t t Nationaal radionavigatieplan Verkeer, plaatsbepaling en geodesie I I I I I door ir. E. van Bremen, project-adviseur/onderzoeksmedewerker bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, en project-secretaris van het radionavigatieplan van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. SUMMARY The national radio navigation plan Traffic, positioning and surveying Satellite navigation systems are suited for many aims, including surveying and car navigation. In order to determine a proper attitude the dutch government has started the establishment of a national navigation plan that fits into the future european radio navigation plan. The author approaches this plan from a geodetic point of view and comments on it. Inleiding Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat ontwikkelt een nationaal radioplaatsbepalingsplan. Hierbij zijn het Nederlandse Instituut voor Navigatie (NIN) en de Facul teit voor Elektrotechniek van de Technische Universiteit Delft betrokken. Voornaamste doel is om het toekomstige voorzieningenniveau in beeld te brengen voor toepas singen in verkeer en vervoer. Op basis daarvan worden de ontwikkelingen in het gebruik vertaald naar ,,de" (inter)nationale infrastructuur1). Het plan dient mede als basis voor het toekomstige Europese radionavigatieplan, dat wordt opgezet naar het Amerikaanse voorbeeld [1]. Een belangrijke vraag betreft de eisen waaraan zo'n geo metrische infrastructuur2) dient te voldoen. Uitgangs punten zijn het algemene beleid [2], de kennis van het gebruik en aanvullend marktonderzoek [3]. Ook specia listische inbreng is van belang, vooral bij organisatori sche zaken [4], Achtereenvolgens wordt stilgestaan bij gebruik van geometrische informatie; ontwikkelen van geometrische infrastructuur; nationaal radioplaatsbepalingsbeleid. Datum Standaardisatie Beschikbaarheid I Kwaliteitsborging Verschijningsvorm Radiobakens Gebruikswijze Randapparatuur Toepassing Tabel 1. Radioplaatsbepaling in trefwoorden. Infrastructuur wordt beschouwd als de (publiek en privaat ge financierde of geëxploiteerde) „combinatie van systemen". 2) Geometrische infrastructuur wordt beperkt tot de radiografische voorzieningenradioplaatsbepaling. Een en ander wordt beschreven binnen het raamwerk van „elektronische plaatsbepaling", of „elektronische geo-informatie". Gebruik van geometrische informatie Om te beginnen wordt met tabel 1 een aantal elementaire begrippen en relaties in beeld gebracht. Toepassingen Geometrische informatie kent veel toepassingsgebieden, zoals: voertuignavigatie, of verkeersgeleiding; off-shore en civieltechnische werken, het volgen van voertuigen en goederen, of wetenschappelijk „aard- meetkundig" onderzoek; bewaking, enz., zoals verhelpen of voorkomen van verkeersstremmingen, en het volgen van gevaarlijke transporten. Elk toepassingsgebied kent z'n specifieke hulpmiddelen, z'n eigen vakjargon en verschillende voorzieningen niveaus. Geodesie Het blijkt dat geodetische deskundigheid slechts wordt toegepast in civieltechnische en wetenschappelijke krin gen. Hier gelden hoge nauwkeurigheidseisen. De toepas singen betreffen zaken met een laag dynamisch karakter. De geodetische systemen zijn uiterst specialistisch en het onderhoud is duur. Er is een verscheidenheid aan refe rentiesystemen. De behoefte aan een integraal stelsel wordt groter. Ook het gebruik van geodetische normen is beperkt. Een belangrijkere rol lijkt echter wenselijk. Daarvoor wordt gerefereerd aan het toenemende gebruik van geïnte greerde (geo-)informatiesystemen in verkeer en vervoer. Aanknopingspunten zijn de ontwikkeling van standaards en protocollen en mogelijk het realiseren, of in stand houden, van basisvoorzieningen voor radioplaatsbepa ling en digitale (wegen)kaarten. Verkeer en Waterstaat Vanuit haar zorg voor verkeer en vervoer (verder: trans portsector) draagt Verkeer en Waterstaat bij aan de nationale (hoofd)infrastructuur. Dit geldt zowel voor het in-land transport (weg, rail en binnenvaart) als voor de zeescheepvaart en de luchtvaart. Geometrische infra structuur moet deze activiteiten ondersteunen. Vooral de Referentiesysteem Geometrische infra Geo-informatie 102 NGT GEODESIA 93 - 3

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 2