Duaal bestel Samenwerkingsverbanden van strategisch belang bruiker het op eigen houtje doet. Noodzakelijk hiervoor is standaardisatie. Zo wordt ook de voorwaarde geschapen om bij de uitvoering van werken onderling informatie uit te wisselen. De vraag is nu, hoe een dergelijke samen werking het beste vorm kan krijgen. Bij het vorm geven van samenwerking tussen gemeen ten, nutsbedrijven en Kadaster hebben verschillende aspecten een rol gespeeld, zoals het belang van bijhou ding, de vereiste deskundigheid, de urgente behoefte aan informatie, enz. Gekozen is voor een flexibele samenwerkingsopzet. Daarbij is vooral geprobeerd in te spelen op de ontwikkelingen bij gemeenten, de bij het Kadaster verzamelde deskundigheid en de urgente be hoefte aan grootschalige topografie bij nutsbedrijven. Volgens de overeengekomen opzet behouden gemeen ten de bestuurlijke eindverantwoordelijkheid voor de (digitale) GBK(N), waar zij deze reeds feitelijk bezitten. Gemeenten treden hier op als verantwoordelijke voor het inwinnen of verzamelen, beheren en verstrekken aan andere gebruikers. Voor die gebieden, waar gemeenten niet de rol vervullen van opdrachtgever, nemen de (belanghebbende) ge bruikers gezamenlijk de verantwoordelijkheid door een samenwerkingsverband op te richten. Deze samenwer kingsverbanden bestaan in elk geval uit gemeenten, nutsbedrijven en Kadaster. Andere structurele gebruikers zijn niet uitgesloten. In de praktijk betekent dit in verband met de schaal waarop de gebruikers functioneren, dat overal samenwerkingsverbanden zullen worden opge richt. De kleinste schaal of regio waarop zal worden ge opereerd, is hoogstwaarschijnlijk de provinciale. Zo'n samenwerkingsverband neemt dan haar verantwoorde lijkheid voor die gemeentelijke gebieden, waar gemeen ten niet reeds zelfstandig actief zijn. Evenmin hoeft zo'n samenwerkingsverband actief te worden voor gebieden, waar gemeenten binnenkort actief zullen worden. Dan is het niet nodig dat het samenwerkingsverband voor dat territoir activiteiten ontplooit. Daarom is afgesproken dat alle gemeenten waar nog geen digitale GBK(N) is, over een voorkeursrecht beschikken om de bestuurlijke eind verantwoordelijkheid voor de GBK(N) uit te oefenen. In fig. 1 is de verantwoordelijkheidsverdeling weergegeven. In het ene geval zijn gemeenten dus verantwoordelijk voor de GBK(N), in het andere geval de gebruikers ge zamenlijk in de vorm van (provinciale) samenwerkings verbanden. Tot zover de bestuurlijke verantwoordelijk heidsverdeling, die kan worden getypeerd als een duaal bestel. Daarmee is nog niets gezegd over de feitelijke uitvoering. Gemeenten behoeven niet de uitvoering in eigen beheer te verzorgen. Denkbaar is ook dat gebruik wordt gemaakt van samenwerkingsconstructies of het bedrijfsleven. Het ligt helemaal niet voor de hand dat de regionale samenwerkingsverbanden in eigen beheer aan de slag gaan. Mede daarom is in dit geval aan het Kadaster een voorkeursrecht toegekend om de uitvoering in opdracht van de samenwerkingsverbanden op zich te nemen. Het Kadaster zal op haar beurt weer gebruik kunnen maken van het bedrijfsleven. De feitelijke uitvoering in beide gevallen is wel gehouden aan enkele spelregels over financiering, bijhouding en produkt. Deze hebben betrekking op zowel gemeenten als regionale samenwerkingsverbanden. Maar eerst wordt nog ingegaan op de betekenis van de samen werkingsverbanden en het gemeentelijk voorkeursrecht. Voor de regionale samenwerkingsverbanden circuleert ook wel de afkorting PPP. Deze afkorting staat voor Public Private Partnership. Wij houden het op regionale samenwerkingsverbanden. De vorming daarvan is geen sinecure. Juist daarom zal de stuurgroep van het lande lijke samenwerkingsverband hiervoor modellen aanrei ken. Deze stuurgroep vormt tevens het bestuur van de stichting die de 10 miljoen beheert. Hopelijk zal het aan reiken van modellen snel gebeuren, omdat de betekenis van deze samenwerkingsverbanden niet mag worden onderschat. De samenwerkingsverbanden worden im mers verantwoordelijk voor de vervaardiging en bijhou ding voor die gebieden, waar gemeenten niet actief zijn of zullen worden binnen afzienbare termijn. Het duale bestel betekent een essentiële wijziging in vergelijking met het verleden, toen gebruikers alleen over een advise rende stem konden beschikken in provinciale karterings- commissies. Deze zullen worden opgeheven, voor zover zij nog actief zijn. In aanvulling op fig. 1 wordt dit ge ïllustreerd in fig. 2a en 2b. Het praktische belang van de vorming van de regionale samenwerkingsverbanden schuilt in twee aspecten. Ten eerste zijn de spelregels uit de landelijke raamover eenkomst niet in detail uitgewerkt. Regionaal zal verder inhoud moeten worden gegeven aan de samenwerking, bijvoorbeeld inzake de rechtsvorm van die samenwer kingsverbanden. Ten tweede heeft de GIS-markt de A B C verdeling eindverantwoor delijkheid zelf- registrerende gemeenten gemeenten, die gebruik maken van voorkeurs recht overige gevallen informatie beheer gemeente gemeente PPP systeem beheer gemeente i.o.m. afnemers gemeente i.o.m. PPP PPP NGT GEODESIA 93 - 4 Fig. 1. Duaal bestel. Informatiebeheer inwinnen, beheren en verstrekken van informatie. Systeembeheer gezamenlijke afspra ken over inhoud, wijze van verstrekking, kosten, enz. 161

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 9