inhoud en verder 35e jaargang no. 5 mei 1993 206 In dit artikel van de mini-serie wordt het begrip ge gevensbeheer nader toegelicht. De voornaamste invalshoek daarbij is de automatisering en informatisering. Doelstellingen worden geformuleerd en de positie binnen een organisatie wordt ingekaderd. Beheer van gegevens over gegevens wordt als een van de belangrijkste aspecten genoemd voor het functioneren van een organisa tie. Om die reden gaan de auteurs nader in op het defi niëren van het begrip kwaliteit en de modellering van meta gegevens. De auteurs geven hiermee een handleiding voor nadere invulling van het gege vensbeheer in de praktijk. 211 „Heden en verleden; Nederland naar beneden?". Onder die titel werd in 1991 een rapport uitgebracht over de vaderlandse bodembewe ging. Onder meer werden daarvoor de resultaten van de 2e tot en met de 4e Nauwkeu righeidswaterpassing benut. 218 Naast de gebruikelijke Nederlandse geodetische onderwerpen wordt in dit nummer een flinke stap over de grens gemaakt. In zuidelijk Afrika ligt het land Zambia. De oppervlakte is 18 maal die van Nederland. De auteurs werkten er als geodeet in het kader van een samenwerkings project. In dit artikel geven zij een beeld van het geodetisch onderwijs en de beroepsprak tijk in dat land. Ondersteund door ontwikkelingsprogram ma's worden er ook moderne techieken ingevoerd als GIS, GPS en remote sensing. Terecht worden ook steeds meer Zambianen in deze tech nologie opgeleid om minder afhankelijk te zijn van westerse samenwerking. 222 In de buurt van de Belgische universiteitsstad Luik vestigde zich ongeveer tien jaar geleden een software- fabriek, STAR Informatie. Voor namelijk deskundigen uit de wereld van de architectuur droomden van een eenvoudige gereedschapskist voor de toen al chaotisch wordende com puterwereld, met zijn toe nemende variaties aan pro grammatuur en apparatuur. Ze hebben er destijds niet van ge NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3500 exemplaren. ISSN 0016-707X MINI-SERIE GEGEVENSBEHEER (2) Gegevensmanagement Ir. H. J. M. Corstens dr. ir. R. V. Schuwer Nederlands 1e Nauwkeurigheids waterpassing drs. P. Wijnterp De periode daarvan omvat maar een halve eeuw (1926 - 1978). Vandaar dat de Meet kundige Dienst van de Rijks waterstaat tijdelijk een histori cus in dienst nam om het veld werk van de 1e Nauwkeurig heidswaterpassing in archieven op te sporen. Nu presenteert hij in dit tijdschrift een samen gevatte historie van die rijks waterpassing. Met nieuwe details. De 19e eeuwse geo deten kregen een vinger om één lijn te waterpassen en namen de hand van een lande lijk netwerk. En de primaire opdracht, het vinden van origineel oud veld werk? Pas op het eind van de toegemeten tijd kwam er een resumptiestaat boven water. Maar ook vakmensen kunnen niet toveren Geodesie in Zambia ir. P. C. M. van Asperen ir. E. J. van der Meer BEDRIJFSREPORTAGE STAR Informatie Luik Theo Scheele droomd dat hun arbeid eerder in de wereld van de geodesie en kartografie zou worden geaccepteerd dan in die van de architectuur. Het bedrijf leverde al snel produkten door heel Europa, en zelfs in Japan en de US. Alleen in België zelf en ook Nederland bleef de firma lange tijd onderbelicht. Met een constante groei spreekt STAR al een aardig woordje mee in de programma tuur voor architectuur, FM en GIS, en presenteert zich binnenkort ook op de Neder landse markt via ROCOMP BV. Bibliografie NGT Geodesia digitaal beschikbaar226 Stichting NGL227 Berichten227 Techniek232 Personalia233 Agenda233 Verslagen 233 Publikaties234 Scripties 234 Bij de voorplaat Tevergeefs zocht men recent naar het veldwerk van de 1e Nauwkeurigheidswaterpas sing. De waterpasinstrumen ten, die de gebr. Caminada te Rotterdam er in 1875 voor bouwden, bleven zelfs in meervoud bewaard. Op de voorpagina het exem plaar uit de hal van de Meet kundige Dienst van de Rijks waterstaat. Redactie-adres Thijsseweg 11 2629 JA Delft tel. (015) 781567 fax (015) 782348 privé (010) 4263040 Redactie ir. H. J. G. L. Aalders, hoofdredacteur, Schiedam A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel ir. M. J. P. M, Lammens, Delft G. M. van Osch, Apeldoorn ing. W. van Rijkeren, Nieuwegein M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen J. H. J. M. Vos, Huissen 1993. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts geoorloofd na schriftelijke toe stemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van arti kelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen die nen, bij voorkeur in WP 5.1, uiterlijk de 1e van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: ing. C. M. van Maris Graaf Florisstraat 34 4121 EL Everdingen tel. (030) 919573 privé (03472) 1619 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementen, adres wijzigingen en inlichtingen mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Venkelstraat 119 7322 KW Apeldoorn tel. (055) 670771 Ma., wo., vr. 9-12 uur Abonnementsprijzen per jaar: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; niet-leden f 62,— (binnenland); f 77,— (België); f 106,— (buitenland) en f 137,— (luchtpost). Studenten aan TU, HU of MTS en 65- plussers 1 40,—. Voor abonne menten die na januari ingaan, f 8,75 per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 16,50, exclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scher penzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. NGT Geodesia is een uitgave van de Stichting Nederlands Genootschap voor Geodesie. Secretaris van de stichting: ing. D. van Dijk Hertespoor 27 3772 SE Barneveld tel. (03420) 95356 fax (03420) 95376 privé (03420) 91776 Deelnemende verenigingen - Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster (VTAK) - Vereniging van Landmeet kundigen (WL) - Nederlandse Vereniging voor Geodesie (NVG) - Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (VMDR) NGT GEODESIA 93 - 5 205

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 1