l iv-> r' i I» i fg:;: Uitdagingen in de toekomst nische afstandmeters en vooral total stations zijn nog steeds uitzonderingen. Grote projecten, zoals deformatie metingen aan de Kariba-stuwdam, worden niet door Zambiaanse firma's uitgevoerd, maar door internationale consultants. Grondregistratie Land in Zambia valt in twee categorieën uiteen: State Land. Acht procent van Zambia behoort tot deze categorie (fig. 6). Het betreft hoofdzakelijk agrarische gebieden langs belangrijke transportaders en stede lijke gebieden; Reserves and Trust Land. Dit zijn economisch minder belangrijke gebieden. Het zijn dunbevolkte gebieden, waar traditionele landbouw wordt uitgeoefend. Grond- toewijzing geschiedt onder gezag van Chiefs, de tra ditionele leiders van de talrijke stammen in Zambia. Alleen State Land wordt kadastraal geregistreerd. Dit is een taak van het Lands Department, dat net als het Survey Department onderdeel is van het Ministry of Lands. Percelen worden in erfpacht uitgegeven aan ge bruikers. De president beheert uit naam van het volk alle gronden. Voor iedere transactie, zoals overdracht, hypo theekverlening of splitsing, is toestemming van de pre sident vereist. Deze taak is bij de wet gedelegeerd aan de „Commissioner of Lands", hoofd van het Lands Department. De wet bepaalt dat land geen waarde heeft. Bij over dracht is de waarde van het onroerend goed per definitie gelijk aan de waarde van de verbeteringen die door de vroegere gebruiker zelf zijn aangebracht, zoals gebou wen, wegen en irrigatiesystemen. De achterliggende filosofie is dat het land aan het volk toebehoort en dat geen enkel individu mag profiteren van waardeverschil len die niet door zijn eigen investeringen zijn veroorzaakt. De prijs van het onroerend goed is dan ook een belang rijke toetssteen bij het verlenen van toestemming voor overdracht. De wettelijke regelingen betreffende onroerend goed zijn bureaucratisch en niet efficiënt. Uitgifte van een nog niet eerder geregistreerd perceel in erfpacht voor 99 jaar kan 5 tot 10 jaar duren. Het ligt in de verwachting dat de nieuwe regering hierin verandering zal brengen, onder andere door de onroerend-goedmarkt te liberaliseren. Een ander probleem bij grondregistratie zijn de illegale nederzettingen. Mensen trekken massaal naar de stad en vestigen zich in illegale krottenwijken. De stedelijke popu latie bedraagt momenteel 50%. Pessimistische schattin gen noemen percentages van bijna 80% in het jaar 2000. De overheid beschikt niet over menskracht, middelen en instrumenten om het proces van verstedelijking in beeld te brengen, te controleren of terug te dringen. Er ont breekt een systeem van grondregistratie, die een basis vormt voor het terugdringen van de verstedelijking en het verbeteren van bestaande wijken. Moderne technieken In Zambia worden, ondersteund door ontwikkelingspro gramma's, moderne geodetische technieken ingevoerd. Die betreffen vooral remote sensing, GIS en GPS. Digitale Landsat-satellietbeelden van geheel Zambia zijn beschikbaar. Het Survey Department is eigenaar, maar door afwezigheid van een werkstation zijn de beelden opgeslagen in Zweden. Deze bron van informatie zal in de toekomst van groot belang zijn, omdat de behoefte aan informatie over natuurlijke hulpbronnen op regionale schaal erg groot is. Vanwege die informatiebehoefte zijn enkele instituten be gonnen met het ontwikkelen van een GIS. Het probleem is de afwezigheid van bruikbare gegevens. Er zijn geen digitale bestanden aanwezig en de kwaliteit van het be staande analoge materiaal is twijfelachtig. Een informeel comité is opgericht, het National GIS Committee, dat de implementatie van GIS in Zambia probeert te begeleiden. Dit comité is onlangs geformaliseerd tot de Zambia Asso ciation for GIS Users. Het Department of Surveying heeft daarbij een belangrijke rol gespeeld, onder andere door het organiseren van twee GIS-seminars. r i y SüSState Land X, Fig. 6. Stale Land-gebieden. In het noorden van Zambia is voor het eerst gebruik gemaakt van GPS om het bestaande netwerk te controle ren en te verdichten. In de nabije toekomst zal het Survey Department de beschikking krijgen over twee ontvangers. GPS zal vooral worden toegepast voor verdichting van het nationale stelsel om zodoende de kadastrale metin gen te vergemakkelijken. Voor een geodeet liggen er in Zambia letterlijk en figuur lijk veel werkterreinen braak. Geodetische inbreng is onontbeerlijk bij het verbeteren van de kadastrale regis tratie, het toepassen van moderne technieken zoals GPS, digitale kaartproduktie en remote sensing. Steeds meer Zambianen zijn en worden opgeleid om hierin een rol te kunnen vervullen en daarmee minder afhankelijk te zijn van westerse samenwerking op geodetisch gebied. Met dank aan Elco van Noort. Literatuur 1Republic of Zambia, Survey Department, Map catalogue. Lusaka 1990. 2. Republic of Zambia, Ministry of Water, Lands and Natural Re sources, Survey Department Services, Lusaka 1990. 3. Republic of Zambia, Survey Department, Cadastral Survey Manual, Lusaka 1986. 4. Republic of Zambia, Survey Department, Control Survey Manual, Lusaka 1986. 5. Shreeve, S. T., R. M. Moyo, The cadastral challenge in Zambia. Conference of Commonwealth Surveyors, 1991. 6. University of Zambia, Department of Surveying, Delft University of Technology, Proceedings of the first seminar on Geographic information Systems in Zambia, Lusaka 1991. 7. University of Zambia, Department of Surveying, Delft University of Technology, Proceedings of the second seminar on Geo graphic Information Systems in Zambia. Lusaka 1992. NGT GEODESIA 93 - 5 221

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 17