Van meting tot kaartverwerking Meetcontrole Arbeidsvreugde op de tekenzaal het eiland en nestelt zich comfortabel achter het „hoofd gebouw" met boterham en thermoskan, onbereikbaar voor iedereen in de bewoonde wereld, geheel alleen met de paarden en de vogels. Meten met hindernissen. Ze krijgen het gemakkelijk klaar die dag, maar ze hebben ook flink doorgelopen. Of dat door de kou kwam of door de cultuuromslag, werd me niet duidelijk. Misschien is het feit dat Gerrit binnenkort van het kadastrale uitstroom- beleid gebruik zal gaan maken daar wel debet aan en wil hij voor die tijd nog het nodige werk afmaken. Zeker is dat deze meting vroeger, met theodoliet en meetband, ruim twee dagen zou hebben gekost. Doel van de meting is de kadastrale kaart en de boek houding aan te passen aan de nieuwe situatie. Het opge meten terrein moet een eigen kadastraal nummer krijgen en de boekhouding moet de eigendomssituatie daarvan gaan weergeven. Hoewel ook dat proces grotendeels geautomatiseerd verloopt, is daar toch nog wel het nodige menselijke handelen bij nodig. Voordat de „binnenmensen" daarmee aan de slag kun nen, moet ook de buitenman eerst nog wat binnenarbeid verrichten. De tijd dat hij alleen maar even naar kantoor moest om zijn veldwerk af te geven, is allang voorbij. Vijf dagen meten per week gaat niet meer. Dat bekijken we een paar weken later. Het is vooral de controle op de volledigheid en juistheid van de meting waarvoor de landmeter achter het beeld scherm moet plaatsnemen. De dag na de meting op het eiland geeft Gerrit de meet- module af bij de „Abbers" (apparatuurbeheerders), die ervoor zorgen dat ze wordt ingelezen, dat wil zeggen, overgebracht naar het computerbestand op de Vax. „Gelukkig werken we hier maar met één inleessysteem meer", vertelt één van de Abbers, „we werken hier alleen nog met Wild". ringen aan te brengen, maar ook om een aantal extra gegevens toe te voegen. Eerst maakt hij een project bestand aan in het systeem detailmeting en voegt daar onder andere gegevens van de aansluitpunten aan toe. Dan laat hij de computer alle coördinaten berekenen van de opgenomen punten en laat vervolgens de tekening op het beeldscherm zien. Tekortkomingen worden aangevuld; pas als alles klopt, laat Gerrit de lijsten en tekeningen op papier afdrukken en voegt die toe aan zijn meetdossier. Samen met het veldwerk levert hij de meting in bij zijn districtchef. Als het dossier naar de binnendienst gaat, zijn de (meet)fouten er dus uit. In de zwaar bewaakte computerruimte mogen we even beleven hoe van de uitgelezen meting een proefplot wordt vervaardigd. Eerst worden wat gegevens ingevoerd van het project, de soort en de grootte van de gewenste plot. De Calcomp- plotter begint te werken, tast eerst het formaat van het papier af en slaat dan aan het tekenen. Het papier was duidelijk aan de ruime kant, ongeveer planformaat. De tekening wordt niet groter dan vijf centimeter. Er is iets niet goed gegaan met de invulling van de schaal. Dat kon ter plekke niet worden gecorrigeerd, die fout zat in het eerder aangemaakte projectbestand. We volstaan dus met het kleine plotje. Eigenlijk is er helemaal geen sprake meer van een teken zaal. Het beeld dat je ervan krijgt, wijkt nauwelijks af van hetgeen je op elk willekeurig ander bureau ervaart, of het nu een technisch, een administratief of een financieel instituut is. Je ziet alleen maar mensen die gefascineerd naar beeldschermen zitten te staren. „We werken wel anders, maar het werk is niet minder geworden", wordt me uitgelegd, „er is zelfs nog arbeids vreugde". Toch lijkt daar wel wat op te zijn ingeleverd, want men heeft letterlijk niet meer zoveel oog voor elkaar. Ouderwetse lunchtijd. Gerrit krijgt een lijst met alle opgenomen richtingen en afstanden op zijn tafel en ziet dat er wat verkeerd zit in de lijn- en classificatiecodes. Hij kruipt achter een werkstation om de nodige verbete- Leen Louise heeft het dossier van Gerrit gekregen en zet zich met het nodige enthousiasme achter zijn werkstation om die meting te verwerken. 112 NGT GEODESIA 93 - 3

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 12