Fotogrammetrie, goed in vorm! Inleiding Terugblik door prof. dr. ir. G. H. Ligterink, emeritus hoogleraar Fotogrammetrie en Remote Sensing aan de Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft. SUMMARY Photogrammetry, well in shape I This valedictory lecture, held on November 4th, 1992 coveres two parts. First a short review is given of the developments in photogrammetry since the fifties with special attention to radial triangulation, aerial triangulation with independent models, bundle adjustment and the conversion of analogue/analytical photogrammetry. The second part covers some developments in photogrammetry and remote sensing. Photographs are more and more replaced by digital images which give new possibilities of automation in photogrammetric measurements and image interpretation. Some research projects of the laboratory are discussed by illustration. Een afscheidscollege is bij uitstek de gelegenheid om een terugblik te geven op de ontwikkeling van het vak gebied. Ik wil daar ook mee beginnen en wel over de periode waarin ik aan de TU Delft verbonden ben ge weest. Een afscheidscollege kan daarbij op zeer verschillende wijze worden ingekleurd. Teleurstelling en tegenvallers, een geheel ander verwachtingspatroon, kunnen de over hand krijgen. Van mij zult u dat niet horen en ik sta hier ook niet met de gedachte: „gelukkig dat hebben we gehad", hoewel ik me ervan bewust ben dat er een tijd is van komen en ook een tijd van gaan (al is dat mogelijk enigszins schoorvoetend). Ik koos daarom voor dit af scheidscollege de enigszins „optimistische" titel „Foto grammetrie, goed in vorm!". U zult misschien zeggen, voor tweeërlei uitleg vatbaar, maar dat is ook de be doeling. Fotogrammetrie: goed in vormbepaling van delen van het aardopper vlak of van 3D-objecten in het algemeen; goed in vorm, is volop in ontwikkeling en biedt goede perspectieven. In het hiernavolgende wil ik dit onderbouwen. De titel heb ik ontleend aan ons voorlichtingsboekje Geodesiegoed in vorm". Geodesie is de wetenschap die zich bezighoudt met ver delen en toedelen van delen van het aardoppervlak. Maar voordat land kan worden verdeeld en toegedeeld, moet eerst worden gemeten. Bij het vakgebied geodesie kan men daarom verschillende aspecten onderscheiden: vorm en grootte bepalen van de aarde als geheel of delen daarvan; verdelen en toedelen; de relatie bepalen en verande ringen tussen subject en object. Essentieel bij de vorm- en groottebepaling van de aarde is de bepaling van het zwaartekrachtsveld. Bij ligging en vormbepaling van delen van het aardoppervlak is ook het inwinnen van semantische gegevens van belang; op een kaart komen niet alleen punten en lijnen voor, maar ook symbolen, kleuren, arceringen, enz. De geodeet levert niet alleen cijfers en kaarten, maar neemt ook deel aan de maatschappelijke processen die de indeling van een gebied veranderen en de relatie van mensen (het subject) tot het land (het object) wijzigen. Kennis van het onroerend-goedrecht is hierbij een nood zaak. Fotogrammetrie is één van de meetmethoden waarbij het gaat om de vastlegging van de ligging en vorm van delen van het aardoppervlak, zoals percelen, huizen, wegen, enz. en het inwinnen van de daarbij behorende seman tische informatie, zoals gebruik van het perceel, soort bebouwing, type wegen. Hoewel fotogrammetrie ook andere toepassingen kent, is het in kaart brengen van delen van het aardoppervlak met behulp van luchtfoto's lange tijd verreweg de belangrijkste toepassing geweest. Men spreekt dan wel van luchtfotogrammetrie of lucht- kartering. Om de ontwikkeling van het vakgebied te schetsen, heb ik mijn voordracht als volgt ingedeeld: inleiding; terugblik; recente ontwikkelingen; ten slotte. Bij de terugblik en recente ontwikkeling in de fotogram metrie zou een gedetailleerde beschrijving een levendig en kleurrijk tafereel geven met vele schakeringen, blik vangers en daarnaast ook rustige pasteltinten. Het zou echter veel te ver voeren, indien daarbij alle be langrijke punten die aandacht te geven die zij verdienen. Daarom beperk ik mij tot een enkele duidelijke lijn uit het bonte tafereel van de fotogrammetrie. Ik neem hierbij de vrijheid om een subjectieve keuze te maken uit die lijnen, waar ik zelf het meeste affiniteit mee heb gehad. Voor het begin ga ik terug naar mijn studententijd, begin jaren vijftig. Twee (misschien toevallige) zaken zijn me in het bijzonder bijgebleven, die ertoe hebben bijgedragen dat ik al tijdens mijn studie bijzondere belangstelling kreeg voor fotogrammetrie: het (verplichte) praktisch werk dat ik tijdens mijn studie heb gedaan bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat in Delft. Tijdens deze stageperiode heb ik bij de uitvoering van een „slotted templet" methode voor een gebied in Nieuw Guinea (tegen woordig Irian Jaya) meegewerkt. Ik vond het fasci nerend om van een land ver weg in de tropen de karte ringen in Delft te doen; een tijdlang ben ik student-assistent geweest en heb toen als opdracht gekregen een fotogrammetrische 154 NGT GEODESIA 93 - 4

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 2