l l Gegevens en informatie l I binnen de context van één enkele toepassing. Daarbij blijkt dat wanneer geometrische gegevens worden be schouwd, er vaak een groot verschil bestaat tussen het logisch gegevensmodel en de uiteindelijk geïmplemen teerde gegevensstructuur, hetgeen onder andere het waarborgen van de consistentie niet ten goede komt. Toepassing Bestand I Record Rubriek I Gegeven Gegevens vanuil de context van een toepassing. Tussen de begrippen gegevens en informatie wordt in het normale spraakgebruik vaak geen verschil gemaakt. Voor een goede communicatie dienen de gegevens eenduidig te worden gedefinieerd. De gegevensdefinities worden metagegevens genoemd. Om gegevens bruikbaar te maken, kent men er een waarde aan toe, die op een ge formaliseerde wijze op een bepaald medium wordt vast gelegd. Informatie is het resultaat van een verdelings proces, dat gebruik maakt van één of meerdere ge gevens. De kwaliteitsafhankelijkheid die informatie vertoont ten opzichte van zijn bouwstenen (de gegevens), kent een aantal invalshoeken of factoren: integratiegraad het vermogen de relatie met andere gegevens te onderkennen; interactiegraad de mate van toegankelijk zijn van gegevens; betrouwbaarheid bepalend voor de inhoudelijke graadmeter voor kwaliteit. Gegevens zijn in tegenstelling tot informatie stabiel. Infor matie is sterk persoonsgebonden en zal afhankelijk zijn van tijd, plaats en functie (toepassing). De stabiliteit is van essentieel belang voor het ontwikkelen en onder houden van informatiesystemen. Begrippen Betekenis Gegeven Toepassing Gegevens vanuit de context van de organisatie. De exploitatie van gegevens in een geautomatiseerde omgeving vereist een expliciete vastlegging van deze gegevens. Men moet eraan wennen dat fouten in de be gripsvorming van gegevens niet kunnen worden opgelost met een oermenselijk ,,je begrijpt me wel". Geautomati seerde omgevingen missen deze souplesse en dat zal voorlopig wel zo blijven. De gegevens worden op een geformaliseerde wijze vast gelegd. Dit is noodzakelijk omdat het gebruik van de ge gevens alleen goed mogelijk is, als de gegevens volgens afgesproken regels worden vastgelegd. Gebeurt dit niet, dan kunnen er fouten en interpretatieproblemen ont staan. Aangezien de eigenschappen van het object in de tijd kunnen wijzigen, moet een aanduiding van de tijd waarop de waarde geldig is, worden aangegeven. Bij een gegeven moet altijd sprake zijn van een verwijzing naar object, eigenschap en tijd. Hier wordt niet nader inge gaan op het formaliseren van een definitie. Het definiëren van gegevens zelf is onder andere terug te vinden in [1] [4] [10], Een interessante introductie vormt de beschrij ving van de methode MDB (Methodisch Definiëren van Bedrijfsgegevens) die op drie pijlers steunt, te weten termen, eigenschappen en classificatie [1]. Een definitie dient: slechts voor één uitleg vatbaar te zijn, dus te resul teren in een zelfde interpretatie door alle gebruikers; volledig te zijn; algemeen bruikbaar te zijn op verschillende niveaus in de organisatie; gedefinieerd te zijn in de context van de organisatie; onafhankelijk van het gebruik te zijn gedefinieerd. IM ASPECT TAAK Beleid Planning Ontwikkeling Exploitatie Beheer Functies Gegevens Infrastructuur G E G E V E N S M A N A G E M E N T Gegevensmanagement is een onderdeel van informatiemanagement (IM). De mini-serie zal niet alle facetten van het gegevens beheer in detail belichten. Dit zou de aandacht afleiden van de aspecten die de verschillende auteurs aan de orde stellen. Het gegevensbeheer bestaat uit de volgende componenten: beheer van gegevens- en gegevensbankarchitectuur; beheer van gegevensstructuren en -definities; beheer van gegevensbankontwerp; versiebeheer van gegevensverzamelingen; gegevensoverbrugging en migratie. Waar gaat het over? Als we het informatiebeheer verantwoordelijk beschou wen voor de totale informatieverzorging van een organi satie, dan is daarin een aantal taakgebieden te onder scheiden, welke een relatie hebben met de aspecten van 172 NGT GEODESIA 93 - 4

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 20