c inhoud en verder 35e jaargang no. 4 april 1993 NEDERLANDS GEODETISCH TIJDSCHRIFT O 160 Na een moeilijke jeugd is de GBKN, bij het bereiken van de volwassen leeftijd, een nieuwe fase ingegaan. De auteurs beschrijven op persoonlijke titel deze over gang. Na het vooral finan cieel terugtrekken van de rijksoverheid zijn de belang hebbenden op elkaar aange wezen en hebben hiertoe afspraken gemaakt: de Raam overeenkomst Landelijk Samenwerkingsverband GBKN. Het artikel beschrijft de be stuurlijke verantwoordelijk heidsverdeling, financiën, bij houding, inhoud, landelijke ondersteuning en wordt af gesloten met aanbevelingen aan de belanghebbende partijen. 165 De auteur, werkzaam bij het Kadaster te Alkmaar brengt het begrip „aanwas en afslag" onder de aandacht. Het Nieuw Burgerlijk Wetboek schept meer duidelijkheid dan het oude Burgerlijk Wetboek aangaande de vraag bij welke wateren aanwas en afslag van invloed zijn op de eigendoms situatie. Kadastermedewerkers die het begrip in de wandel gangen „aanslag en afwas" noemden, kwamen slechts sporadisch met deze wijze van eigendomsverkrijging in aan raking, terwijl op de keper be schouwd elke dag wijzigingen in de eigendomssituatie ten gevolge van dit fenomeen plaatsvinden. 170 Gegevensbeheer krijgt door de automatisering een nieuwe dimensie. Het zijn de zelfde soorten gegevens, maar ze worden in een ander jasje gestoken. Voor het beheer van die gegevens is een aantal onderwerpen van belang, zoals: gegevensdefinitie, -uniformiteit en -consistentie, gegevensstructurering en -modellering, gegevenskwaliteit en gegevensinterpretatie. Ook het verschil tussen gegevens en informatie is van belang en daarmee wordt tevens aange toond dat de gehanteerde be grippen uniform moeten zijn gedefinieerd. In een aantal artikelen zullen in de komende nummers van NGT Geodesia deze aspecten van gegevens beheer door verschillende auteurs worden beschreven. Allereerst geeft Van de Ven een inleiding op de artikelen. NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3500 exemplaren. ISSN 0016-707X Fotogrammetrie, goed in vorm! prof. dr. ir. G. H. Ligterink 154 op 4 november 1992 heeft prof. dr. ir. G. H. Ligterink zijn afscheidscollege gehouden. Ter ere van dit afscheid is er een speciaal the manummer van NGT Geodesia verschenen in november 1992, volledig gewijd aan de ontwik kelingen in de fotogrammetrie en de Nederlandse praktijk. Het vormt een bundeling van de lezingen van het op die zelfde dag gehouden mini symposium. In dit nummer publiceren we de afscheidsrede van prof. Ligterink. Na een terugblik, die begin jaren vijftig aanvangt toen de emeritus hoogleraar als student voor het eerst kennismaakte met het vakge bied, worden aan de hand van illustraties recente ontwikke lingen in het fotogramme- trische vakgebied geschetst. Het zwaartepunt ligt hierbij vooral op de digitale fotogram metrie. Uiteraard horen bij een afscheid dankwoorden en die ontbreken in dit afscheids college niet. GBKN 1975 - 1993: een zorgenkind volwassen? mr. F. Molenaars ing. J. A. Schaart Bij de voorplaat Een luchtfoto van het Prins Clausplein, fotoschaal 1 4000. De foto is gemaakt in opdracht van de Meet kundige Dienst van de Rijks waterstaat. Dergelijke foto's kunnen worden gescand om in het digitale beeld (semi-) automatisch elementen (hier wegen) te detecteren. De startsegmenten zijn in geel en de wegen in rood aange geven. Een beschrijving van de werkwijze is te vinden in de uittreerede van prof. Ligterink. Recht van aanwas en afslag mr. ing. A. J. Polderman De auteur loodst in dit artikel de lezer op een soepele wijze door de van toepassing zijnde wetgeving. De redacteur van NGT Geodesia vroeg zich tij dens het redigeren van dit arti kel af of de artikelen van het NBW ook zo zullen worden toegepast bij bijvoorbeeld zwaar verontreinigde oevers en vervuild rivierslib. Misschien leuk voer voor milieu-juristen? MINI-SERIE GEGEVENSBEHEER (1) Inleiding ing. M. P. J. van de Ven Het geodetisch onderzoek in Nederland174 Literatuur177 Agenda177 Berichten177 Verslagen 182 Scripties 188 Redactie-adres Thijsseweg 11 2629 JA Delft tel. (015) 781567 fax (015) 782348 privé (010) 4263040 Redactie: Ir. H. J. G. L Aalders, hoofdredacteur, Schiedam A. M. den Boer, Nleuwerkerk a.d. IJssel ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft G. M. van Osch, Apeldoorn Ing. W. van Pijkeren, Nieuwegeln M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wljchen J. H. J. M. Vos, Huissen 1993. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts geoorloofd na $chrifteil|ke toe stemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van arti kelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen die nen, bij voorkeur in WP 5.1, uiterlijk de 1e van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: Ing. C. M. van Maris Graaf Florisstraat 34 4121 EL Everdingen tel. (030) 919573 privé (03472) 1619 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, In dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementen, adres wijzigingen en inlichtingen mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Venkelstraat 119 7322 KW Apeldoorn tel. (055) 670771 Ma., wo., vr. 9-12 uur Abonnementsprijzen per jaar: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; nlet-teden f 62,— (binnenland); f 77,— (België); f 106,— (buitenland) en f 137,— (luchtpost). Studenten aan TU, HU of MTS en 65- plussers t 40,—. Voor abonne menten die na januari ingaan, f 8,75 per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 16,50, exclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scher penzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. NGT Geodesia is een uitgave van de Stichting Nederlands Genootschap voor Geodesie. Secretaris van de stichting: ing. D. van Dijk Hertespoor 27 3772 SE Barneveld tel. (03420) 95356 fax (03420) 95376 privé (03420) 91776 Deelnemende verenigingen - Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster (VTAK) Vereniging van Landmeet kundigen (WL) - Nederlandse Vereniging voor Geodesie (NVG) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (VMDR) NGT GEODESIA 93 - 4 153

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 1