Tenslotte Ik hoop u in het voorgaande duidelijk te hebben gemaakt dat dit gedeelte volop in ontwikkeling is en goede per spectieven biedt. Ik ben ervan overtuigd dat hier unieke toepassingen mogelijk zijn. De belangrijkste toepassin gen zie ik in: koppeling digitaal beeld en GIS/LIS; niet-topografische toepassingen (close-range foto- grammetrie). Een uitdaging voor geodeten. Daarom geldt: fotogram- metrie, goed in vorm! Ik hoop dat ik u een indruk heb gegeven van de veelzijdig heid van het werk van de werkeenheid Fotogrammetrie en Remote Sensing, waaraan ik met veel genoegen zal terugdenken. Ik heb enkele malen gewezen op de con tacten binnen de universiteit en daarbuiten met de geo detische praktijk. Ik ben u daar zeer erkentelijk voor en ik kan zeggen dat het bevruchtend heeft gewerkt; naar ik hoop wederzijds. Tot slot wil ik gaarne nog enkele meer persoonlijke woor den zeggen. Rector Magnificus en gasten In de eerste plaats, mijnheer de Rector Magnificus, prof. drs. P. A. Schenck, ik vind het een grote eer u hier per soonlijk te mogen begroeten. Ik ben u erkentelijk voor de contacten die we hadden, de formele contacten u als rector en ik als dekaan, maar vooral ook heb ik zeer goede herinneringen aan de informele gesprekken en ontmoetingen. I thank you for coming prof. dr. hab. A. Hopfer, Rector Magnificus of the Agricultural-Technological University of Olsztyn. I think never before I had two R.M.'s in my audience. So I can say according to a Dutch proverb „All's well that ends well". I am very honoured to be able to welcome also my colleague and friend prof. Baran, dean of the Institute of Planning and Rural Development of the Olsztyn University. Geachte collegae en overige leden van de Faculteit der Geodesie Ik heb het bijzonder op prijs gesteld met jullie te mogen samenwerken in de kleinste faculteit van de TU Delft. Op verschillende plaatsen en in verschillende samenstellin gen zijn we elkaar tegengekomen. Uit eigen ervaring weet ik hoe velen, van hoog tot laag, hun beste krachten wijden aan de taken waarvoor zij zijn gesteld. De enige mogelijkheid om niemand te kort te doen, is geen namen te noemen. Ook de dekanaatsperiode betreur ik niet, dank zij de zeer coöperatieve opstelling van de faculteitsgemeenschap, het bestuur en het beheer en de faculteitsraad. De geodetische techniek staat niet stil, de ontwikkelingen gaan snel. Aan u is de taak het geodetische vakgebied voort te zetten op een wijze die u samen als het beste beschouwt. Daarbij wens ik u veel wijsheid. Leden van de werkeenheid Zonder de anderen te kort te doen, wil ik hier in het bij zonder noemen de vaste staf: Anton van Voorden, Tjeu Lemmens en Geert Blommers. Jullie inzet voor onderwijs en onderzoek waardeer ik in hoge mate. Hilda Verwest, veel ondersteuning heb ik van je gehad, je deed de secretaresse-werkzaamheden adequaat en op een zeer prettige manier. Met een ieder van jullie is het plezierig samenwerken geweest en ik heb dat als een persoonlijk voorrecht ervaren. Voor de toekomst wens ik jullie veel succes en alle goeds. Dames en heren studenten Niet aan de orde is geweest het onderwijs, hoewel ik dat als één van de belangrijkste taken heb gezien en ik kan zeggen, ook met veel genoegen en plezier heb gedaan. Het geven van colleges heeft me steeds voldoening ge geven; hoewel niet eenvoudig, is het een boeiende bezig heid. Ik vind het dan ook niet erg dat de vakgroep mij heeft gevraagd nog enkele colleges te blijven verzorgen. In het bijzonder noem ik hier het contact met de af studeerders, hun bijdrage aan de seminars en de per soonlijke contacten. Zonder dat zij het zelf misschien goed beseffen, hebben zij een niet te onderschatten bij drage geleverd aan de voortgang van ons onderzoek. Met veel genoegen zal ik in samenwerking met de staf nog een aantal afstudeerders blijven begeleiden. Nog een apart woord voor het Landmeetkundig Gezel schap ,,Snellius". Op veel plaatsen onder verschillende omstandigheden hebben we elkaar ontmoet, bestuurlijk, bij excursies, maar ook vaak informeel, zo terloops. Mijnerzijds heb ik dat zeer hoog gewaardeerd. Vermelden wil ik hier ook nog de contacten met de pro movendi, waarvan ik veel heb geleerd. Ik vind het erg fijn die contacten nog te kunnen voortzetten en hopelijk zal dit leiden tot succesvolle promoties. Zeer gewaardeerde toehoorders Ik zal met veel plezier straks terugdenken aan mijn loop baan bij de TU Delft, aan de vele contacten binnen en buiten de universiteit. Afscheid nemen is soms een beetje moeilijk, maar de goede herinnering zal blijven. U allen dank ik voor uw aanwezigheid. Ik vind het een bijzonder groot voorrecht dat ik op deze manier in goede gezondheid tot mijn pensionering heb kunnen werken. Bovenal dank ik God, onze hemelse Vader, want Hij is het die het leven geeft en leidt. Ik heb gezegd. Literatuur 1. Afstemming Fotogrammetrie/Naverkenning. Rapport van de werkgroep „Afstemming fotogrammetrie/naverkenning", okto ber 1990. 2. Voorden, A. van, M. van Persie, Accuracy for Superimposition. International Archives of Photogrammetry and Remote Sensing. Volume XXIX, part 84, commission IV, p. 563 - 568. Neder landstalig gepubliceerd in NGT Geodesia 1992 no. 7/8, p. 293 - 297. 3. Gunst, M. E. de, Automatic Extraction of Roads from SPOT Images, updated version of graduation report. July 1991, 91 p. 4. Gunst, M. E. de, C. S. L. A. Han, M. J. P. M. Lemmens, R. J. van Munster, Automatic Extraction of Roads from SPOT images. Paper presented at the ISPRS/OEEPE Joint Workshop on Up dating Digital Data by Photogrammetric Methods, 15-17 Sep tember 1991, Oxford U.K. 5. Lemmens, M. J. P. M., Preliminary report ..Test on Feature- Based Segmentation" of OEEPE Commission F. May 1991. 6. Wicherson, R. J., Combinatie van gebiedsuitbreiding en grens- detectietechnieken. Afstudeerscriptie TU Delft, Fac. der Geo desie, juli 1992. 7. Lemmens, M. J. P. M., R. J. Wicherson, Edge Based Region Growing. International Archives of Photogrammetry and Remote Sensing. Volume XXIX, part B3, commission III, p. 793 - 801. NGT GEODESIA 93 - 4 159

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 7