Gegevensbeheer (Data Administration, DA) Informatiebeheer (Information Resource Management, IRM) Gegevensmanagement en kwaliteit informatiebeheer (Information Resource Manage ment, IRM). Hierbij kan DBA als een aspect van DA, en DA als een aspect van IRM worden gezien. DBA, DA en IRM kunnen als opeenvolgende mijlpalen worden gezien op de weg naar compleet gegevensmanagement. Hierna worden de genoemde activiteiten beschreven, die van belang zijn voor gegevensmanagement (ook wel aan geduid als „gegevensbeheer" [5]). Vooraf een opmerking over de organisatorische inrichting van gegevensmana gement. Deze dient aan te sluiten bij de algemene organi satorische inrichting in het bedrijf of de overheidsorgani satie, waar gegevensmanagement wordt ingevoerd. Een absolute ideale organisatievorm bestaat niet. Afhankelijk van diverse factoren kan worden gekozen voor een verschillende omvang en gedifferentieerdheid van de organisatie, mate van centralisatie en mate van concentratie van activiteiten. Factoren zijn: informatise ringsgraad, aard van het bedrijf, bedrijfscultuur en om vang van het bedrijf. Gegevensbankbeheer (Data Base Administration, DBA) De DBA-taak is technisch georiënteerd. Wanneer de ge automatiseerde informatiesystemen gebruik gaan maken van speciale gegevensbankmanagementsystemen, zal de logische indeling van de gegevens moeten worden „vertaald" naar technische opslagstructuren. De gege vens van het informatiesysteem moeten zodanig op de opslagmedia worden vastgelegd, dat in een operationele situatie kan worden voldaan aan eisen zoals (zoek)snel- heid, integriteit en flexibiliteit. De DBA-taak dient te waar borgen dat elke binnen de organisatie te bouwen gege vensbank (-beheersysteem) aan deze eisen voldoet, door middel van ontwerp, toetsing van ontwerpen of onder steuning van systeemontwerpers. Samengevat omvat DBA de volgende deeltaken: bewaken van de performance; zorgen dat aan de voorschriften voor beveiliging en verlies wordt voldaan; bewaken van privacy en gebruik van de toegekende autorisatie; zorg voor programmatuur (DBMS) en contacten met de leveranciers; ondersteunen van fysiek gegevensbankontwerp. De DA-taak ofwel gegevensadministratie is gericht op het effectief en efficiënt beheren van de gebruiksaspecten van gegevens. Dit gebeurt door het opbouwen en be heren van een metagegevensverzameling. Tot DA beho ren de volgende deeltaken: ontwikkelen en beheren van gegevensmodellen; fungeren als intermediair tussen managers, gebrui kers en automatiseerders; bevorderen van de beschikbaarheid van gegevens, bijvoorbeeld door het vervullen van de rol van informa tiecentrum; zorg voor richtlijnen, standaards en procedures om de privacy te waarborgen, om voorzieningen te treffen in geval van beschadiging en verlies van gegevens, om de kwaliteit van de gegevens te garanderen en om de efficiency van verzamelen, invoeren, verwerken en uit voeren van gegevens te bevorderen; beheer van het gegevenswoordenboek (data dictiona ry). De vastlegging is niet meer uitsluitend gericht op het DBMS en het technisch ontwerpproces, doch ook op systeemontwikkeling en gebruik. Vastgelegd wor den zinvolle definities en entiteittypen, attributen, rela tietypen, toegestane domeinwaarden en overige be- perkingsregels (constraints). IRM betreft het opstellen en bewaken van een gegevens beleid en een gegevensplan, en het zorg dragen voor de gewenste kwaliteit van gegevens. In het kader van IRM worden gegevens vastgelegd over inhoud, kwaliteit en gebruik van gegevens. Samengevat vallen de volgende deeltaken onder IRM: ontwikkelen van gegevensbeleid; maken van gegevensplannen als operationalisering van het beleid, en het (doen) uitvoeren van deze plannen; leiden en begeleiden van gegevensbeheer en gege vensadministratie. Implementatie van de functies voor gegevensmanage ment moet als uiteindelijk resultaat een kwalitatief hoog staande gegevenshuishouding opleveren. Er is een sterke overeenkomst tussen kwaliteits- en ge gevensmanagement. Kwaliteitsmanagement kan worden gedefinieerd als: het vaststellen van de gewenste kwa liteit in een organisatie, het meten van de werkelijke kwaliteit en het bijsturen op basis van geconstateerde verschillen tussen gewenste en werkelijke kwaliteit. Centraal in deze definitie staat het begrip kwaliteit. Volgens het Nederlandse Normalisatie Instituut [2] moet hieronder worden verstaande mate waarin een produkt voldoet aan de in specificaties vastgelegde eisen en wensen die voortvloeien uit het gebruiksdoel. Toegepast op gegevensmanagement gaat het om kwaliteitseisen aan de gegevens. We onderscheiden de volgende kwali teitseisen (deels volgens [3]): integriteit: de mate van overeenstemming met de werkelijkheid, en valt daarbij uiteen in de sub-eisen: semantische correctheid: overeenstemming van de betekenis van een term in een gegevensbank met de voorstelling die een gebruiker van de term heeft; syntactische correctheid: juistheid van de vorm van een term; consistentie: afwezigheid van tegenstrijdige bewe ringen, afleidbaar uit een gegevensverzameling; geldigheid: juistheid van een term voor een aan gegeven begrenzing; nauwkeurigheid: mate van detail waarmee een term wordt uitgedrukt; actualiteit: de tijd, verstreken sinds de laatste mutatie van een gegeven, in relatie tot daartoe op gestelde normen. Actualiteit wordt beschouwd als een aspect van geldigheid; volledigheid: mate waarin een gegevensbank juist is gevuld met termen in relatie tot het in werkelijk heid voorkomende aantal; bruikbaarheid/nut: behoefte aan een gegeven of ge- gevensgroep; 208 NGT GEODESIA 93 - 5

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 4