Verschil kennen tussen links en rechts Problemen - - - STAR trainingscentrum in Pare Scientifique nabij Angleur-Luik. groeid en heeft een markt veroverd, er zijn mooie pro- dukten gemaakt, ook wel van het eenvoudige soort uit de eerste droom, maar dat de computerwereld zo snel drastisch zou veranderen, kwam in zijn eerste droom niet voor. dat leerde de praktijk. Eén van die gespecialiseerde medewerkers, Louis Phi lippe Deckers, leert me aan een HP-werkstation (vierde generatie met 100 MIPS) hoe eenvoudig alles werkt. De bediening geschiedt met een muis met twee knoppen. ,,Je moet alleen het verschil tussen links en rechts weten, en kunnen lezen, dat is eigenlijk alles", zo leidt hij zijn demonstratie in. Je hoeft niet eens te kunnen typen, het keyboard ligt er werkloos bij. Alle instructies lopen via windows op het scherm. Sommige windows werken met ikonen, andere met geschreven tekst in vele talen, zoals Duits, Frans, Engels, Japans, Grieks en zelfs in het Nederlands. Het met alle voorhanden zijnde STAR-software gevulde HP-werkstation toont een hoofdmenu waaruit je met de muis een keuze kunt maken. Eigenlijk kent STAR vier programma's, ARCHI, TOPO, CARTO en TECHNO, maar je kunt ze door elkaar of met elkaar gebruiken. Via het algemeen menu kun je overal dwars doorheen lopen. ARCHI is een ontwerpprogramma ten behoeve van de architectuur. Het ontwerpt driedimensionaal en is in staat allerlei plannen en meetstaten samen te stellen. Soms heeft dat programma toch ook weer behoefte aan ge gevens uit het systeem CARTO, een kartografische gegevensbank. Ze kunnen zonder meer naast elkaar worden opgeroepen, gekoppeld en getoond. Louis Philippe demonstreert hoe eenvoudig dat gaat. Eerst het CARTO-menu binnengaan en een kaart van Europa oproepen, inzoomen op België en een aantal plaatsen worden zichtbaar, weer verder inzoomen, nu op de stad Luik en de hele stadstopografie komt op het scherm. Een stap verder worden alle straatnamen zicht baar en zelfs kan (mits het is ingevoerd) een enkel ge bouw zichtbaar worden gemaakt, met alle leidingen en aansluitingen. Steeds blijft in een hoekje een totaalbeeld van de kaart zichtbaar. Een kadertje met alfanumerieke gegevens kan apart worden opgeroepen, met bijvoor beeld alle gegevens van de aanwezige leidingen. Een punt in de straat blijkt een riooldeksel te zijn, bekend in x, y en z coördinaten, en van een bepaald perceel kan zowel de horizontale oppervlakte als die gemeten in het schuine vlak worden getoond. Dat is mooi voor ruilver kavelingen, omdat de Nederlandse boeren altijd beweren dat de oppervlakte van een dijkperceel bij het Kadaster niet goed is gemeten. Louis Philippe laat ook zien hoe simpel het objectbeheer kan worden uitgevoerd. Naast elkaar is een gevarieerd aantal gegevens ingevoerd, topografische gegevens uit gescande luchtfoto's, gedigitaliseerde kaarten, bouw tekeningen of gewone foto's. Inzoomen op een klein vierkantje op een kaart laat zien dat we met een benzinestation te maken hebben. Een bouwtekening met de aanwezige leidingen wordt zicht baar en ook een foto met vooraanzicht; in een afzonderlijk staatje is de benzine-omzet te zien. De architectonische mogelijkheden van het systeem zijn het meest boeiend, te meer daar een prachtige villa van Corbusier als voorbeeld is ingevoerd. Daar alle gegevens driedimensionaal zijn opgeslagen, kunnen beelden van uit verschillende gezichtshoeken worden opgeroepen als of een camera steeds weer op een andere plaats is op gesteld. Vanuit elk punt kan op het bouwwerk worden ingezoomd. Uit het programma TOPO wordt wat achter grondinformatie toegevoegd. Zo ontstaat een prachtig gevormd bouwwerk in vele kleuren in een natuurlijke om geving van gras en bomen. De kleuren kunnen naar be lieven worden aangepast (het is per slot van rekening een ontwerpprogramma), alleen het gras en de bomen blijven steeds groen. De mogelijkheden van de STAR-programma's zijn vele. Raster- en vectorgegevens, alsmede thematische infor matie kunnen naast en door elkaar worden opgeroepen en bewerkt, en alles is even gemakkelijk te bedienen. Is de droom dan toch uitgekomen? De omzet van STAR steeg van 1 miljoen dollar in 1983 tot 18 miljoen in 1993. Een bedachtzame, maar gestage groei. In Europa werden 2000 UNIX-werkstations geïn stalleerd; 22 partners verzorgen de contacten in Europa en Japan op drie terreinen: architectuur, AM/FM en GIS. In die tien jaar ging niet alles vanzelf; veel onverwachte problemen moesten worden overwonnen en steeds weer kwamen ze nieuwe tegen. Jean-Paul is er bijna kaal van geworden, zegt hij zelf. Zo was eerst verondersteld dat bij de architectuur de Consolidated turnover co^tincDP-coajOi-cvj cocococococococDcncr» 0)0)0)0)0)010)0)0)0) Bedachtzame maar gestage groei van de omzet. NGT GEODESIA 93 - 5 223

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 19