inhoud en verder 35e jaargang no. 3 maart 1993 NEDERLANDS GEODETISCH TIJDSCHRIFT 102 Satellietnavigatie systemen zijn toepasbaar voor veel doeleinden, zoals geodeti sche puntbepaling en voertuig- navigatie. Voor de gebruiker is niet alleen de precisie, maar ook de beschikbaarheid en robuustheid van belang. Bij dit laatste speelt ook het toe kennen van een officieel keur merk aan het betreffende systeem of combinatie van systemen een rol, daar plaats bepaling en navigatie publieke aangelegenheden zijn. Om zicht te krijgen op de ontwikke lingen van de nieuwe naviga- tietechnieken ten einde over te gaan tot beleid, is het Ministe rie van Verkeer en Waterstaat doende een radionavigatieplan op te stellen, dat past binnen het toekomstige Europese radionavigatieplan. De auteur belicht en becommentarieert vanuit een geodetisch kader dit plan. 106 Bij het vak geo- informatica leert men ook op de Hogeschool Utrecht dat met een GIS ruimtelijke gegevens kunnen worden bewerkt en gepresenteerd. Aardig is dan een afstudeeropdracht met het studentenbestand van de sector Bouwnijverheid. Dat administratieve bestand kan nu op open dagen in thematische kaarten van Nederland worden gepresen teerd. (De in het buitenland ge borenen zijn „overig" op de stippenkaart.) 110 De Dienst van het Kadaster is de laatste jaren nogal eens in het nieuws ge weest. Automatisering, perso- neelsafslanking, taakbezinning en kostendekkend werken zijn de slogans die deze dienst niet onberoerd hebben gelaten. Een cultuuromslag bleek nodig om het nieuwe doel te berei ken. Welke invloed hebben die veranderingen gehad op het dagelijks leven van de „land meter" van het Kadaster? De redacteur liep een dagje mee bij een merkwaardige meting, zag hoe die tegen woordig binnen wordt verwerkt en neemt afscheid van de Staat 75. 114 De laatste jaren wordt veel geschreven over het toe passen van scanningstechnie- ken en het vectoriseren van rastergegevens. Erg veel succes leken deze ontwikkelin gen tot voor kort niet te heb ben, wanneer men de conver sieresultaten vergeleek met het aloude proces van handmatig digitaliseren. NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3500 exemplaren. ISSN 0016-707X Nationaal radio navigatieplan ir. E. van Bremen Bij de voorplaat Regelmatig hoor je verha len van landmeters over hun confrontatie met (weide)dieren. Hier is een bewijs. Niet bekend is of de paarden ook geleerd hebben het instrumenta rium op de daarvoor be doelde wijze te gebruiken. Een geografisch school- informatiesysteem ing. O. Giezenaar ing. F. van Merode Dat bij zo'n opdracht inhoude lijk ervaring wordt opgedaan met het wel en wee van be standen en van programma tuur, blijkt ook uit dit artikel. EEN DAGJE. Kadaster Zeeland Op stap met de land meter van het (geauto matiseerde) Kadaster Theo Scheele Scannen vectoriseren of digitaliseren? Een vergelijking ir. G. M. Lammerts van Bueren Heidemij Geodesie heeft een programmapakket in huis ge haald, dat wellicht een door braak in deze impasse kan bewerkstelligen. Een gescande kaart in rasterformaat wordt „interactief" omgezet in een vectorbestand. Tijdens het vectoriseerproces mag de ge bruiker nog wel bijsturen (let terlijk!), maar hoe minder dat hoeft, des te sneller het totale proces verloopt. De auteur beschrijft het toe passen van deze nieuwe tech niek en vergelijkt deze met an dere digitaliseermethoden. Besparingen in de normale produktie van zo'n 30% lijken haalbaar. Sluis-Oostburg, eerste administratieve ruil verkavelingsakte118 Agenda121 Stichting NGL121 In memoriam prof. ir. A. J. van der Weele122 Berichten123 Techniek129 Publikaties129 Personalia131 Literatuur131 Redactie-adres Thijsseweg 11 2629 JA Delft tel. (015) 781567 fax (015) 782348 privé (010) 4263040 Redactie: ir. H. J. G. L. Aalders, hoofdredacteur, Schiedam A. M. den Boer, Nleuwerkerk a.d. IJssel ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft G. M. van Osch, Apeldoorn Ing. W. van Pijkeran, Nieuwegeln M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wljchen J. H. J. M. Vos, Huissen 1993. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift Is slechts geoorloofd na schriftelijke toe stemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van arti kelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen die nen, bij voorkeur in WP 5.1, uiterlijk de 1e van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: ing. C. M. van Maris Graaf Florlsstraat 34 4121 EL Everdlngen tel. (030) 919573 privé (03472) 1619 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementen en adres- mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Venkelstraat 119 7322 KW Apeldoorn tel. (055) 670771 Ma., wo., vr. 9-12 uur Abonnementsprijzen per jaar: Voor leden van de aangesloten f 62,— (binnenland); f 77,- (België); f 106,— (buitenland) en f 137,— (luchtpost). Studenten aan TU, HTS of MTS en 65- plussers f 40,—. Voor abonne menten die na januari ingaan, f 8,75 per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 16,50, exclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scher penzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. NGT Geodesia is een uitgave van de Stichting Nederlands Genootschap voor Geodesie. Secretaris van de stichting: ing. D. van Dijk Heftespoor 27 3772 SE Barneveld tel. (03420) 95356 fax (03420) 95376 privé (03420) 91776 Deelnemende verenigingen: - Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster (VTAK) - Vereniging van Landmeet kundigen (WL) - Nederlandse Vereniging voor Geodesie (NVG) - Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (VMDR) NGT GEODESIA 93 - 3 101

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 1