Nederlands Meetinstituut [NMi] □e ene meter is de andere niet N^J\j A//fVI door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY One metre is not the other one The aim of the present article is to highlight the activities of the dutch institute for calibration (NMi). The author visited this institute for one day, interviewed two specialists and viewed their methods and equipment. The main task of the NMi is to check measuring instruments of all kinds and to maintain inter national standards by order of the Dutch Government. But at the end the question remained: what about the geodetic instruments? 0^ Het zou op landmeters kunnen slaan, die titel, want die heb je ook in soorten, maar bedoeld is hier de meter zelf, de afstand van honderd centimeter, of alle andere maten die daarvan zijn afgeleid. Want wat is eigenlijk een meter? Bij het Nederlands Meetinstituut (NMi) weet men alles af van meten en van meters. De deskundigen die daar werken, beoefenen het vak metrologie (ja, het is goed ge schreven), dat is de leer en de kennis van het meten. In de wereld van de geodesie is het moeilijk verkoopbaar dat anderen meer van meten zouden afweten, maar na een gesprek met de metrologen van het NMi gaat het daar toch wel op lijken. Dr. R. Muijlwijk en mr. H. E. IJssennagger, beiden stafleden bij het NMi, doen een boekje open over het arbeidsterrein van de metrologen van het NMi. De metrologie is eigenlijk in vier hoofdonderwerpen op gesplitst: meeteenheid (bijvoorbeeld meter, seconde, kilogram); standaarden; meetinstrumenten en hun eigenschappen; het meten zelf (methoden, onnauwkeurigheid). Alle vier hebben raakvlakken met de geodesie. Volgens Muijlwijk stonden geodeten ooit aan de wieg van de meter. Toen omstreeks 1780 werd bepaald dat er internationale eenheid zou moeten worden gebracht in de veelheid van lengtematen, werd nog gedacht aan de lengte van de secondeslinger of een geodetisch bepaalde eenheid. In 1790 werd gekozen voor de landmeting. De landmeters Delambre en Méchain maten de afstand tussen Duinkerken en Barcelona, welke als basis moest dienen om de lengte te bepalen van een aardkwadrant, gemeten van de pool tot aan de evenaar (op zeeniveau), ter plaatse van de meridiaan die juist over Parijs loopt. Het tienmiljoenste deel daarvan werd de „standaard meter". Een platina staaf werd de fysieke vertegenwoor diging daarvan. Bijna honderd jaar heeft die het uitgehou den, hoewel later bleek dat er door de geodeten van 1790 te weinig rekening was gehouden met de ellipsvorm van de aarde, als gevolg van de afplatting aan de polen. Maar dat gaf toen niet meer, de platina staaf was erkend en bleef standaard. Eigenlijk was die hele meting overbodig, men had ook gewoon elke willekeurige afstand tot standaard kunnen verheffen. Maar gezien de grote verscheidenheid aan be staande lengtematen moest er internationaal een accep tatiemotief worden gevonden. Op deze wijze leek het een wetenschappelijke benadering. Het metrieke stelsel werd in een groot deel van Europa ingevoerd. Aan de grote ver scheidenheid aan voeten, roeden, duimen en ellen, die elke zichzelf respecterende gemeente erop nahield, kwam een einde. De menselijke maat was vervangen door één uit de natuur. En die is ook van ons allemaal. Voor handelaren was die standaardisering overigens maar een strop, want één van hun verdiensten lag in het omrekenen van de ene maat naar de andere. Zelden kwam de handelaar zelf daaraan tekort. NMi Het Nederlands Meetinstituut is een instituut, waar metrolo- gische keuringen en kalibraties worden verricht, en heeft laboratoria in Delft, Dordrecht, Bergum, Bilthoven en Helmond. Er zijn driehonderd medewerkers werkzaam. Ook worden nationale en primaire (fysische en chemische) standaarden ontwikkeld en beheerd voor massa, kracht, druk, lengte en volume, alsmede standaarden voor elektromagne tisme, tijd en ioniserende stralingsgrootheden. Van Swinden De vele oude lokale maatvoeringen lieten zich natuurlijk niet zomaar van de markt drukken, ze bleven nog jaren lang gangbaar. Pas in 1816 werd in Nederland een wet aangenomen, waarbij het gebruik van het metrieke 270 NGT GEODESIA 93 - 6

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 14