Snelle detailmeting kaartje de inhoudelijke zaken van de akte. De zakelijke gegevens van die aanwijs worden achter op het veldwerk vermeld. Ongemerkt zijn we aangekomen bij de aanlegsteiger op Dwars in de Weg en er wordt gedebarkeerd. Er moet redelijk wat materiaal aan wal worden gebracht: tachy- meter, statieven, jalons, spiegels en meettassen, maar ook omdat de boot zo weer zal vertrekken het dage lijks brood en een paar thermoskannen koffie. Meettuig aan wal. De aanwijs blijkt toch nogal wat tijd te gaan kosten, de hele omtrek van het 10 hectare grote terrein moet worden nagelopen. De onderkant van de grindbeschoeiing is grens, maar dat is beslist geen rechte lijn, hij slingert behoorlijk, er zit nauwelijks een recht stukje in. Op som mige plaatsen is er helemaal geen beschoeiing meer. Daar zet Lodders zijn laars in het water. „Tot hier", zegt hij dan. Bram gaat akkoord, volgend jaar heeft de golfslag de situatie daar toch weer gewijzigd. De wandeling wordt vervolgd langs de noordkant, rond om een pas aangelegd steigertje en dan naar de af rastering. Na enige discussie wie de afrastering heeft geplaatst, zijn partijen het erover eens dat het midden van die afrastering grens is. Drie geweldige eiken bielzen in die afrastering geven het vertrouwen dat dit deel van de grens nog wel voor een aantal jaren vastligt. Meetkundige grondslag Ondertussen hebben de twee meetassistenten Jo en Jo elkaar via de radio gevonden, even later hebben ze ook visueel contact. Toen werd het een heel ge-jojo. Jo 1 stond al op de vaste wal opgesteld met een tachymeter op een vast punt, toen wij hier aan wal kwamen. Het eerste werk van Jo 2 is het zoeken van een opstelpunt aan de oostkant van het eiland om daar een spiegel op te plaatsen. Jo 1 kan daarop richten en meten. Per porto foon wordt hij naar een ander vast punt gedirigeerd, vijf NGT GEODESIA 93 - 3 kilometer westwaarts, ergens bij Brouwershaven. Wan neer de aanwijsgroep aan de westzijde van het eiland arriveert, moet Jo 1 vanuit die hoek zichtbaar worden, maar dat gebeurt wat later. „Ik werd even opgehouden in het dorp", meldt hij een poosje later via de portofoon. We hebben nooit meer gehoord of een koffietent of een verkeersstremming de oorzaak was. De opstelplaats is echter niet zo goed, maar Jo is ter plaatse wel bekend en gaat op zoek naar een ander punt. Daarvoor moet hij weer het hele dorp door, maar nu gaat het veel vlugger. De plaatselijke bekendheid van een meetassistent bewijst hier zijn waarde; met wat schatten, afpassen en in de grond prikken vindt Jo de steen. „Ik heb hem", meldt hij. Het meetritueel herhaalt zich. Inmiddels heeft Jo 2 een tweede opstelpunt gemaakt (902), nu aan de westkant van het eiland. Wat hem betreft kan zijn maat meten en liefst snel ook, want hij wordt flink belaagd door een kudde in het wild rondlopende ponies, die zowel zijn jas als de tachymeter interessant vinden. Omdat het werk van Jo 1 aan de vaste wal er nu opzit, kan hij ook door de schipper worden opgehaald. Onder tussen gebruikt de tweemans meetploeg, Gerrit en Jo, de tijd om de detailmeting alvast een eind op gang te brengen. Eerst wordt het westelijk deel van de meting gedaan, het deel dat vanaf punt 902 moet worden opge nomen. Het terrein is erg overzichtelijk. Behalve de af rastering en de waterkant moet alleen het „hoofdge bouw" worden gemeten, een toiletgebouwtje van vier bij twee meter. Gerrit loopt met grote stappen van punt naar punt. „Eerst met code 753, Jo", instrueert hij, „ik kom langs dezelfde punten terug en dan gebruik je code 5 (lijnenloop)". Het is Jo duidelijk, de handelingen aan de moderne tachy meter Wild TC 1610 zijn niet moeilijk en het apparaat werkt snei. Af en toe toont Jo de bezoekers, op de display, een afstand of een hoek, maar de meeste worden onzichtbaar opgeslagen in de geheugenmodule van het instrument. Het westelijk deel van de meting is al een eind gevorderd als Jo 1 met de boot arriveert. Met diezelfde boot ver trekken baas Jille en de aanwijzers weer naar de vaste wal, aan boord wacht hen een warme kajuit met nog een kop koffie van de schipper. De meetploeg blijft achter op Deze kant van het raster is grens. 111

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 11