A a A O A) A A A or At A .A A •i n-y ar A* A informatiebeheer (functies, gegevens en infrastructuur). De wijze waarop het beleid tot en met het beheer van de gegevens zo goed mogelijk gestalte kan krijgen, wordt gerealiseerd en uitgedragen door het gegevensbeheer (gegevensmanagement). Taakgebieden van gegevensbeheer zijn: beleid; planning; ontwikkeling; exploitatie; beheer. Reeds eerder is opgemerkt dat regels, consistentie, con creetheid (duidelijkheid) en gemeenschappelijk gebruik aan de basis staan van gegevensbeheer. Ook zal een relatie worden gelegd naar de implementatie van regels. Ruimtelijke gegevens worden onder andere opgeslagen in Gl-systemen en zijn vaak niet directe afbeeldingen van de werkelijkheid, maar eerder notaties van door mensen gedane waarnemingen [7]. Ook hier vinden we aspecten van het definiëren terug. Allereerst dient een definitie te worden gegeven van hoe en onder welke conditities bijvoorbeeld een waarneming moet worden gedaan. Ver volgens dient de samenhang tussen de waarnemingen middels definities te worden vastgelegd. Uiteindelijk be palen de zuiverheid en de exactheid van het toepassen van definities de uiteindelijke informatiekwaliteit. In alle digitale, verbale of visuele processen die gebruik maken van gegevens, dient ervoor te worden gezorgd dat zo min mogelijk informatie verloren gaat. Informatieverlies wordt vaak veroorzaakt door de achtergrond of zienswijze van de „zender" en/of „ontvanger". Deze zienswijze kan direct worden gerelateerd aan het begrip kwaliteit. Definities formuleren is moeilijk, soms onhaalbaar. Een andere mogelijkheid die dan ontstaat, is trachten aan te geven waar de onduidelijkheid precies zit en in welke mate zich dit voordoet [13]. Deze onzekerheid kan zich op verschillende plaatsen voordoen, bijvoorbeeld in de defi nitie van een verzameling, maar ook in een gekozen rekenkundige operatie. In tegenstelling tot de klassieke verzamelingenleer, waarbij ieder element wel of niet tot een bepaalde verzameling behoort, kunnen de elemen ten van een onzekere verzameling ook in bepaalde mate toebehoren aan de verzameling. Wanneer we dieper ingaan op de problematiek van het formaliseren van definities, blijken de bestaande metho den en technieken voor het programmeren niet of in on voldoende mate te voldoen [8]. De mini-serie zal niet ingaan op de (on)mogelijkheden van nieuwe hulpmidde- Metagegevens Dit zijn beschrijvingen voor de gegevens zelf. Hierin wordt onder andere vastgelegd betekenis en definitie van het gegeven; - structuur van definiëren; vorm (lengte); waarden bereik; eigenaar (beheerder); structuur (relatie) tussen de gegevens onderling; gebruik/bevoegdheden en autorisatie. Command: Resection Select second point C0G0 Menu HELP Return t> I Zoom in Undo Zoom out Cancel i I Seffmg OK Functies voor geometrische constructies. len die hier uitkomst bieden. Wel zal worden benadrukt waar de specifieke problemen en aangrijpingspunten liggen om op een verantwoorde manier, en wellicht met een andere kijk, met gegevens om te gaan. Tot slot zal worden ingegaan op het aspect tijd, door de problematiek te bespreken van herhalingsmetingen, statistische ana lyse en het (metrisch) vergelijken van een bouwtechnisch ontwerp met de uiteindelijk gerealiseerde constructie. Afsluiting Middels deze mini-serie wordt getracht het werkveld van gegevensbeheer op een zodanig manier bespreekbaar te maken, dat omtrent dit aspect een betere communicatie ontstaat. Hopelijk leert het ons de verschillende werk- en denkpatronen beter te onderkennen en waarderen, waar door onder andere beter en effectiever op ontwikkelingen kan worden ingespeeld. Wellicht kan deze mini-serie, door het bevorderen van de communicatie, een stukje bijdragen aan het verbeteren van de kwaliteit van de in formatievoorziening. Literatuur 1. Broekmanns, E., e.a., Gegevensmanagement voor kwaliteit van de informatieverzorging. Academie Service, 1989. ISBN 90 6233 339 7. 2. Leikauf, P., Konsistenzsicherung durch Verwaltung von Inkon- sistenzen. Informatik Dissertationen ETH Zurich no. 33, 1991. ISBN 3 7281 1797 8. 3. De organisatie de baas, Gemeenten en vastgoedinformatie. Vereniging van Nederlandse Gemeenten 1991, Groene reeks no. 113. ISBN 90 322 1114 5. 4. Rock-Evans, R., Analysis within the systems development life- cycle (1. Data Analysis the deliverables, 2. Data analysis the methods). Pergamen Infotech Limited 1987. 5. Oosterom, N. van, e.a., Gegevensdefinitiebeheer in een ge decentraliseerde organisatie. Informatie jaargang 35 no. 2. 6. GFO Basisregistratie Vastgoed: geometrisch, Gemeentelijke Basiskaart. Vereniging van Nederlandse Gemeenten 1991. ISBN 90 322 2310 0. 7. Schans, R. van der, Colloquium over modaliteit in GIS en plan ning. Landbouwuniversiteit Wageningen, vakgroep Landmeet kunde en Teledetectie, november 1992. 8. Lieven, K., H. Zimmerman, Fuzzy technologie levert effectief procesbeheer op. Computable september 1992. 9. Handleiding GFO Basisregistratie Vastgoed: geometrisch, Ge meentelijke Basiskaart. Vereniging van Nederlandse Gemeen ten februari 1992. ISBN 90 322 2429 8. 10. Krijger, M., e.a., Data Dictionary Directory Systemen: theorie en praktijk. Computable Informatica Seminars 1990. 11Kuhn, W., Interaktion: Dialog mit Werkzeugen des Informations- zeitalters. Institut für Geodasie und Photogrammetrie ETH Zürich 1988. 12. Wigger, U., DATAUF: ein Programmsystem zur Aufbere/tung und Verwaltung von Vermessungsdaten. Institut für Geodasie und Photogrammetrie ETH Zürich 1988. 13. Proceedings 5th. International Symposium on Spatial Data Handling. Charleston, USA, p. 454 - 494. Gegevens zijn afbeeldingen van de werkelijkheid. Zij be schrijven de eigenschappen van objecten die in de werkelijk heid voorkomen. NGT GEODESIA 93 - 4 173

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 21