veiligheidseisen in lucht- en scheepvaart verplichten tot het treffen van navigatievoorzieningen. Plaatsbepalings systemen behoren steeds vaker tot de basisuitrusting. De voorzieningen zijn minstens van regionale of lokale aard, zoals in de nabijheid van (lucht)havens. Een aantal syste men wordt van overheidswege aangeboden. Trends Een algemene ontwikkeling is het groeiende belang van actuele informatie, waarbij „elektronische" geo-informa- tie steeds meer op de voorgrond treedt. De gebruiker krijgt bovendien gemakkelijker toegang tot (steeds meer) informatie, wat de mogelijkheid biedt om deze naar eigen inzichten te bewerken. In de transport sector valt deze trend duidelijk te bespeuren. Dit is natuurlijk een goede zaak, maar het kan ook leiden tot verspilling van geld of ongewenste effecten op de ver keersveiligheid. Verkeer en Waterstaat poogt daarom vroegtijdig in te spelen op de nieuwe mogelijkheden van informatie- en datacommunicatie-technologie [5]. Zo sti muleert zij samen met het Ministerie van Economische Zaken basisvoorzieningen die door hun onderlinge samenhang een maatschappelijke meerwaarde verte genwoordigen. De resultaten van internationale (stan- daardisatie)studies [6], gericht op „in-car navigation", „automatic vehicle location" en „fleet-management", spelen daarbij een rol. Voorbeelden zijn te vinden op het gebied van digitale (wegen)kaarten [7] en plaatsbepaling/ navigatie [8], Overigens is er een sterke technologische gelijkenis met de luchtvaart en de scheepvaart. Ook daar neemt de functionaliteit van „geo-informatie" toe. Hier wordt verder verwezen naar zaken als ,,4-D navigatie" in de luchtvaart en de „onbemande brug" in de scheep vaart. Ontwikkelen van geometrische infrastructuur Bij de keuze en realisatie van voorzieningen speelt de prijs/prestatie-verhouding een belangrijke rol. Het over heidsbeleid is, dat de middelen voor radioplaatsbepaling door marktpartijen worden gefinancierd. Ook de overheid levert een bijdrage. Dit vloeit met name voort uit de zorg voor „veilig" en „vlot" transport. In de luchtvaart zijn de veiligheidseisen zelfs zo zwaar, dat bepaalde procedures alleen met wettelijk voorgeschre ven middelen mogen worden uitgevoerd. Voorts kan een optimale infrastructuur niet zonder de overheid worden gerealiseerd, met als voorbeelden de systemen GPS en Loran-C. De overheidsbijdrage berust op een vertaling van col lectieve wensen naar eisen voor de infrastructuur. Een aantal overwegingen wordt tegen het licht gehouden in tabel 2. Navigatie en lokalisatie In de transportsector onderscheidt men twee vormen van plaatsbepaling: navigatie en lokalisatie. Bij navigatie gaat het om het vinden van de bestemming, of het volgen van een voorgeschreven traject. Het navi- Wat kan Technologie Configuratie -► Modelaannamen - Precisie van systemen -► Modelcontrole Wat moet Veilig en vlot Precisie van voorzieningen Betrouwbaarheid van voorzieningen 3) Bewerkt naar: Alberda, J. E., ,,A review of analysis techniques for engineering survey control schemes" (september 1980). 4) Integriteit is de (gegarandeerde) snelheid waarmee de gebruiker wordt gewaarschuwd voor systeemfouten. 5) Receiver Autonomous Integrity Monitoring berust op de (interne) controle door overbepaaldheid. Tabel 2. Kwaliteitsfactoren en hun samenhang 3). gatieproces berust vaak nog op het bepalen van richting en afstand tot bekende punten langs de route, die worden gemarkeerd door (radio)bakens of worden getraceerd met behulp van de radar. Bij lokalisatie gaat het om het volgen van voertuigen. Toe passingen zijn de verkeersbegeleiding of de logistieke bedrijfsvoering bij een transportonderneming. Essentieel is dat de posities van de voertuigen beschikbaar moeten zijn op een centrale plaats. Een veel gebruikt hulpmiddel in luchtvaart en scheepvaart is daarom de radar. Een andere, steeds meer toegepaste vorm van lokalisatie maakt gebruik van een puntbepalingssysteem in combi natie met (data)communicatie. Precisie en betrouwbaarheid In de praktijk van de transportsector worden de geode tische begrippen precisie en betrouwbaarheid niet toe gepast. Uiteraard bestaat er kwaliteitsbesef en heeft men normen. Veel gebruikte termen zijn „integrity" en „re- peatibility". Wellicht typerend is, dat er sprake is van het begrip „geodetische nauwkeurigheid". Dit wordt speciaal gebruikt om de kwaliteit te beschrijven van de positie bepaling in een „geodetisch coördinatenstelsel". Overigens is de waarde van deze begrippen in verband met technisch georiënteerde keuze- of optimalisatie problemen nog gering. Wel wordt voorzien, dat hierin verandering komt. Dit hangt samen met de functionaliteit van nieuwe systemen, het groeiende belang van positie informatie en de wens om (transport)procedures sterker op technologie te baseren. De hiervoor aangehaalde begrippen zijn wel te vertalen naar de geodetische termen [9]. Zo'n uitwisselbaarheid van het jargon is wenselijk, omdat dan een effectieve kennisuitwisseling mogelijk wordt. Dit geldt met name voor het ontwikkelen van nieuwe methoden, waarmee bestaande navigatieprocedures eenvoudiger kunnen worden uitgevoerd. Een ander onderwerp betreft de kwaliteitsgarantie, en met name de kosten daarvan. Gangbare eisen zijn bijvoorbeeld gedefinieerd als 99,8% beschikbaarheid (per systeem op jaarbasis!), met een integriteit4) van 10 seconden. Efficiëntere oplossingen dan tot nog toe lijken mogelijk. Tevens wordt voorzien dat GPS niet aan zulke eisen kan voldoen, en men onder zoekt alternatieven, zoals RAIM5). Veilig en vlot „Veilig" betekent simpelweg „geen botsing". Het risico op een ongeluk kan worden beperkt door de afstand tussen voertuig(en) en obstakel(s) groot te hou den, of door de mogelijkheid om snel op een dreigend ongeluk te anticiperen. Veilig kan daarom niet worden los gezien van het begrip „vlot"de doorstroomsnelheid van het verkeer. NGT GEODESIA 93 - 3 103

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 3