Kadaster Zeeland Op stap met de landmeter van het [geautomatiseerde] Kadaster door Theo Scheeie, redacteur. SUMMARY A day at the cadastral office Efficiency improvement is the central keyword at many public services. Also the Dutch cadastral service has been moved into the efficiency direction. Automation, modern equipment and enhanced quality produced by a lesser quantity of employees are the means to arrive at the goal. Visiting one of the provincial cadastral offices the author provides a tentative evaluation. Er is de laatste jaren wel wat veranderd bij het Neder landse Kadaster. Niet alleen heeft de automatisering in binnen- en buitendienst flink toegeslagen, er is ook be hoorlijk bezuinigd op personeel. De kadastrale taak moet met minder mensen worden uitgevoerd en dat betekent onder andere dat de meetploeg veelal uit twee man bestaat, de derde man is vervangen door een tachy- meter. En dan is er ook nog hard gewerkt aan een „cul tuuromslag", wat daar ook mee mag worden bedoeld. Een dag met de „landmeter" op pad bracht veel aan het licht. Die dag was een thuiswedstrijd, de plaats van handeling was het Zeeuwse Kadaster, gevestigd in Middelburg. Omdat het handhaven en bewaren van de rechtszeker heid van onroerend goed nog steeds kerntaak van het Kadaster is, passeren jaarlijks duizenden akten de Middelburgse balie. Via het notariële netwerk lukt dat nog niet. Een deel van die akten bevat de mededeling dat een gedeelte van een kadastraal perceel is overgedragen. Daaruit vloeit dan weer direct een opdracht voort om te gaan opmeten welk deel precies wordt bedoeld. Die meetopdracht gaat van „de bewaring", nu BJZV ge heten, door middel van een gele 9a kaart naar één van de districtschefs. Middelburg kent er maar één, Leo Hey- boer. Gemiddeld krijgt hij zo'n 4000 akteposten per jaar op zijn tafel. Ze worden gedistribueerd over zes „land meters", die dagelijks uitzwermen over de provincie. Aanwijs op de boot. 110 Merkwaardige meting Niet elke meting is even spectaculair, de meeste zijn routinewerk, zeker als wordt gemeten in een gebied dat digitaal is opgeslagen; in Zeeland is dit al 73%. De helft van de provincie is digitaal opgeslagen, omdat er een GBKN is gemaakt. Door een actief hermetingsbeleid in het verleden en de nodige ruilverkavelingen zijn heel wat kaarten in RD bekend. Die kunnen gemakkelijk worden omgezet in een digitaal bestand. De meting die ik door toevallige omstandigheden mag meemaken, is toch iets minder gewoon en zeker geen alledaags werk. Het betreft een akte waarbij een stukje van een eiland in de Grevelingen in erfpacht is uitge geven. Dwars in de weg" heet het eiland en is in erf pacht uitgegeven aan Scouting Nederland, als groeps kampeerterrein. Het eiland is nooit opgemeten en is kadastraal een onderdeel van het hele Grevelingenmeer, zodat niet kan worden volstaan met het meten van een enkele grens. De hele omtrek moet worden opgemeten. Bovendien is er op dat eiland geen meetkundige grond slag aanwezig, zodat daarin eerst moet worden voorzien. Dat kan dus een leuke klus worden, zeker als dat midden in de zomer zou kunnen gebeuren wanneer de dagen wat langer zijn. Helaas, door een onverklaarbare kronkel in de planning wordt 23 december ervoor uitgetrokken, uit gerekend de kortste (en soms ook de koudste) dag van het jaar. Om half tien verzamelen alle betrokkenen zich op de kade van Bommenede, de ligplaats van Staatsbosbe- heer-boot ,,Sunonim". Behalve de kadastrale meetploeg gaan ook de aanwijzers van de aktegrens aan boordde heren Jaap Lodders en Bram Nonnekes. De kadastrale ploeg is wat groot uitgevallen vandaag: assistent-dis trictschef Leen Jille, die de „aanwijs" voor zijn rekening neemt, Gerrit Altena, de landmeter, en zijn assistent Jo Adriaanse. De tweede landmeetassistent, Jo Janse, blijft op de vaste wal om de verbinding met de meet kundige grondslag mogelijk te maken. Het is een kwartiertje varen naar het eiland. Die tijd wordt nuttig besteed aan het drinken van koffie van schipper André en aan de aanwijs. Leen neemt de antecedenten van de aanwijzers op en bespreekt met behulp van een NGT GEODESIA 93 - 3

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 10