Scannen vectoriseren of digitaliseren? Een vergelijking Inleiding door ir. G. M. Lammerts van Bueren, specialist bij de afdeling Geodesie van Heidemij Advies BV. SUMMARY A comparison between „scanning vectorization" and manual digitizing Scanning and vectorization of drawings have been subject of extensive research efforts. However, applied to maps results are often disappointing. At present interactive scanning to convert paper-based maps to digital format seems to be a promissing alternative since it is cost effective and more user friendly than manual digitization. Heidemij Advies BV applies the technique for specific map types. This article provides a comparison between interactive tracing by the CADCore/Tracer interactive scanning software package and manual digitization. Een belangrijk deel van analoog/digitaal-conversies, het omzetten van kaarten in digitale bestanden, wordt tot nog toe uitgevoerd door middel van handmatig digitaliseren. In de overgang van analoog naar digitaal is de conversie van de gegevens de grootste kostenpost en niet de appa ratuur en programmatuur. Deze handmatige conversie is arbeidsintensief en dus duur. Daarnaast is het werk een tonig en vermoeiend. Scannen, al jarenlang opgehemeld als alternatieve methode, wordt om een aantal redenen nog weinig toegepast. De techniek van interactief vecto riseren is nu echter zo ver, dat dit als produktiemiddel commercieel kan worden ingezet. Heidemij Advies groep Geodesie was in de gelegenheid de verkooprechten van het interactieve vectorisatiepro- gramma CADCore/Tracer™ te verwerven. Het gebruik en de verkoop van dit pakket passen goed binnen de dienstverlening op het gebied van de analoog/digitaal conversie. Het is tenslotte zo, dat je koopman bent als je conversies van grootschalige kaarten, bij gelijke kwaliteit, efficiënter en goedkoper kunt uitvoeren dan je con currenten. Om een goede vergelijking mogelijk te maken tussen het traditionele digitaliseerwerk en het interactief vectorise ren, zullen, na een korte beschrijving van digitaliseer- methoden en hun kenmerken, de volgende onderwerpen aan de orde komen produktieproces blind digitaliseren; invloed van het scanproces; interactief vectoriseren met CADCore/Tracer; produktieproces interactief vectoriseren; vergelijking tussen digitaliseren en vectoriseren. Lijnherkenningbreedte (1-99 pixels), gat grootte (0-30 pixels), stap grootte (2 - 9 pixels). Fig. 1. Invloed van stapgrootte op de vectoriseerprecisie. 114 Digitaliseermethoden en hun kenmerken De methoden die ons momenteel ter beschikking staan voor de conversie van een analoge kaart, zijn de vol gende: blind digitaliseren; interactief digitaliseren; scannen ,,heads-up" digitaliseren; scannen interactief vectoriseren; scannen batch vectoriseren. Alle genoemde mogelijkheden maken een (eventueel ge deeltelijke) digitale kopie van het analoge origineel. Naast deze vijf technieken kan ook construeren als conversie techniek worden gezien. Omdat tijdens dit proces de analoge kaart niet één op één wordt geconverteerd, maar een constructie wordt gemaakt door middel van het over nemen van maten, wordt deze techniek verder buiten beschouwing gelaten. Bij blind digitaliseren is de operator volledig geconcen treerd op het te digitaliseren blad. Er vindt echter tijdens het inwinningsproces geen controle plaats op eventuele invoerfouten. Deze zullen na het converteren naar een digitaal kartografisch bestand moeten worden gecorri geerd. Bij interactief digitaliseren is het juist de controle op mo gelijke invoerfouten die het proces aantrekkelijk maakt. De operator kan zijn acties nu meteen terugkoppelen met het beeld dat hij te zien krijgt op het grafische beeld scherm. In deze terugkoppeling ligt meteen het grootste nadeel van dit proces; de operator moet zijn aandacht verdelen tussen de analoge kaart en het beeldscherm en heeft dus voor het digitaliseren meer tijd nodig. Een ander nadeel is dat interactief digitaliseren een rela tief duur grafisch werkstation vereist, terwijl blind digi taliseren op een goedkopere terminal wordt uitgevoerd. ,,Heads-up" digitaliseren voorkomt het nadeel van het verdelen van de aandacht. Hier wordt geen digitizer gebruikt, maar wordt de analoge kaart eerst gescand, waarna het rasterbeeld op het beeldscherm wordt gedi gitaliseerd tot een vectorbestand. Groot voordeel is dat de operator zijn aandacht niet meer hoeft te verdelen over papier en beeldscherm, alhoewel het digitaliseren nog steeds volledig handwerk is. Deze vorm van digitaliseren wordt weieens verward met interactief vectoriseren. Bij dit overtekenen van „rasterlijnen" is echter behalve een eventueel aanwezige, zeer belangrijke, „rastersnap func tie" (de cursor springt naar het dichtsbijzijnde raster- NGT GEODESIA 93 - 3

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 14