Bibliografie NGT Geodesia digitaal beschikbaar Veel lezers van dit tijdschrift bewaren de maandelijks uit gegeven nummers meestal al vanaf het moment dat ze geabonneerd zijn, dus vaak al van voor de samenvoeging toen we nog spraken over NGT en Geodesia als aparte tijdschriften. Voor de dagelijkse praktijk, maar zeker ook voor studie- en onderzoeksdoeleinden, dient het tijd schrift dikwijls als naslagwerk. Maar ook misschien om alleen maar eens even terug te bladeren in oude berich ten en verslagen om het geheugen op te frissen of om de tijdgeest van weleer weer te proeven. Kortom, met enige regelmaat wordt teruggegrepen naar informatie over ons vakgebied en naar hen die zich daarmee bezighielden zoals dat in een periode van meer dan dertig jaar is op getekend middels artikelen, lezingen, verslagen en be richten. Diegenen die weieens hebben getracht op basis van een bepaald onderwerp even snel alle relevante artikelen e.d. bijeen te zoeken, weten dat dat bepaald geen sinecure is. Zeker niet als men bedenkt dat vanaf 1959 tot nu toe zo'n kleine 400 nummers van (NGT) Geodesia zijn verschenen en ook nog eens zo'n 90 uitgaven van het tijdschrift NGT, dat tussen 1970 en 1980 uitkwam. In deze tijd, waarin automatisering op kantoor en thuis vrijwel gemeengoed is geworden, moet daar iets aan te doen zijn, zou je zo denken. Bij de aanvang van de 35e jaargang van NGT Geodesia heeft de Stichting NGL dan ook gemeend om een biblio grafie te moeten samenstellen van de inhoud van alle jaargangen van het Nederlands Geodetisch Tijdschrift, van Geodesia en na de samenvoeging NGT Geodesia. Het resultaat van deze omvangrijke actie is vastgelegd in een digitaal bestand. Uiteraard zijn alle artikelen en gepu bliceerde lezingen opgenomen. Ook is een groot aantal van de ontelbare berichten en verslagen geïnventari seerd. Daarbij is een behoorlijke censuur toegepast, met als criterium de ingeschatte waarde die een opgenomen item heeft vanuit de tegenwoordige tijd gezien. Dat dit soms op enigszins subjectieve wijze kan zijn geschied, is helaas onvermijdbaar. Voor de opslag van de gegevens is gebruik gemaakt van het database-pakket dBASE 3 Dit is een vrij gangbaar pakket, dat uitstekend toegankelijk is en waarmee men tamelijk snel vertrouwd raakt. Bovendien is het voor de meeste mensen beschikbaar. Er zijn twee basisbestanden opgebouwd, te weten een bestand met alle gegevens van het tijdschrift NGT en een bestand met de informatie van het tijdschrift Geodesia en vanaf 1980 de gegevens van het samengevoegde tijd schrift NGT Geodesia. Dit laatste bestand zal door de redactie op continue basis worden geactualiseerd. De gegevens zijn uitgesplitst naar de volgende rubrieken artikel reportage verslag reactie boekbespreking scriptie interview lezing bericht Daarnaast is bij elk opgenomen item (objectexemplaar) vermeld tot welk onderwerp (vakgebied) het behoort. Er zijn maximaal drie relaties gelegd. De volgende hoofdindeling in vakgebieden of onder werpen is aangehouden: techniek/beeldinformatieverwerking kartografie/reprografie mathematische geodesie/landmeetkunde juridische en administratieve geodesie vastgoed- en geografische informatie organisatie efficiency/management algemeen Uiteraard heeft binnen deze algemene classificatie een nadere onderverdeling plaatsgevonden, zodat men op een gedetailleerd niveau naar alle bijdragen kan zoeken, die over één of meer vakgebieden zijn gepubliceerd. Eveneens is per item aangegeven of het tot een bepaald thema behoort, bijvoorbeeld een gebeurtenis zoals een bepaald congres, of een bepaalde gemeenschappelijke verbondenheid zoals bij een mini-serie. Op basis van deze kenmerken kan men in het digitale bestand selec ties uitvoeren. Op welke wijze kan de lezer de beschikking krijgen over deze bibliografie? In het komende juninummer van NGT Geodesia zal men een aparte bijlage aantreffen met een analoge presenta tie van de inhoud. Deze bestaat uit vier delen, te weten chronologische overzichten van alle items van NGT en van (NGT) Geodesia, een index op auteur, waarbij van alle auteurs op alfabetische volgorde zichtbaar wordt ge maakt welke bijdragen zij hebben geleverd, en een index op onderwerp (of sleutels), waarbij per vakgebied alle ver wijzingen naar de bijbehorende items zijn opgesomd. Diegenen die meer specifieke, gedetailleerde bevragin gen willen doen op het bestand, kunnen de bibliografie ook in digitale vorm op 3.5 inch diskette (High Density 2.0 Mb) verkrijgen. Hierop zijn de twee bestanden opgeno men (NGT.dbf en GEO.dbf), die men via dBASE 3+ kan benaderen. De kosten voor het verkrijgen van deze gegevensbestan den bedragen f 55,— (inclusief verzendkosten, exclusief het database-pakket), te storten op giro 223150 of ABN/ AMRO 5457 16195 t.n.v. penningmeester NGL, Eenden- berg 5, 4708 ER Roosendaal, onder vermelding van „Bibliografie NGT Geodesia". Na overmaking van het bedrag zal de bibliografie op diskette worden toegezon den. Informatie over de structuur en de opbouw van de bestanden vindt men in het komende juninummer. Indien men er prijs op stelt, kan jaarlijks in de maand januari een geactualiseerd bestand worden verkregen, waarvoor dan een bedrag van f 15,— moet worden be taald op dezelfde wijze als hiervoor is beschreven onder vermelding van „Actuele Bibliografie". Nadere inlichtingen kunt u inwinnen op elke maandag, woensdag en vrijdag van 9-12 uur bij het redactie-secre tariaat, telefoon 055 - 670771. 226 NGT GEODESIA 93 - 5

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 22