HANDBOEK GEMEENTELIJK GRONDBELEID bibliotheek ook de nieuw verworven atlassen en kaarten voor de kaartenverzameling op te nemen. De laatste lijst werd verzonden in juli 1987 en bevatte de aanwinsten over het jaar 1984. Daarna ver zandde het. Een belangrijk keerpunt was de omstandigheid dat de kaarten verzameling medio 1988 de beschikking kreeg over een personal computer, zodat vanaf die tijd de geproduceerde beschrijvingen in een tekstverwerkingsprogramma konden worden bewaard. De auteurThans, in september 1992, staan we voor een nieuw keer punt. De kaartenverzameling zai gaan participeren in het Centrale Catalogus Kartografie (CCK) systeem van de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Dit systeem, dat door de Vakgroep Kartografie van de Faculteit der Ruimtelijke Wetenschappen is ontwikkeld, maakt het mogelijk om beschrijvingen van kartografische documenten in te voeren in een geautomatiseerd systeem. Daardoor kunnen karto grafische collecties op een meer professionele wijze worden ont sloten. Met het oog op dit nieuwe keerpunt werd het plan gemaakt om de beschrijvingen die beschikbaar waren via de personal compu ter, te herordenen, te indexeren en in de vorm van een gedrukte cumulatieve catalogus, die de aanwinsten uit de periode 1983 - 1991 beslaat, te publiceren". De catalogus geeft een goede indruk van de kaartenverzameling van de faculteit. Hij bevat ruim 4500 beschrijvingen die betrekking hebben op ongeveer 20 000 documenten, waardoor naar schatting 20% van de totale collectie toegankelijk is gemaakt. De catalogus bevat een indeling in rubrieken; deze bevatten de hoofdregio's die vermeld worden in de inhoudsopgave; tevens staan ze als kop teksten op de pagina's aangegeven; de hoofdregio's zijn vervolgens gerangschikt en onderverdeeld op: a. atlassenchronologisch (van oud naar nieuw); b. kaartseries: op schaal (van kleine naar grote schaal); c. losse kaartenchronologisch (van oud naar nieuw); d. documenten van deelgebiedeneerst op regio en daarna op chronologie: e. stadsplattegrondenop alfabet. Buiten het kader van de regionale indeling vallende rubrieken zijn die van de affiches en de kleine rubriek „diversen". De catalogus wordt toegankelijk gemaakt door vier registers en wordt voorafgegaan door inleidende hoofdstukken. Onderwerp zijn gedrukte kartografische documenten. De grootschalige technische kartografie valt er dus grotendeels buiten. Toch zijn er bijvoorbeeld wel wat kust- en oeverkaarten 1 2000 van de Rijkswaterstaat in de collectie terechtgekomen en dus ook vermeld Serie in zeer onvol ledige bedekking aanwezig; aanwinsten in periode 1983- 19919 bladen (lichtdrukken), uitgegeven in 1978 - 1983"). Dat een manus cript-kaart door drukken jaren na dato nog in collectie en catalogus kan komen, mag blijken uit een minuutplan uit 1831 van Den Haag, dat in 1982 bij het 150-jarig bestaan van het Kadaster werd uit gegeven. Bij de affiches treft men curiosa aan als de Grontmij-poster „Make Sure. measure" uit 1987 met geodetische en kartografische post zegels en de tentoonstellingsaffiches van 175 jaar Topografische Dienst. De auteur is beheerder van de kaartenverzameling en heeft met deze cumulatieve catalogus een monnikenwerk gepresteerd. Hope lijk zullen de gebruikers het bestaan ervan niet al te vanzelfsprekend vinden. Om een indicatie van het gebruik te gevenin 1991 werden zo'n 8000 documenten geraadpleegd of tentoongesteld. De kaarten zaal is ook voor iedereen vrij toegankelijk. Auteur en publiek wil ik graag feliciteren met dit werk. Adri den Boer voorzitter kernredactie prof. mr. J. de Jong, VUGA Uitgeverij BV Den Haag 1992 (aft. 52), losbladig in twee banden, prijs f 98,— en paginaprijs abonnement aanvullingen f 0,50 exclusief BTW. In 1992 is door de inwerkingtreding van boeken van het Nieuw Burgerlijk Wetboek het vermogensrecht gewijzigd. Voor de praktijk van het gemeentelijk grondbedrijf zijn met name van belang de be palingen over koop en verkoop van onroerende zaken. Zo worden risico's meer bij de verkoper gelegd. In ditzelfde jaar verschenen dus een folder en een fors herziene versie van het Handboek met onder meer aandacht voor deze wet geving. (Men passeerde sinds de start in 1980 reeds aanvulling 521). De hernieuwde aandacht is ook een gevolg van de ingrijpende her ziening van het redactieteam in 1990. De inhoud bestaat uit zeven delen en zeven bijlagen. De delen be treffen politiek en bestuurlijk kader; aandachtsvelden grondbeleid; marktontwikkelingen; juridische instrumenten; grondexploitatie; organisatie en administratie van het gemeentelijk grondbedrijf; subsidie- en financiële regelingen. Deze aankondiging kan maar een enkel puntje aanstippen. Een citaat over de ondersteunende bedrijfsfuncties grondbeleid mag in dit blad niet ontbreken ,,De bedrijfsfunctie 'verstrekken vastgoedinformatie' bestaat uit de activiteiten inmeten topografische situaties en het vervaardigen/ actualiseren van topografische en kadastrale ondergronden. Bij het vervaardigen/actualiseren van topografische ondergronden zullen zowel de boven- als de ondergrondse infrastructuur in beeld worden gebracht. Verder worden in deze bedrijfsfunctie de (gemeentelijke) eigendommen geregistreerd en de kadastrale gegevens bijgehou den. In het bedrijfsproces 'grondexploitatie' wordt uitgebreid van de produkten uit deze bedrijfsfunctie gebruik gemaakt, in andere be drijfsprocessen is dit in veel mindere mate het gevat". In het deel over grondexploitatie treft men ook, en uitgerekend in het hoofdstuk met de titel „Factor tijd", nog een gedateerde grafiek aan (beweging fictieve kavelprijs 1982 - 1987). In het deel over de organisatie en administratie van een gemeentelijk grondbedrijf onderscheidt men bij een vakgerichte organisatiestruc tuur terecht een „compleet" en een „minimaal" grondbedrijf. De meeste gemeenten zijn klein of middelgroot en hebben zo'n mini maal bedrijf. Ook als de „produktie" van bouwrijpe grond grote pieken vertoont en de begroting van het grondbedrijf het soms wint van die van de algemene dienst. In het actuele Handboek miste ik hoogstens trendy termen als „Ont wikkelingsbedrijf" en „convenant". Zou de conclusie te ver gaan dat die en andere ontbrekende termen geen juridische meer waarde of betekenis hebben? Aan de samenstelling van het handboek werkt sinds 1990 een keur van deskundigen mee. Er zijn een redactieraad, een redactie en een kernredactie. Uit geodesiekring treft men naast prof. mr. J. de Jong, ir. H. W. de Wolff en ir. R. M. Kathmann (allen TU Delft) aan, mr. P. G. A. Noordanus (wethouder Den Haag), ir. J. Dubbeld (voorheen gemeente Oisterwijk), ir. A. G. P. M. Maas (gemeente Den Haag) en ir. A. H. Kalt (gemeente Utrecht/Vereniging van Grondbedrijven). De technische uitvoering van zo'n losbladig boek blijft kennelijk lastig. Het recensie-exemplaar bevatte nogal wat scheef bedrukte pagina's. Soms miste men daardoor zelfs tekst. Dank zij dezelfde losbladigheid zal vervanging geen probleem zijn. Handboek en abonnement zijn een „must", voor complete en mini male grondbedrijven. Adri den Boer Deel 106, Reihe 1 van de „Nachrichten aus dem Karten- und Vermessungswesen" (ISSN 0469-4236) Het deel bevat bijdragen over de geautomatiseerde kaartvervaardi ging, digitaliseren en ATKIS. Bij de Deutsche Geodatische Kommission bei der Bayerischen Akademie der Wissenschaften zijn verschenen: Reihe B (toegepaste geodesie) Heft no. 295, Ehlert, D., Differentie/Ie Verschiebungen und Drehstreckungen in dreidimensionalen Koordinatensystemen; Heft no. 296, Leismann, M., R. Klees, H. Beckers, Untersuchun- gen verschiedener Höhensysteme, dargestellt an einer Test- schleife in Rheinland-Pfalz. ISBN 3 7696 8580 6. Reihe C (dissertaties) Heft no. 378, Dassing, R., Konzeption eines modularen Echtzeit- Systems für die Laserentfernungsmessung unter besonderer Berücksichtigung der Aufwartskompat/bilitat; Heft no. 386, Nothnagel, A„ Radiointerferometrische Beobach- tungen zur Bestimmung der Polbewegung unter Benutzung langer Nord-Süd-Bas/sl/nien; Heft no. 387, Neureither, M„ Modellierung geometrisch-topo/o- gischer Daten zur Beschreibung und Berechnung netzartiger und flachenhafter Structuren. ISBN 3 7696 9433 3; Heft no. 391, D. Schroder, Genauigkeitsanalyse inertialer Ver- messungssysteme mit fahrzeugfesten Sensoren. ISBN 3 7696 9437 6; Heft no. 395, Middel, B„ Neue Verfahren zur Kombination hete- rogener Daten bei der Bestimmung des Erdschwerefeldes. ISBN 3 7696 9441 4. 130 NGT GEODESIA 93 - 3

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 30