Gegevensbeheer[S] Gegevensmanagement Doelstellingen van gegevensmanagement door ir. H. J. M. Corstens, directeur informatica-advies- bureau Urbidata te Eindhoven en dr. ir. R. V. Schuwer, werkzaam bij de vakgroep Informa tie Technologie van de Faculteit Technische Bedrijfs kunde van de TU Eindhoven en Urbidata. SUMMARY Data management Data management concerns managing data collection, production, control and supply in organizations. Especially the massive business and public services do feel its necessity. They are looking for means to control the increasing amount of data, the intensity and speed of data inter-change and the desire to integrate data. This article gives a framework for reflections upon data management. Inleiding Gegevensmanagement is het besturen van gegevens- huishoudingen, dat wil zeggen het besturen van het functioneren van inwinnen, produktie, beheer en ver strekken van gegevens in organisaties. Gegevensmana gement omvat metagegevensbeheer ofwel het beheer van gegevens over gegevens. Gegevensmanagement is actueel. Vooral grotere bedrij ven en overheidsorganisaties zien de noodzaak ervan in en zijn middelen aan het zoeken en gedeeltelijk ook aan het implementeren. Zij doen dit onder andere om greep te krijgen op de toenemende hoeveelheid gegevens, de toename van complexiteit en snelheid van gegevensuit wisseling, en de toenemende behoefte om gegevens te integreren. In dit artikel wordt getracht gegevensmanagement in het vizier te krijgen. Het doel is vooral te komen tot een inte grerend kader en tot de aanzet van ontwikkeling van een aantal instrumenten voor gegevensmanagement. Hiertoe zal eerst worden ingegaan op de doelstellingen van ge gevensmanagement. Daarna volgt een beschrijving over het managementaspect. Ook wordt een overzicht ge geven van organisatorische functies die bij de implemen tatie van gegevensbeheer nodig zijn. Het artikel wordt af gesloten met een uitwerking over het aspect kwaliteit en een belangrijk instrument, de metagegevensbank. Gegevensmanagement is nodig omdat gegevens tot een essentiële bron (resource) zijn geworden. Zonder gege vens is besturen en ondernemen onmogelijk. Gegevens zien wij dan ook als een zeer belangrijk onderdeel van de gehele informatie-infrastructuur van een bedrijf. Zonder management is deze niet op een kwalitatief aanvaard baar peil te brengen c.q. te houden. Meer in het bijzonder kunnen aan gegevensmanagement de volgende doel stellingen worden toegekend. Bevorderen van gemeenschappelijk gegevensgebruik Gemeenschappelijk gebruik van gegevens is de laatste jaren toegenomen. Bij een goed opgezette registratie kan meervoudige vastlegging van een gegeven worden gemi nimaliseerd. Gebruikers hebben, naast de eigen toepas singen, de behoefte aan het gebruik van actuele gege vens uit andere informatiesystemen. Gegevensverzamelingen behoren niet meer eenduidig toe aan een specifiek informatieverzorgend systeem, maar staan ten dienste van meerdere informatieverzor gende systemen. Bevorderen van de integriteit van gegevens Gegevens dienen de voorstelling die een gebruiker heeft van de wereld om hem heen, adequaat af te beelden. Dit leidt tot kwaliteitseisen aan gegevensbanken, zoals inte- griteitseisen die tot uitdrukking komen middels zoge naamde beperkingsregels. Bevorderen van een gunstige verhouding tussen kosten en baten van gegevenskwaliteit Opleveren en gebruik van gegevens vergen flinke in vesteringen. Bovendien moeten kosten worden gemaakt om de gegevens te kunnen blijven gebruiken. Omge keerd kan door het verbeteren van de gegevensinwinning en -bijhouding geld worden verdiend. Bevorderen van de bereikbaarheid van gegevens Gegevens moeten bereikbaar blijven voor gebruik. Zijn er geen gegevens, dan is er geen informatie. Voor een orga nisatie betekent dit dat de bedrijfsvoering stilligt, met als gevolg improduktiviteit van de medewerkers en ontevre denheid bij de klanten. Bevorderen van een adequate bescherming van ge gevens Gegevens dienen te worden beveiligd tegen onbevoegd gebruik. Een voorbeeld van exclusieve gegevens is de categorie van privacy-gegevens die valt onder de Wet Persoonsregistraties. 206 NGT GEODESIA 93 - 5

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 2