Probleemstelling Gegevensbeheer in het kort De problematiek van het gegevensbeheer is duidelijk uitgewerkt in het ,,GFO Basisregistratie Vastgoed: geo metrisch". Dit document is in 1992 door de VNG uitge geven. Het belang van dit document wordt niet door een ieder op dezelfde wijze ingeschat, terwijl de interpretatie van de inhoud sterk varieert. Er zijn organisaties die dit document beschouwen als leidraad, als sturingsmiddel, voor ontwikkelingen. Ook zijn er organisaties die kiezen voor een eigen weg en toetsen de interne ontwikkeling aan landelijke publikaties en pseudo-richtlijnen. Ook komt het voor dat gemeenten, door verschillende organi satorische en individuele belangen, steeds weer andere randvoorwaarden stellen (afwijkend en/of gedetailleer der) aan de inhoud van het GFO, ten einde een eigen toepassing mogelijk te maken. Veel van deze stromingen/ ontwikkelingen zijn zeker niet slecht, maar zij vormen wel de basis voor misverstanden. Leveranciers en ontwikkelaars van informatiesystemen pretenderen deze GFO-standaard te volgen. Ondanks de enorme inspanning van deze groep, welke tot uiting komt in veel toepassingen, ontwikkelingen en seminars, wordt de (potentiële) gebruiker ook hierdoor in verwarring ge bracht. Voor alle duidelijkheid dient te worden gesteld dat hier geen sprake kan zijn van een schuldvraag. Het ver schijnsel op zich baart echter wel veel zorgen bij beide partijen en vormt ongetwijfeld één van de oorzaken van de huidige terughoudendheid als het gaat om nieuwe in vesteringen. Een van de doelstellingen van het betreffende GFO is „richtinggevend te zijn en ruimte te bieden voor nadere detaillering en uitbreiding". Het mist hierdoor op onder delen concreetheid in definities en randvoorwaarden. Dit laatste vormt weer de voorwaarde voor goede communi catie en aangrijpingspunten voor het opzetten van ge gevensbeheer. Overigens loopt de VNG wel voorop als het gaat om de promotie van gegevensbeheer en het organisatorisch in kaderen van deze functie. Gelukkig zien we ook een nieuwe tendens, waarbij be drijven en overheid eerst om de tafel gaan zitten om duidelijkheid te krijgen omtrent specifieke wensen en problemen. Zeker geen gemakkelijke weg, maar wel één die mogelijkheden biedt en zekerheid omtrent de toe pasbaarheid van het (toekomstig) produkt. Er wordt dan gesproken over objecten, relaties, eigenschappen van objecten (gegevens), functionaliteit, beheersbaarheid, gegevensstructuren, enz. Ook hier moeten we een goede communicatie, dus duidelijkheid over taal, begrippen en normen voor exactheid als voorwaarde stellen. Door een dergelijke vorm van communiceren en discussiëren wordt de weg vrijgemaakt voor de introductie van gegevens beheer binnen de organisatie van de gebruiker. Uiteraard heeft een ieder beslissingsvrijheid als het gaat om ontwerp en toepassing van systemen. Juist deze vrijheid en creativiteit bepalen vaak in hoge mate de (veer)kracht van een organisatie. Echter, deze aspecten zouden géén effect mogen hebben op de gegevens die door gelijksoortige organisaties worden beheerd en op de informatie die dagelijks wordt verstrekt. Steeds vaker worden we geconfronteerd met geluiden die het tegen deel bewijzen. In veel gevallen zijn problemen te wijten aan gebrekkige definities of onvoldoende afstemming van definities. Wanneer we onder andere de vakliteratuur erop nalezen, constateren we een sterke toename van berichten die (in)direct te maken hebben met gegevens beheer. De gegevens in een organisatie vormen een stabiele basis en zijn te zamen met de andere bedrijfsmiddelen van strategisch belang voor een adequate bedrijfsvoering. Zij vormen niet het exclusieve bezit van een enkele bedrijfstoepassing. In [9] wordt kort maar krachtig aangegeven waar het over gaat. Gegevensbeheer omvat de verantwoordelijkheid voor het ontwikkelen en in stand houden van een doel matig en doeltreffend beheer van de voor (delen van) een organisatie van belang zijnde gegevens om de consisten tie en de uniformiteit van die gegevens en de verhoging van de gebruikswaarde ervan te waarborgen". Het betreft een continue activiteit die binnen iedere or ganisatie expliciet dient te worden vorm gegeven. De gegevens zijn de bronnen van waaruit de informatie ten behoeve van de uitvoering en besturing van een orga nisatie wordt geproduceerd. De gegevens die voor de informatieverzorging nodig zijn, zullen steeds meer en beter toegankelijk en beschikbaar moeten zijn voor de totale organisatie. Dit stelt hoge eisen aan de kwaliteit van gegevens en vraagt tevens om goede afspraken over de betekenis en samenhang tussen de gegevens en over het gebruik. Het inzicht groeit dat gegevens een bedrijfs middel vormen, dat in een organisatie adequaat moet worden bestuurd [1] [3] [9], De feitelijke problemen met gegevens kunnen als volgt worden beschreven: inefficiëntie en inconsistentie bij gegevensonderhoud en -gebruik; slechte toegankelijkheid en beschikbaarheid van ge gevens; incorrecte gegevens en relatie tussen gegevens; onduidelijkheid en onvolledigheid bij het uitwisselen van gegevens; gebrek aan standaardisatie van gegevens. Bovengenoemde problemen hangen met elkaar samen en staan niet op zichzelf. De oorzaak van deze problemen is dat gegevens worden beschouwd als een onderdeel van een bepaalde toepassing of functie die de gegevens nodig heeft. De gegevens worden dan afgeleid van de toepassing, zonder dat wordt gekeken of ze ook door een andere toepassing kunnen worden gebruikt. De ge gevens worden vaak gedefinieerd en gestructureerd II Coord v Coord i< ml v I)ts1<iri( l.ori(j1h l)lm:1Km (Ingle flreo Pt to lino Rdjust %R Constraint Editor 1 jPt to Lin« P6, P1P2 - O OOOOO 2jpt to Lln« P5, P3 P4 )~- O 00000 3 "tëngïV P i', P5," P6 - VOO ÖÖOÓÖ 41 Construeren met het programmapakket HILS. NGT GEODESIA 93 - 4 171

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 19