Gemeentelijk voorkeursrecht is niet vrijblijvend Betekenis afspraken OF Situatie A B uit tabel 1 Situatie C uit tabel 1 Fig. 2a. Hoe het was volgens Kadasterwet. kadaster beschikt over voorkeurs recht uitvoering te verzorgen in op dracht van PPP mutatiesignalering NUTS KAD KAD E.A. NUTS E.A. GEM PPP GEM KAD NUTS E.A. GEM - mutatiesignalering Fig. 2b. Hoe het is volgens het duale bestel. afgelopen twee decennia turbulente ontwikkelingen door gemaakt, en is nog lang niet volwassen. Het is dus ver standig een vinger aan de pols te houden door vraag en aanbod zo direct mogelijk met elkaar te confronteren. Waar vraag en aanbod elkaar al niet direct ontmoeten bij de (gemeentelijke) bron, bieden de regionale samen werkingsverbanden deze mogelijkheid. Een en ander impliceert nog niet dat deze nieuw te vor men samenwerkingsverbanden ook daadwerkelijk zelf actief dienen te worden bij de feitelijke vervaardiging en bijhouding. Voor die gebieden, waarvoor de samenwer kingsverbanden verantwoordelijk zijn, is overeengeko men dat het Kadaster als landelijk opererende organisa tie bij voorkeur de uitvoering op zich neemt. Eén van de overwegingen uit de raamovereenkomst luidt ,,dat in beginsel het verzamelen en bijhouden van infor matie zo dicht mogelijk bij de bron dient te gebeuren en dat in overheidstermen de gemeente daarvoor in het algemeen het eerst aangewezen orgaan is, tenzij de wetgever zulks uitdrukkelijk aan andere organen heeft opgedragen, maar dat tevens nog slechts een deel van de gemeenten in staat is, of binnen afzienbare termijn zat zijn, tot het volledig beantwoorden aan de vraag van an dere belanghebbenden". Welnu, de wettelijke taakopdracht van het Kadaster zal vervallen. Betekent dit dat conform het eerste zinsdeel gemeenten de „verantwoordelijkheid" dienen te nemen? In één ademzucht bevat het tweede zinsdeel het ant woord op deze vraag. De nutswereld heeft haast en is bereid tot extra investeringen. Zij is uiteraard alleen maar bereid die te doen als gemeenten ook aannemelijk kun nen maken dat zij daadwerkelijk tijdig aan de slag zullen gaan en de nutswereld (en Kadaster) op maat zullen be dienen. Daarvoor bieden de spelregels over de kosten verdeling e.d. een houvast. Procedureel is overeenge komen dat de regionale samenwerkingsverbanden in alle gemeenten in hun regio de vraag zullen voorleggen of zij de rol van informatrebeheerder ambiëren. Binnenkort komt deze vraag dus op de gemeenten af. Hiervoor zijn al enkele spelregels genoemd bij de uitvoe ring, bijvoorbeeld dat het Kadaster beschikt over een voorkeursrecht om namens de regionale samenwerkings verbanden de uitvoering te verzorgen. Andere belangrijke spelregels, die zowel de gemeenten als de samenwer kingsverbanden raken, hebben betrekking op kosten, bijhouding en standaardisatie. Deze spelregels zijn net zoals de afspraken over de bestuurlijke eindverantwoor delijkheid vastgelegd in de raamovereenkomst tussen (vertegenwoordigers van) gemeenten, nutsbedrijven en Kadaster. Er is geen wet waarin dit vastligt of waarin sancties zijn opgenomen bij niet-nakoming. De afspraken dragen het karakter van een intentiever klaring, waaraan dan ook geen directe financiële ver plichtingen kunnen worden ontleend. Deze dienen op projectbasis voor elk gebied in overeenkomsten met de belanghebbenden te worden vastgelegd, omdat de ver enigingen van nutsbedrijven en van gemeenten hun leden formeel niet direct kunnen binden. Zij zijn wel de in spanningsverplichting aangegaan hun leden dringend te adviseren te handelen conform de overeengekomen op zet. Op het moment van dit schrijven (27 februari 1993) hebben de VNG en VEWIN dit gedaan en zal EnergieNed binnenkort volgen. Financiering; de gebruiker betaalt Eén van de redenen om samen te werken, schuilt in de kosten. Door de stopzetting van de subsidie van de rijks overheid geldt simpelweg: wie nu informatie wil, moet daarvoor zelf maar betalen. In de raamovereenkomst is de afspraak gemaakt dat de kosten zullen worden ge deeld naar rato van een ieders belang. Dit is voor Kadaster, gemeenten en nutsbedrijven gewaardeerd op respectievelijk 20 20 15 (4x) voor zowel de vervaar diging als de bijhouding. Dat is een niet geringe verschui ving in vergelijking met het verleden. Het Rijk financierde 162 NGT GEODESIA 93 - 4

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 10