techniek publikaties instandhouding van het Rijksdriehoeksnet (het RD) en het NAP. Formeel is dit onderzoek nog niet afgerond, informeel weet ik dat er voorlopig in de situatie RD bij Kadaster en NAP bij de MD weinig zal veranderen". Dat zei de hoofdingenieur-directeur van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, ir. NI. J. Olierook, in zijn nieuwjaarstoespraak voor het in 1992 met achttien mensen gekrompen personeel. Uitbesteding is een on derwerp dat niet alleen bij de VNBG, maar ook bij de MD leeft. De heer Olierook: ,,Uit de discussies die ik recent met de meesten van u heb gehad, bleek het onderwerp uitbesteding sterk bij u te leven. Ik heb uitgelegd dat RWS 200 uitgaande van de kerntaken van de RWS en in samenhang met ver wachtingen over inkrimpende overheid, ervan uitgaat dat meer werk door minder mensen moet worden gedaan. Dit betekent dat wij meer moeten gaan uitbesteden. Een onderzoek bij de MD hoe wij dat gaan aanpakken, zullen we gaan beginnen. Voorlopig wil ik stellen dat wij dat rustig aan zullen doen, dat wij de GEO afronden en eerst ervaring willen opdoen, en dat wij in elk geval des kundig opdrachtgever willen blijven. Naast het feit dat RWS 200+ aan de MD voorschrijft meer dan tot nu toe te gaan uitbesteden, vind ik dat wij uit bedrijfsmatig oogpunt zelf ook het nut van uitbeste ding kunnen inzien. Het geeft ons de mogelijkheid om flexibel te werken, want is ons werkpakket te groot op een bepaald moment, dan kunnen we gebruik maken van uit besteding. Het geeft ons ook inzicht in marktprijzen en laat ons zien in hoeverre wij wel of niet net zo efficiënt werken als de marktsector. Ik vind dan ook dat er geen enkele reden is om bang te zijn voor uitbesteding. Wij kunnen er alleen maar van leren. Ik hoor regelmatig dat er bij vele MD'ers onzekerheid zou zijn, omdat de veiligheid ontbreekt van een fors werk pakket dat in de kast ligt te wachten. Ik denk dat hier sprake is van schijnzekerheid. Een wachtend werkpakket leidt tot ontevreden klanten en de kans is dan groot dat dit werkpakket verloren gaat". De hoofdingenieur-directeur ziet de toekomst vol vertrou wen tegemoet met het deskundig personeel dat blijk heeft gegeven zich voluit te willen inzetten voor het werk waarvoor het staat". Met name noemde hij de kennis en kunde op GIS-gebied. Voor de 170 medewerkers van de Topografische Dienst gaf directeur drs. P. W. Geudeke zijn toespraak als motto mee Flexibiliteit als waarborg voor overleven". Hij memoreerde onder meer de afhankelijkheid van de computer in de informatiemaatschappij. Dat vraagt om betrouwbare basisbestanden. Zo'n bestand is het digitaal kernbestand 1:10 000, dat de RAVI-structuurschets door medefinanciering uit niet-militaire hoek versneld tot stand wil zien komen. De veranderende maatschappij en het dito Ministerie van Defensie vragen om een flexibele opstelling, waartoe de dienst in staat is. „Geopinie" citeerde uit de nieuwjaarsspeech van dekaan prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts .zonder compleet te willen zijn". Te lezen is onder meer: ,,Een punt van zorg is de instroom aan Geodesiestudenten. Het huidige aan tal eerstejaars is ver onder de maat gebleven; de voor aanmeldingen voor het nieuwe studiejaar zijn ook veel lager dan gebruikelijk". Overigens is eind 1992 juist be gonnen met de vergroting van het Geodesiegebouw. Oorzaak daarvan is dan ook de groei van het OTB, dat de officiële status van onderzoeksinstituut kreeg. Wat vaca turevervulling betreft is 1993 een spannend jaar. De dekaanNieuwe gezichten op de faculteit die hopelijk snel worden gevonden zullen mogelijk nieuwe accen ten in onderwijs en onderzoek willen leggen!" Alle sprekers wensten hun toehoorders uiteraard het beste toe voor 1993. WILD TC 500 Wild heeft een nieuw total station op de markt gebracht: TC 500. De nauwkeurigheid voor de hoekmeting van het instrument is 6" (0,002 gon) en voor de afstandmeting met een enkelvoudig prisma op 700 m: 5 mm 5 ppm. De horizontering van het instrument geschiedt geheel digitaal na een benaderde horizontale opstelling van het instrument. Initialisering geschiedt automatisch met het aanzetten. Het display heeft functietoetsen en een menu techniek. Bovendien gebruikt het systeem weinig ener gie: een batterij kan ongeveer zeven uur worden ge bruikt. Inlichtingen: Leica, afdeling Geodesie, telefoon 070- 3188999. CATALOGUS VAN (CARTOGRAFISCHE DOCUMENTEN in de kaartenverzameling van de Faculteit der Ruimtelijke Weten schappen van de Universiteit Utrecht 1983 - 1991, delen I en II, Utrecht 1992, 723p., ISBN 90 6266 094 0, samengesteld door Roelof P. Oddens, prijs f 75,-. Het is bij wetenschappelijke biblotheken gewoonte om lijsten met aanwinsten te verspreiden. Begin 1975 nam het toenmalige hoofd van de bibliotheek van het Geografisch Instituut van de Rijks universiteit Utrecht het initiatief om in de aanwinstenlijst van haar NGT GEODESIA 93 - 3 129

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 29