„Zelfs voor ambtenaren van de Rijkswaterstaat" landschap. En als er meer functies moeten worden ver vuld, komen er meer instanties aan te pas om die andere belangen te behartigen. Het spreekt vanzelf dat daardoor fricties kunnen ontstaan, omdat ieder zoveel mogelijk uit de ruif wil plukken. Feiten en cijfers Sluis-Oostburg, de eerste ruilverkaveling met administratief karakter, grootte 3030 ha. 1979 aanvraag ingediend 1985 in voorbereiding genomen 1988 gestemd (68% van de oppervlakte stemde voor) 1993 akte van toedeling getekend 1995 geplande afsluiting Door ruiling van kavels werd bereikt dat de boer nu gemiddeld twee kavels heeft (voordien drie); 40% van de grond is uit geruild. Afstandsverkorting heeft nauwelijks plaatsgevonden. 128 belanghebbenden hadden bezwaar tegen het plan van toe deling, waarvan er 11 bij de rechtbank terechtkwamen. Kadastraal Basis voor de nieuwe kadastrale kaart waren hermeten kaarten uit de 70-er jaren, aangevuld met een fotovlucht uitgevoerd in 1988 en terrestrische metingen. De fotogrammetrie werd tevens gebruikt voor de GBKN-vervaardiging. Dat is helemaal niet erg, want er is een uitstekende pro cedure die dat bewaakt: het gemeentelijk bestemmings plan. Het is aan de gemeente al die individuele belangen af te wegen tegen het algemeen belang. Het landinrich- tingsbeleid kan daarin worden getoetst aan het ruimtelijk beleid, en de „waarborgprocedure" staat er garant voor dat ieder voldoende aan zijn trekken komt. Wil die gemeentelijke scheidsrechtersrol voldoende uit de verf komen, dan moet de gemeente wel tijdig bij de plannen worden betrokken. Uitdaging voor de landmeter-deskundige Vier jaar geleden werden alle eigendomsbelangen hier op een grote hoop gegooid, sprak Kadasterdirecteur mr. A. Faas. Vier jaar lang hebben de mensen in een grote rechtsonzekerheid geleefd. Daar komt een eind aan als de volgende ochtend de akte aan de kadasterbalie wordt aangeboden. Het was een grote uitdaging voor de commissie om dat proces zodanig te sturen, dat iedere belanghebbende weer een stukje uit die ongeregelde hoop terug kon krijgen. Uniek in deze RAK was de ge combineerde tervisielegging van de lijst van rechtheb benden en de wenszitting. Dat gaf veel tijdwinst. Samen met de landmeter-deskundige, en natuurlijk het kadasterpersoneel dat daarbij hoort, is de legpuzzel tot stand gekomen. Een toedeling is voor een landmeter de uitdaging om te laten zien wat hij kan. Faas was daarover blijkbaar tevreden. Hij complimenteerde ook de notaris die de akte zo snel voor elkaar heeft gekregen, maar voorzichtig vermeldde hij erbij dat de (kadaster)automati- sering wel een handje heeft geholpen. De notaris krijgt de hele akte pas een dag van tevoren in handen, zodat er voor hem niet veel meer overblijft dan het zetten van een handtekening. Mr. A. Faas: tevreden over de landmeter-deskundige. Toch kan er zelfs die laatste dag nog veel gebeuren, ver klaarde de notaris zelf; hij ontdekte tien minuten voor het ondertekenen van de akte dat het adres van de secretaris nog moest worden veranderd, want die was onlangs ver huisd. Dat voorkwam nog net een rectificatie-akte. (Foto's: Bram Vermeulen.) Het blad „Di Alumni" voor afgestudeerden van de TU Delft publiceerde in nummer 92-4 over de Cultuurtuin voor Technische gewassen. Deze vanaf de Juliana- laan toegankelijke „oase van rust en groen" werd en wordt regelmatig met de ondergang bedreigd. „Nog zijn echter de aanvallen op de tuin niet voorbij. Afge lopen januari raakte de hortus een halve hectare kwijt aan het aangrenzende Rijkswaterstaat", aldus het TU-blad. (Het MD-tu in paviljoen stond er trouwens al iets eerder!) De Cultuurtuin heeft nog wel degelijk een functie. Het blaadje zou niet Delfts zijn, als het er niet trots op was dat de gistfabriek de tuin zelfs benut. De uitsmijter van het artikel mag de geodetische MD-collega's niet worden onthouden„En de laatste en beslist niet ge ringe functie van de Cultuurtuin is dat het een ge zonde, frisse lunchplaats is voor iedereen, zelfs voor ambtenaren van de Rijkswaterstaat". Piksel 120 NGT GEODESIA 93 - 3

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 20