inhoud en verder juni 1993 35e jaargang no. 6 TIJDSCHRIFT 258 Dit artikel geeft inzicht in het belang van regels de mogelijkheden en de ver schillende soorten om de consistentie in gegevens bestanden te waarborgen. Op een aantal plaatsen wordt door middel van voorbeelden aan gegeven waar momenteel al regels impliciet of expliciet voorkomen. 265 Voor een groot aantal lezers is het kadastrale LKI- systeem geen onbekend feno meen. Veel klanten van het Kadaster hebben ermee te maken, doordat ze afnemer zijn van gegevens uit de LKI- gegevensbank. 270 Het Nederlands Meet instituut. onder andere voortge komen uit de voormalige Dienst van het IJkwezen, is thans een geprivatiseerde in stelling die werkt in opdracht van de overheid en op verzoek van het bedrijfsleven. 274 In dit artikel wordt een indeling gepresenteerd van de architecturen van geografische informatiesystemen (GIS). De meeste commerciële Gl- systemen zijn gesloten. Dit impliceert dat, indien bepaalde functionaliteit niet voorhanden is, het voor de gebruikers on mogelijk is het systeem naar eigen inzicht uit te breiden of te modificeren. NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juii/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3500 exemplaren. ISSN 0016-707X MINI-SERIE GEGEVENSBEHEER (3) Consistentie en regels in ruimtelijke informatie ing. M. P. J. van de Ven Allereerst wordt een kader ge creëerd waarin regels kunnen worden ondergebracht. Daarbij wordt uitgegaan van het meest gangbare gegevensbankprin cipe: de relationele structuur. Met de toelichting van een pro totype wordt de kracht van het toepassen van regels in ruimtelijke informatiesystemen geïllustreerd. Levering van mutaties uit de LKI-gegevensbank ir. C. H. J. Lemmen B. Keizer Tot op heden was de levering van kadastrale en topografi sche informatie uit LKI geba seerd op het steeds weer ver krijgen van „complete" ge actualiseerde bestanden. Men moet zich dan vaak veel in spanningen getroosten om de oude gegevens door de nieu we te vervangen. Veel klanten van het Kadaster wensen daarom uitsluitend wijzigingen op de eerder ver kregen geometrie aangeleverd te krijgen. Het Kadaster is momenteel in de afrondings fase van een project om muta tiebestanden te kunnen aan maken en leveren. De auteurs geven een over zicht van de ontwikkelde LKI- deelsystemen die dit mogelijk maken. Ze bespreken het voor afgaande onderzoek naar de verschillende methoden. Aan de orde komen de definitie van een mutatie, de wijze van opsporen van mutaties, het fy sieke samenstellen van de mu tatiebestanden, de registratie van klantgegevens ten behoe ve van de abonnementen en de verschillende produkten en leveringsfrequenties. BEDRIJFSREPORTAGE Nederlands Meetinstituut (NMi) Theo Scheele In opdracht van de overheid wordt controle uitgeoefend of de gebruikte meetmiddelen, waaronder de meest nauwkeu rige, voldoen aan de daartoe gestelde eisen. Hierdoor wor den ze door erkende laborato ria herleid tot primaire stan daarden. De redacteur beschrijft onder andere hoe standaarden, met name die van de meter, wor den vastgesteld en hoe de her leiding naar die standaarden geschiedt. Behalve voor de overheid wordt het NMi ingeschakeld door het bedrijfsleven, waar als gevolg van de hogere kwali teitseisen moet worden aange toond met welke nauwkeurig heid en in welke relatie tot na tionale standaarden is gemeten of gewogen. De relatie van de geodetische meetapparatuur tot de primaire standaardmeter bleef echter buiten het ge zichtsveld. GEO systeem drs. T. Vijlbrief dr. ir. P. van Oosterom Vervolgens wordt een oplos sing aangedragen, die is geba seerd op het uit te breiden ge gevensbankbeheersysteem „Postgres", waarin nieuwe ge- gevenstypen en operatoren kunnen worden gedefinieerd. Het daarop gebaseerde, uit te breiden GIS, wordt GEO genoemd. Door gebruik te maken van het Postgres „rule- mechanism" kunnen con- sistentieregels aan het systeem worden toegevoegd. Beperkte geodetische visie 281 Reacties 284 Stichting NGL284, 290 Berichten284 Techniek288 Publikaties289 Agenda 289 Verslagen 292 Literatuur295 Personalia296 Scripties 296 Bij de voorplaat Op de voorpagina treft u een „false colour" luchtfoto aan (schaal 1 2500) van een deel van de kruising van de A9 en de A2 (E35) nabij het metrostation Holendrecht in Amsterdam Zuid-Oost. De fo to is 10 jaar geleden ge maakt door KLM Aerocarto van een toen nog landelijke omgeving. Redactie-adres Thijsseweg 11 2629 JA Delft tel. (015) 781567 fax (015) 782348 privé (010) 4263040 Redactie ir. H. J. G. L. Aalders, hoofdredacteur, Schiedam A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel ir. M, J. P. M. Lemmens, Delft G. M. van Osch, Apeldoorn ing, W. van Pijkeren, Nieuwegeln M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen J. H. J. M. Vos, Huissen 1993. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts geoorloofd na schriftelijke toe stemming van redactie en auteur. Inzenden kopij: Indienen en publiceren van arti kelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen die nen, bij voorkeur in WP 5.1, uiterlijk de 1e van de maand ih het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: ing. C. M. van Maris Graaf Plorisstraat 34 4121 EL Everdingen tel. (030) 919573 privé (03472) 1619 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementen, adres wijzigingen en inlichtingen mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Venkelstraat 119 7322 KW Apeldoorn tel. (055) 670771 Ma., wo., vr. 9 -12 uur Abonnementsprijzen per jaar: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; nleMeden f 62,— (binnenland); t 77,— (België); f 106,- (buitenland) en t 137,— (luchtpost). Studenten aan TU, HU of MTS en 65- plussers f 40,—. Voor abonne menten die na januari ingaan, f 8,75 per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 16,50, exclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scher penzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. NGT Geodesia is een uitgave van de Stichting Nederlands Genootschap voor Geodesie. Secretaris van de stichting: ing. D. van Dijk Hertespoor 27 3772 SE Barneveld tel. (03420) 95356 fax (03420) 95376 privé (03420) 91776 Deelnemende verenigingen - Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster (VTAK) - Vereniging van Landmeet kundigen (WL) - Nederlandse Vereniging voor Geodesie (NVG) - Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (VMDR) NGT GEODESIA 93 - 6 257

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 1