van het referentiesysteem), de onderzoek bij de sectie Fysische, Meetkundige en Ruim- tegeodesie van de Faculteit der Geodesie. Sinds de uitvinding van de val- en slingerwetten tussen 1590 en 1609 en de eerste zwaartekrachtmetingen in het midden van de 17e eeuw, is de precisie van zwaarte krachtmetingen in de daaropvolgende 300 jaar met een factor 105 verbeterd. Sinds het technisch mogelijk is Beweging van de bovenste lagen van pleistocene zanden in Nederland gebaseerd op de bewegingssnelheden van de eerste en tweede orde ondergrondse merken (orde van grootte: -8/+ 8 cm per eeuw). NGT GEODESIA 93 - 2 51

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 7