\m\ lijp I Beroepspraktijk geodesie, remote sensing, numerieke methoden en kar- tografie. Daarnaast verzorgt het Department cursussen voor andere Departments, zoals het Department of Civil Engineering. Een enkele keer worden ook cursussen voor buitenstaanders gegeven. Het Department heeft de beschikking over moderne apparatuur. Vrijwel het gehele instrumentarium is gedo neerd door SIDA. Het omvat waterpasinstrumenten, theo dolieten, elektronische afstandmeters, total stations, foto- grammetrische uitwerkingsinstrumenten (Wild A8 en B8), reproduktiefaciliteiten, een computernetwerk (o.a. drie 486 PC's, AO-digitizer, A1-plotter) en programmatuur (o.a. Geosecma, llwis en Are/Info). Afgestudeerde geo deten zullen in de beroepspraktijk met minder geavan ceerde apparatuur moeten werken. Ondanks de goede voorzieningen op het Department wordt het onderwijs regelmatig gefrustreerd door oor zaken zoals stakingen of plotselinge sluitingen van de UNZA om politieke redenen. Ook de levensomstandig heden van de studenten zijn niet optimaal, het eten en de behuizing zijn slecht, geld voor boeken is schaars. Het is onmogelijk om hier een volledig beeld te schetsen van de Zambiaanse beroepspraktijk. Slechts het Survey Department (niet te verwarren met het Department of Surveying van de universiteit), de spil in de geodetische wereld, de grondregistratie als belangrijkste geodetische activiteit en de toepassing van moderne technieken zul len de revue passeren. Surveyors Institute of Zambia (SIZ) SIZ is een professionele organisatie, gelieerd aan CASLE (Commonwealth Association of Surveying and Land Economy). SIZ heeft drie afdelingen: Valuation Survey Chapter (voor taxateurs en makelaars), Quantity Survey Chapter (adviseurs op het gebied van bouwprojectmana- gement) en Land Survey Chapter (landmeters). Het be langrijkste doel van het instituut is het verkrijgen en overbrengen van kennis en informatie ter ontwikkeling van het vakgebied om de maatschappij beter van dienst te kunnen zijn. Survey Department Het Survey Department behoort tot het Ministry of Lands. De hoofdtaken van het Department zijn de topografische kartering van Zambia en de kadastrale metingen ten behoeve van grondregistratie. Het Department telt onge veer twaalf professionele landmeters en honderd tech nici, ondersteund door een administratieve staf. Het hoofdkantoor zetelt in Lusaka, daarnaast zijn er vijf regio nale kantoren en een apart geodetisch kantoor (Geodetic Survey Office). Er kunnen tien meetploegen worden inge zet. Hun werkzaamheden omvatten kadastrale metingen, metingen ten behoeve van nieuwe nederzettingen (settle ment schemes), internationale grensmetingen, trigono metrische grondslagmetingen en topografische metin gen. Kadastrale metingen worden hoofdzakelijk door het Survey Department uitgevoerd. Daarnaast zijn er zes in genieursbureaus die kadastrale metingen mogen verrich ten. Hiervoor is namelijk een licentie nodig. In totaal zijn er tien „licensed surveyors" werkzaam in Zambia. Fig. 2. Victoria-watervallen (foto: Survey Department, Southern Province, mei/juni 1991). NGT GEODESIA 93 - 5 219

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 15