Mocht het schip onverhoopt vastlopen op een zandplaat, dan kan het door het grote motorvermogen van 250 PK meestal op eigen kracht weer loskomen. Het voor naamste werkgebied voor de Scaldis wordt de Schelde tussen Terneuzen en de Belgische grens. De ingebruik neming van de Scaldis maakt deel uit van het streven van de Zeeuwse meetdienst de vloot beter af te stemmen op nieuwe ontwikkelingen in het takenpakket van de dienst. De Scaldis is het eerste schip van RWS Zeeland dat is uit gevoerd in de felgele, nieuwe huisstijlkleur. UNIEKE CATALOGUS VAN ZEEUWSE KADASTER- KAARTEN Vijfjaar lang heeft Rijksarchief-medewerker Bert Wenne- kers gewerkt aan een catalogus van alle kadastrale kaar ten die tussen 1812 en 1975 in Zeeland zijn vervaardigd. Het is een dik boekwerk geworden van 195 pagina's, maar daarin is dan ook heel veel informatie over al die kaarten opgeslagen. Zonder de hulp van de computer zou het een vrijwel on mogelijke taak zijn geweest, vertelde Bert tijdens de feestelijke aanbieding van de catalogus. Bij het Rijks archief heeft men daartoe een programma „Kadaster" ontwikkeld, dat is gebaseerd op „Oracle". Rijksarchivaris Koops vertelde waarom het Rijksarchief tegenwoordig met zoveel trompetgeschal nieuwe uit gaven naar buiten pleegt te brengen. Enerzijds wil men daarmee de auteur hulde brengen, anderzijds is het streven meer bekendheid te geven aan wat het Rijks archief het publiek allemaal te bieden heeft. „Wij bieden uitzicht op de toekomst door inzicht in het verleden", hield Koops de toehoorders voor. In dit geval is dat dus met een rangschikking van 7700 kaarten, die het Kadaster aan het Rijksarchief heeft overgedragen en daar door het publiek (gratis) kunnen worden geraad pleegd; daarmee is het Kadaster wel een inkomstenbron kwijtgeraakt. Wie weten wil waar de onroerende bezittingen van zijn voorouders precies waren gelegen, kan met behulp van deze catalogus de oude kaarten vinden waarop dat is weergegeven. In de inleiding vertelt Wennekers hoe de oorspronkelijke minuutplans tot stand kwamen en hoe ze werden inge kleurd. Ook vertelt hij veel over de nette-, gemeente- en veldplans en wat er in Zeeland allemaal is verbrand en zoekgeraakt. De minuutplans zijn eerst gerubriceerd, daarna de vervallen plans. Achter elk plan is een aantal gegevens opgenomen, zoals letter en nummer van de sectie, jaartal van ontstaan, schaal, plaatselijke bena ming, soort en vervaardigers (landmeter en tekenaar). Al die vervaardigers zijn in een afzonderlijke lijst gerubri ceerd. Naar die lijst ging bij de officiële aanbieding de meeste interesse uit. Ook de beperktheid van die ge gevens blijkt eruit. Omdat in het verleden de voorschriften over wie de kaart mocht ondertekenen nogal eens zijn gewijzigd, is een aantal kaarten ondertekend door de ingenieur-verificateur, een bureauchef, het hoofd van het CTO of gewoon het bureau ruilverkaveling. Wie de werke lijke opmeters of vervaardigers waren, blijft dan verbor gen, evenals de werkelijke functie van een vervaardiger. Toch heeft Bert Wennekers niet alleen het Rijksarchief, maar ook het Kadaster een goede dienst bewezen met dit kolossale werk. Kadaster-directeur Faas stak dat ook niet onder stoelen of banken. Op deze manier profiteert het Kadaster niet alleen van het rubriceerwerk, maar ook van de drang meer bekendheid bij het publiek te krijgen. 180 De uitgave gaat gepaard met een zeer originele puzzel wedstrijd, die zeven fragmenten van Zeeuwse minuut plans bevat. Voor die wedstrijd was in ieder geval erg veel belangstelling. De catalogus is voor f 25,— verkrijgbaar bij het Rijks archiefvan Zeeland, St. Pieterstraat 38, 4331 EW Middel burg, telefoon 01180 - 38920. Theo Scheele CURSUSSEN GEON Van 12 t.m. 14 mei 1993 wordt in Groningen bij GEON de cursus Beheersen van GIS-projecten" gegeven. De cursus is speciaal gericht op het opzetten van een GIS waarin veranderingen in de organisatie, fasering van een GIS-project, plan van aanpak, implementatie, project organisatie en projectbeheersing in tijd, geld en kwaliteit aan de orde komen. Op 3, 4, 9, 10 en 11 juni 1993 wordt de GIS-cursusAna lyse van milieu-effecten" gehouden. In deze vijfdaagse cursus worden met behulp van een raster-GIS verschil lende milieu-invloeden ten gevolge van een ruimtelijke ingreep geanalyseerd. Tevens wordt aandacht besteed aan de vector/rasterconversie, de beschikbaarheid van programmatuur en gegevens op het milieugebied en de uitwisselingsmogelijkheden van gegevens tussen ver schillende GIS-pakketten. Inlichtingen: mevr. ir. P. H. M. Cremers, telefoon 050 - 749760. WELLICHT SCHADECLAIM TEGEN KAARTENDIEF Van de ongeveer tien kaarten of platen die uit de Univer siteitsbibliotheek zijn ontvreemd, is tot nog toe slechts één kaart terugbezorgd. De UB overweegt om samen met de andere getroffen bibliotheken en musea via een civiele procedure de schade te verhalen op de dader, een 43- jarige kunsthistoricus, zodra het recherche-onderzoek is afgesloten. De kunsthistoricus werd vorig jaar oktober op heterdaad betrapt in de Amsterdamse universiteitsbibliotheek, maar is op zoek geweest naar maritiem-historische kaarten in de Utrechtse en Leidse UB, in de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag en in het Scheepvaartmuseum te Amster dam. Mogelijk heeft hij ook nog bij andere buitenland se instellingen zijn slag geslagen. Daarover en over de precieze omvang van de buit wil de Amsterdamse politie nog geen mededeling doen. Maar het zou gaan om een kleine honderd antiquiteiten met een totale waarde van ruim tien miljoen gulden. De man verkocht de zeldzame prenten en kaarten aan antiquaria ten en particuliere verzamelaars om zich van een ver zorgde oude dag te verzekeren. Kaarten van Australië hadden zijn speciale belangstelling, omdat dat continent een belangrijk afzetgebied van hem was. Volgens drs. P. Pesch, hoofd afdeling bijzondere collec ties van de UB, doet de recherche geen uitspraken over de kwestie ook niet ten opzichte van de gedupeerde bibliotheken omdat de man nog wordt ingezet bij het terugkopen van de ontvreemde kaarten. Vooral de parti culiere kopers zouden zonder zijn medewerking niet meer te traceren zijn. Ongeveer de helft van het gestolen goed is op deze wijze inmiddels geretourneerd aan de rechtmatige eigenaars. Daarbij is het geld gebruikt, dat de man met zijn handeltje heeft verdiend. Alle boeken die de kunsthistoricus in de Utrechtse UB in NGT GEODESIA 93 - 4

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 28