Gegevensbeheer [3] Consistentie en regels in ruimtelijke informatie Inleiding door ing. M. P. J. van de Ven. SUMMARY Consistency and constraints in spatial information This article focuses on consistency and constraints as one of the most important aspects of data- management. Several classification criteria are given and discussed. With a short introduction on quality- management and its relation to consistency and constraints, transformation of information spaces is explained. The development of databases and the reasoning of spatial objects is used in a new approach to classify constraints. Finally a prototype is discussed in which geometrical and topological constraints are implemented. This example illustrates the power of constraints in an interactive environment. Consistentie gegevensconsistentiede afwezigheid van tegenstrijdig heden in een gegevensverzameling [2]; consistentieregel (constraint): een beperking in de toege stane „voorkomens" (occurences) van bepaalde gege- venselementen of een combinatie daarvan [2]; consistentie: er is sprake van consistentie als de eigen schappen van een bepaalde entiteit en de invloed hiervan op zijn omgeving voorspelbaar c.q. bekend zijn en dus bruikbaar. Gegevenscorrectheld Dit is de overeenstemming tussen gegevens en realiteit [2]. Homogeniteit Een begrip waarbij voornamelijk wordt gelet op de waarde van een attribuut en de structuur van attribuutverzamelingen. Het gaat daarbij om aspecten als gelijksoortig en gelijkwaardig. Operatie Een elementaire operatie is een verzameling handelingen die ervoor zorgt dat een gegevensbasis overgaat van toestand a naar toestand b, zonder enig verlies aan consistentie. Mede door ontwikkelingen op het gebied van parallelle procesver werking zijn de eigenschappen van een elementaire operatie inmiddels wat nadrukkelijker geformuleerd door middel van het ACID-principe. De betekenis van de letters wordt als volgt ver klaard atomair [A]de operatie wordt of volledig of helemaal niet uitgevoerd; consistent [C]de operatie waarborgt de consistentie; isolatie [Ijde effecten van een operatie worden pas zicht baar voor de gebruiker als de operatie volledig is afgeslo ten; duurzaamheid [D]het effect van een afgesloten elemen taire operatie wordt altijd vastgelegd. Het is nodig dat regels omtrent gegevens en hun relaties duidelijk en eenduidig worden geformuleerd in het kader van gegevensbeheer. Deze regels noemen we validatie- regels. Er bestaat echter een groot verschil tussen het formule ren van regels enerzijds en het toepassen, respectievelijk implementeren daarvan in programmatuur anderzijds. Het toepassen van regels heeft een te negatieve klank. Zij zouden de flexibiliteit en effectiviteit van een informa tiesysteem nadelig beïnvloeden (fig. 3). Dit is slechts ten dele waar. Onderkend moet worden dat de positieve aspecten, zoals betrouwbaardere informatie en effectie ver onderhoud, vaak onvermeld blijven. De laatste tijd worden we geconfronteerd met applicaties en prototypen [13] [16] [17] die aantonen dat bij een juiste aanpak en im plementatie de nadelen zodanig worden gereduceerd, dat de voordelen volledig tot hun recht komen. Natuurlijk worden daardoor niet alle bestaande systemen met slecht of onvoldoende gekwalificeerd. Vast staat wel dat er veel tijd en overredingskracht voor nodig is om gebrui kers van „traditionele" systemen te doen overstappen naar moderne, door regels gestuurde, systemen. Het reeds enige jaren bestaande GIS-pakket Computer- Vision System 9 is hiervan wellicht het meest treffende voorbeeld. Zonder een waarde-oordeel over dit pakket uit te spreken, mag worden geconcludeerd dat het is geba seerd op een degelijk, logisch ontwerp en geïmplemen teerd op een relationele gegevensbank. Veel aandacht is besteed aan het toepassen en onderhouden van regels [14]. Dit artikel tracht inzicht te geven in het belang van regels, de mogelijkheden en de verschillende soorten. Op een aantal plaatsen wordt door middel van voorbeelden aan gegeven waar momenteel al regels impliciet of expliciet voorkomen. Allereerst lijkt het zinvol om een kader te creëren, waarin regels kunnen worden ondergebracht. Daarbij wordt uitgegaan van het meest gangbare ge gevensbankprincipe. Later zal worden ingegaan op de toepassing van systemen voor ruimtelijke informatievoor ziening. Classificatie (relationeel) In de praktijk worden door [1] en [10] twee soorten vali datie of consistentieregels onderscheiden, te weten sta tische en dynamische regels. Voor statische regels geldt dat op elk willekeurig moment aan deze regels moet worden voldaan. Voor dynamische regels geldt dat in deze regels moet worden vastgelegd welke overgangen zijn toegestaan, afhankelijk van de inhoud van de ge gevensbank (fig. 1). Zonder daar verder op in te gaan, 258 NGT GEODESIA 93 - 6

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 2