Gegevensbeheer [1] Inleiding Voorwoord S2 S3 door ing. M. P. J. van de Ven, redacteur. SUMMARY Introduction to data management This article is an introduction to a series of articles on data management. It indicates different aspects of data management as data definition, uniformity, consistency, modelling, quality and interpretation. It also introduces the forthcoming articles concerning information management for institutions, information for decision making and planning, geometrical aspects of geo information and available data base links, information quality and its use, fuzzy logic and time aspects of information. Een mini-serie over gegevensbeheer. Is het een nieuw fenomeen of is het iets dat we eigenlijk al kennen, maar door automatisering en informatisering een nieuw accent heeft gekregen? Het laatste is waar, maar lang niet ieder een zal dit als zodanig herkennen. Daarbij komt dat we door nieuwe hulpmiddelen en organisatiestructuren ge dwongen worden deze „oude" materie op een andere, op onderdelen zelfs complexere, manier te benaderen. Doordat de materie complex en veelomvattend is, zullen de auteurs in deze mini-serie één specifieke invalshoek kiezen. Dit betekent dat vanuit de inhoudelijke kennis over het geodetisch werkterrein de aangrijpingspunten met het aspect gegevensbeheer zullen worden benadrukt en toegelicht. Waarom is dit onderwerp zo actueel? Er zijn op dit moment weinig mensen en instanties die het aspect gegevensbeheer in hun organisatie onder de aan dacht brengen en het belang ervan inzien. Toch vangen we dagelijks indirecte signalen op, die aangeven dat gegevensbeheer in de belangstelling staat. Zo wordt er bijvoorbeeld dagelijks in allerlei kringen en met een enorme spreiding aan onderwerpen en diep gang, gediscussieerd over vastgoedinformatisering. De resultaten van deze discussies zijn moeilijk te meten. Wat G2 G4 G1 G3 G4 Relevante gebeurtenissen G1 Ontvangen afnemer-order G2 Accepteren afnemer-order G3 Niet-accepteren afnemer-order G4 Wijzigen afnemer-order G5 Verwijderen afnemer-order Relevante statussen: 51 Ontvangen 52 Geaccepteerd 53 Niet-geaccepteerd 54 Verwijderd Voorbeeld entiteitenlevenscyclusdiagram. we wel kunnen constateren, is dat lang niet alle discus sies bijdragen aan het verduidelijken van problemen en de gekozen oplossing(srichting). Ditzelfde beeld komen we tegen bij het onderwerp ruimte lijke analyse. Dit werkterrein beschikt over een groot aan tal methoden en technieken om gegevens te analyseren en resultaten te presenteren. Ondanks dat regelmatig wordt gewaarschuwd voor de interpretatie en conclusies die men aan analyseresultaten verbindt, wordt dit pro bleem in de praktijk nauwelijks verder uitgewerkt. Veel discussies blijken weinig constructief. In bepaalde situaties ontstaan hierdoor onnodige misverstanden, veelal veroorzaakt door een fundamenteel communicatie probleem. Het is niet een kwestie van onwil, maar simpel weg van onvermogen, door gebrek aan kennis en inzicht in wederzijdse belangen en zaken. De oppervlakkigheid waarmee wordt gecommuniceerd, versterkt dit beeld, zeker wanneer er multidisciplinaire onderwerpen worden behandeld. Communicatie vormt min of meer de kern van het aspect gegevensbeheer. Slechte communicatie is onder andere te wijten aan onvoldoende afstemming van begrippen die de „taal" ondersteunen, randvoorwaarden die het onder werp afbakenen en de diepgang waarmee de concreet heid van de over te dragen informatie wordt bepaald. Een belangrijk onderdeel van dit afstemmen vormt het proces van definiëren, waarmee de basis is gelegd voor ge gevensbeheer. Het analoge produkt vormde een belangrijk onderdeel van onze taal; het was tastbaar en eenduidig. Omdat produkten vervagen en de informatiebehoefte in toe nemende mate zal veranderen en toenemen, zullen we de computer moeten instrueren middels een digitale be schrijving van onze taal, begrippen en normen voor exactheid. Dat dit geen gemakkelijke opgave is, zal duidelijk zijn. De artikelen in deze mini-serie zijn onder andere bedoeld om de lezer oplossingsrichtingen aan te reiken en om een beter begrip te kweken omtrent het aspect gegevensbeheer. Daarbij wordt de nadruk gelegd op de geometrische beschrijving (eigenschappen in de vorm van een verzameling gegevens en relaties) van ruimtelijke objecten, omdat er op dit punt nauwelijks lite ratuur beschikbaar is. 170 NGT GEODESIA 93 - 4

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 18