V GIS Display Sensor 1 Sensor 2 External Software Sensor 3 USER GEO Postgres Database Managemen System ï*s 1^-" Fig. 4. Een command- en control-situatie. iedere eenheid inspecteert om te controleren of deze zich te ver van een politiepost bevindt. Het nadeel van deze aanpak is dat de gegevensbank voortdurend wordt benaderd, hetgeen kan resulteren in een aan merkelijk prestatieverlies; ook is het mogelijk om deze specifieke randvoor waarde in het presentatie-systeem te realiseren. Dit heeft hetzelfde nadeel als de smart sensor-aanpak, leder presentatie-systeem moet de positie van alle eenheden en posten kennen (hoewel het systeem deze eenheden bijvoorbeeld normaal gesproken niet eens toont; een politiepost kan zich bijvoorbeeld net buiten de rand van het scherm bevinden). Ook het probleem van het wijzigen van de maximale afstand of kleurparameter doet zich hier ongewijzigd voor. Fig. 4 toont een situatie waar de laatst getoonde regel erg nuttig zou kunnen zijn. In een denkbeeldig GIS willen we alle politie-eenheden die zich verder dan 10 000 meter van een politiepost bevinden, rood afbeelden. Indien het systeem geen rule-mechanisme heeft, dan zijn er verscheidene oplossingen mogelijk om de zojuist ge noemde randvoorwaarde te realiseren, maar allemaal hebben ze nadelen de sensoren (gegevensbronnen) kunnen de eenheden zelf rood kleuren, wanneer zij detecteren dat de een heden zich te ver van een politiepost bevinden (smart sensors). Het grootste nadeel is dat iedere sensor dit gedrag moet implementeren (er kunnen er vele zijn en de kans is groot dat er één wordt vergeten of dat dit technisch, c.q. operationeel niet mogelijk is). Het con figureren van de sensoren resulteert ook in een ver minderde flexibiliteit. Veronderstel dat de maximale afstand moet worden gewijzigd in 5000 meter of dat de waarschuwingskleur geel moet worden. Alle gege vensbronnen moeten dan op de een of andere manier worden aangepast; een andere mogelijke aanpak is om een apart pro gramma te maken, dat op regelmatige tijdstippen Delete-rules ,,Delete-rules" kunnen worden gebruikt om bijvoorbeeld het verwijderen van bepaalde objecten te voorkomen (om de consistentie van het gegevensbestand te waarborgen) of te registreren. Een andere manier om de referentiële integriteit te blijven waarborgen, is door het gerelateerde object aan te passen. Mocht bijvoorbeeld een persoon uit het bestand worden verwijderd, dan wordt automatisch de overheid eigenaar van de betreffende percelen on delete to person do replace parcel(owner „state") where (current.name parcel.owner) Het volgende voorbeeld laat de implementatie van een topologische regel zien: indien een lijn nog verwijzingen heeft naar bestaande gebieden (links danwel rechts), mag deze lijn niet worden verwijderd: on delete to line where (current.leftid==area.id current, rightid area, id) do instead nothing Fig. 5. Functionele opbouw van GEO++ NGT GEODESIA 93 - 6 Coordinate System Control Display Control (Cache, Zoom Pick operations) Meta Relation Cache Dynamic Linker Postgres Relation Cache 277 Loadable o modules

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 21