Nederlands Ie Nauwkeurigheids waterpassing mm year door drs. P. Wijnterp, tijdelijk als historicus werkzaam bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. SUMMARY Dutch first order levelling In the past several researches on first order levelling have indicated a tilt of the Netherlands of about 8 cm in 50 years. In order to check this hypothesis historical research has been undertaken to trace the original measurements. This article describes the original first order height measurements in the past century. The original measurements were not available anymore. However the original calculated measure ments were found. De Meetkundige Dienst (MD) van de Rijkswaterstaat doet onder andere onderzoek naar de bodembeweging in Nederland. Hiervoor zijn verschillende moderne metho den en technieken beschikbaar of nog in ontwikkeling, zoals GPS (Global Positioning System), VLBI (Very Long Baseline Interferometry) en SLR (Satellite Laser Ran ging). De MD gebruikt voornamelijk GPS, het toepassen van VLBI zit nog in de onderzoeksfase. Daarnaast wordt er natuurlijk onderzoek naar de bodembeweging verricht met behulp van de waterpastechniek. De geschiedenis van deze methode gaat veel verder terug in de tijd dan de op satellietwaarnemingen gebaseerde modernere tech nieken. Dat heeft zo zijn voordelen, omdat je daarmee ook kunt beschikken over lange reeksen oude waterpas resultaten. Onderzoek naar bodembeweging kan zo worden gespreid over een langere periode. In deze eeuw zijn er in Nederland drie nauwkeurigheids waterpassingen verricht: 1926 - 1940: 2e Nauwkeurigheidswaterpassing 1950 - 1959: 3e Nauwkeurigheidswaterpassing 1965 - 1978: 4e Nauwkeurigheidswaterpassing De meetresultaten (het zogenaamde veldwerk) van deze waterpassingen worden sinds 1981 in een groot ge gevensbestand opgeslagen, en bewerkt met behulp van speciaal ontworpen computerprogramma's. Vroeger ging dat anders; de meetresultaten, of de resumptiestaten (dat zijn veldwerken waaraan al is gerekend), werden met de hand of met eenvoudige rekenapparaten bewerkt en daarna opgeborgen in een archief. In november 1991 bracht de MD, samen met de Rijks Geologische Dienst, een interim-rapport uit over de bo dembeweging in Nederland: Heden en verleden; Neder land naar beneden???. Dit rapport geeft een overzicht van de huidige kennis omtrent de stijgingen en dalingen van de Nederlandse bodem. In het rapport worden onder andere de drie bovengenoemde primaire waterpassingen gebruikt om uitspraken te doen over de Nederlandse bodembeweging. Helaas omvatten die cijfers maar een kort tijdvak van 61 jaar (1926 - 1987). Naast de 2e tot en met de 4e Nauwkeurigheidswaterpas sing werd gebruik gemaakt van een groot gedeelte van secundaire waterpassingen (1976-1989). Uitbreiding Resultaat van Edelmans onderzoek. NGT GEODESIA 93 - 5

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 7