detailmeting te doen van een gedeelte van het eiland Terschelling. Deze kartering is destijds uitgewerkt met een Santoni-instrument (fig. 1). Ik verwonderde mij erover dat na inwendig en relatief oriënteren van een stereopaar, de inpassing op pas- punten, de absolute oriëntering, geheel klopte. Het „wan delen" met het meetmerk langs duinpaden en vloedlijn fascineerde mij. De Santoni III is een analoog stereo-uitwerkingsinstru ment met straalstangen en veel regelknoppen, en ik her inner me nog goed een meetmerk met „vleugeltjes". Dit alles speelde zich af in het oude Geodesiegebouw aan de Kanaalweg. Het instrument staat nu nog op de derde verdieping van het Geodesiegebouw aan de Thijsseweg, in een hoekje op de gang, gedeeltelijk ontmanteld. Fig. 1. Santoni lll-instrument. De beide hier aangehaalde voorbeelden zijn analoge oplossingen; de analoge oplossingen hebben in die jaren ook de overhand gehad. Onderwerpen die destijds veel aandacht kregen, kunnen worden onderverdeeld in: luchtfotografie; aerotriangulatie; karteringen. Bij de terugblik wil ik in vogelvlucht deze drie aspecten aan de orde stellen. Hierbij zij wel aangetekend: subjec tief en onvolledig. Luchtfotografie De ontwikkeling in de luchtfotografie, als onderdeel van het gehele fotogrammetrische proces, is van veel beteke nis geweest. In het bijzonder de verbetering van de film en de optiek heeft een grote rol gespeeld. Veel onderzoek is in die jaren gedaan aan filmvervorming en kalibratie van meetcamera's. De platencamera's, speciaal ontworpen om de vlakheid van het negatiefvlak te verbeteren en om filmvervor mingen te elimineren, behoren inmiddels geheel tot het verleden. Ook het afdrukken van de positieven op glas ten behoeve van karteringen is verleden tijd. De kwaliteit van film, zwart/wit zowel als kleur, is zodanig verbeterd, dat het niet meer loont om glas als emulsie drager te gebruiken. Ook de kwaliteit van lenzen is met sprongen vooruitgegaan. De fotogrammetrische filmcamera's hebben inmiddels een hoge mate van perfectie bereikt. Mogelijk dat de FMC-camera's, camera's met „Forward Motion Compen sation" tegen bewegingsonscherpte bij langere belich tingstijden nog een (laatste kleine) verbetering geven voor beeldscherpte en contrastverschillen. A erotriangulatie Het doel van aerotriangulatie is het verkrijgen van de coördinaten van paspunten, zonder kostbare terrein metingen die nodig zijn voor de uitwerking van luchtfoto's met onbekende positie en oriëntering. De aerotriangulatie werd toentertijd verdeeld in radiaaltriangulatie, een methode van triangulatie voor ongeveer vlak terrein (zoals ons land), die slechts de planimetrische coördinaten van een paspunt geeft; (ruimtelijke) aerotriangulatie, een methode die alle drie coördinaten van een paspunt geeft. De radiaaltriangulatie past goed in het systeem dat in ons land tot ontwikkeling is gekomen, namelijk de kaartver vaardiging via ontschrankte foto's. Bij radiaaltriangulatie worden in het radiaalpunt van verti cale opnamen die elkaar 60% overlappen, richtingen gemeten naar een voorgaand en volgend radiaalpunt en naar hulppunten, die gemarkeerd worden in de drie voudige overlap en in de dwarsoverlapping van naast liggende stralen; dit laatste natuurlijk met uitzondering van de rand van het blok. De hoeken worden gemeten met een radiaaltriangulator. De radiaaltriangulatie heeft de fotogrammetrische kaart vervaardiging tot een aantrekkelijke, economisch verant woorde methode gemaakt. Met succes is deze methode toegepast bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat en zeer in het bijzonder bij de Topografische Dienst voor het vervaardigen van de topografische kaarten. In dit verband dient te worden vermeld een door Wild gebouwde radiaaltriangulator volgens principes aange geven door prof. R. Roelofs (fig. 2). Fig. 2. Prof. R. Roelofs, hoogleraar 1946 - 1970. Als student-assistent en later als medewerker heeft prof. Roelofs me aangezet om wetenschappelijk onderzoek te doen op het zo interessante gebied van de fotogramme- trie. Van de unieke plaats, die hij zowel nationaal als internationaal innam, heb ik vaak stilzwijgend kunnen profiteren en onder zijn geroutineerde leiding heb ik veel kennis en ervaring opgedaan. Hierbij wil ik nog memo reren dat ik niet alleen student-assistent bij hem ben geweest, hij was ook mijn afstudeerhoogleraar en ik vind het een eer dat ik hem bovendien mijn promotor mag noemen. De (ruimtelijke) aerotriangulatie heeft zich langs een ge heel andere weg ontwikkeld. Op grond van het foto- grammetrisch waarnemingsmateriaal worden veelal on derscheiden analoge triangulatie; NGT GEODESIA 93 - 4 155

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 3