informatie digitale beelden digitaal bestand Fig. 7. Landsat-beeld Flevopolder. Fig. 8. Perceelgrenzen, behorend bij Landsat-beeld van fig. 7. Een geheel ander lopend project is de internationale OEEPE-test: Feature based segmentation", waarvan ons laboratorium „centre pilot" is en ir. M. J. P. M. Lemmens de projectleider is [5]. Het gaat hierbij om het detecteren van lijnen in kunst matige en natuurlijke beelden. Eén van de belangrijkste problemen in de digitale beeldanalyse is het extraheren van relevante lijnen en grenzen ten behoeve van onder andere het lokaliseren van objecten zoals huizen, wegen, enz. Vier buitenlandse instituten hebben aan deze test mede werking verleend en in totaal zijn hiermee tien methoden van grensdetectie met elkaar vergeleken. Hierbij zijn de in Delft ontwikkelde methoden niet meegeteld. De resul taten van dit onderzoek zullen via de OEEPE worden ge publiceerd. Een derde voorbeeld dat ik hier wil noemen betreft het segmenteren van lucht- en satellietopnamen door een combinatie van randdetectie en „region growing". Deze methode is een gezamenlijke inspanning van ir. Lem mens en ir. R. J. Wicherson; laatstgenoemde heeft hier aan gewerkt voor zijn afstudeeronderwerp [6] [7], Het betreft een beeldsegmentatie met de twee bekende benaderingen randgerichte benadering, die goed de ligging van de grenzen aangeeft, maar geen gesloten contouren geeft; gebiedsbenadering, die gebieden aangeeft met steeds gesloten contouren. Door deze twee elkaar aanvullende methoden te inte greren, worden de voordelen van elk van deze methoden gecombineerd, hetgeen een „fraai" resultaat geeft. Slechts één voorbeeld met een natuurlijk beeld zal hier worden gegeven. Het betreft een uitsnede uit een satel lietbeeld, een Landsat-beeld, van 128 x 128 pixels, een gedeelte van de Flevopolder; resolutie 30 x 30 m (fig. 7). Het beeld bevat voornamelijk percelen. De verschillen in grijswaarden tussen de percelen is gering. Met de ge combineerde beeldsegmentatiemethode worden de vol gende segmenten gevonden, zoals in fig. 8 is te zien. Bij een correcte instelling worden alle grenzen gevonden; te kleine gebieden zijn verwijderd. De gevonden grenzen kunnen worden overgebracht naar een kaart of digitaal bestand, of anderszins worden verwerkt. Een enkele lijn met hier en daar een blikvanger uit het bonte tafereel van de fotogrammetrie heb ik genoemd. Wel wil ik hier kwijt dat het boeiend is om aan zo'n ont wikkeling mee te werken. Mocht u uit het voorgaande concluderen dat de genoem de onderzoeksprojecten verschillende opzichzelfstaande ontwikkelingen zijn en geen samenhang hebben, dan moet ik dat snel even herstellen. Het gaat hierbij om het volgende. We hebben een digitaal beeld, een matrix van getallen op verschillende manieren ontstaan (satellietbeeld, gescan de luchtfoto, enz.); hieruit willen we informatie extraheren en vastleggen in een digitaal bestand, bijvoorbeeld GIS. Hierbij gaat het niet alleen om het automatisch opsporen van punten en lijnen, de geometrie, maar ook de daaraan gekoppelde: semantische gegevens; kwantitatieve en kwalitatieve gegevens; herkenning van objecten. Ik zou het willen omschrijven als „informatie-overdracht" van beeld naar bestand met behulp van computertechno logie, digitate fotogrammetrie, schematisch weergegeven in fig. 9. Het is een uitwisseling van gegevens, van infor matie, tussen digitaal beeld en digitaal bestand. Ai Fig. 9. informatie-overdracht tussen digitaal beeld en digitaal be stand. Overzien we de ontwikkeling van de fotogrammetrie sinds het begin van de jaren vijftig, dan zijn er ruwweg drie stadia te onderscheiden: analoog, analytisch en digitaal. De analoge en analytische methoden hebben veel over eenkomst. Bijzonder essentieel voor beide methoden is de rol van de operateur: stereoscopisch zien en meten, interpreteren, enz. Bij de digitale fotogrammetrie is daarentegen de opera teur vervangen door apparatuur en programmatuur. Daar liggen dan ook direct de grootste problemen en de meest interessante uitdagingen. 158 NGT GEODESIA 93 - 4

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 6