Het was de meesten niet meegevallen om na een dag in het veld te hebben doorgebracht, 's avonds nog eens wat duffe theorie te moe ten ondergaan. Bovendien moest er thuis ook nog weieens naar worden gekeken. Toch was iedereen blij de studie te hebben ge volgd, want het vergroot toch duidelijk je inzicht, sprak Wim Ver- boven namens de cursisten. Dat was ook voor het Kadaster het motief, zei ir. M. Wubbe van die dienst. Het Kadaster betaalt de studiekosten, maar die investering komt er wel uit, meende hij. Het levert voor de cursisten geen hoger salaris op, maar ze krijgen er wel een meerwaarde door. Dat is voor de dienst zelf goed, maar ook voor de betrokkenen, als ze soms buiten die dienst mogelijkheden zien. Omdat er voor het contractonderwijs bij het Spectrumcollege een speciale manager is aangesteld, werd de feestelijke bijeenkomst door die functionaris ingeleid. Tot op heden was dat Ch. Boogers, maar omdat ook bij het onderwijs het reorganiseren niet vreemd is, zal hij zijn baan inruilen voor één in de werktuigbouw en zal me vrouw E. Bakker voortaan het contractonderwijs gaan stimuleren. Boogers sprak zijn waardering uit voor de prestaties van de tien cursisten en roemde de nascholingen in het algemeen. Tegenwoor dig kun je niet blijven teren op je basisopleiding, maar moet je zorgen bij te blijven. Je moet niet gaan afbouwen als je veertig bent of vijftig, daar moet je pas op je zestigste jaar aan gaan denken, sprak hij. Waarschijnlijk realiseerde hij zich niet dat hij tegen Kadastermede werkers sprak, waar afbouw al veel vroeger wordt gestimuleerd. Voor de cursisten is het uiteraard meer van belang wie de leraar is, die de lessen in landmeetkunde verzorgt en aangezien er bij het Spectrumcollege niet al te veel voorhanden waren, in ieder geval niet voor dit avondgebeuren, werd naast leraar Van der Vegt, voormalig Kadastermedewerker H. Hazelzet aangetrokken, die ten gevolge van de Kadastrale afslankingsdrift in de wachtgeldregeling is terecht gekomen. Na de toespraken kregen de cursisten hun begeerde certificaat met bijbehorende cijferlijsten waarop veel achten en negens prijkten en soms een 7,4. De nauwkeurigheid blijft steken bij één cijfer achter de komma. Zoals het in het Brabantse past, was er na afloop frisdrank en bier en toen men zich realiseerde dat het om landmeters ging, kwam er later nog een kratje bij. De geslaagden zijn: P. van Berkel, P. Blom, Fr. v. d. Lee, J. Lips, R. van Loenhout, A. Machielsen, M. Verstijnen, J. v. d. Ven, R. Ver- boven en W. Verboven. Blij waren ze wel met het certificaat, maar of ze nog eens een studie zullen aanpakken, is nog lang niet zeker, want het was een hele klus. Theo Scheele NVF Op 29 april 1993 werd in Ede de jaarlijkse ledenvergadering ge houden van de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie (NVF). De middag werd geopend met een boeiende lezing over nabijheids- fotogrammetrie, digitale fotogrammetrie en „real time" toepassin gen. Prof. A. Grün van de ETH Zurich heeft de afgelopen negen jaar veel vooruitgang geboekt in het onderzoek naar deze aspecten van het vakgebied. Hij gaf de ongeveer dertig toehoorders een goed inzicht in de problematiek en (on)mogelijkheden. Door de goede opbouw en prima illustraties gaf hij een ruimere kijk op het geodetisch/fotogrammetrisch vakgebied. Eigenlijk zou een spreker van dit niveau veel meer ruimte moeten worden toebedeeld. De beschikbare tijd was te beperkt om in detail op de verschillende onderwerpen in te gaan. De Faculteit der Geode sie van de TU Delft mag zich dan ook gelukkig prijzen dat prof. Grün daar in de laatste week van april gastcolleges heeft verzorgd. In de komende maanden zal daaraan nog een vervolg worden gegeven. Hopelijk leidt dit initiatief tot nieuwe impulsen in de geodesie en de toepassing ervan in de Nederlandse praktijk. Na een korte discussie volgde het formele deel van de ledenvergade ring met onder andere een wisseling in het bestuur. De voorzitters hamer werd daarbij overgedragen aan ir. R. Kroon van Geodelta BV; van prof. dr. ir. M. Molenaar (voormalig voorzitter) werd op passende wijze afscheid genomen. Marc van de Ven NVG-SYMPOSIUM „ONTWIKKELINGEN IN DE NEDERLANDSE GEODETISCHE MARKT" Op 27 april 1993 organiseerde de NVG na haar jaarvergadering een symposium .Ontwikkelingen in de Nederlandse geodetische markt". De locatie was Teylers Museum in Haarlem. Vanuit het bedrijfsleven waren vijf sprekers bereid gevonden hun visie te geven op de ontwikkelingen. Eerste spreker was H. J. de Roos van het adviesbureau Bakkenist Management Consultants. Hij was nauw betrokken bij het branche onderzoek voor de VNBG en gaf een breed overzicht van het totaal. Hij zag in 70 geodetische bedrijven 1550 personen 200 miljoen gulden per jaar omzetten. Dit particuliere aandeel leek hem een derde van de totale Nederlandse geodesie-inspanning. Van het parti culiere geodetisch personeel is 15% hoger opgeleid. Personeels- schaarste beperkt zich tot mbo-ers en fotogrammeters. Uit zijn onderzoek concludeerde hij als „groei-indicatie" dalende uitbeste dingen door overheden. Het totale werkaanbod leek de adviseur stabiliserend. Mr. ir. J. C. Anneveld van Inpark BV had als onderwerp ,,De geode tische dienstverlening door de ingenieursbureaus in de toekomst" (en kon het in het museum niet laten daarbij eerst in het verleden te blikken). Als resultaat van het „salesgericht denken" zag hij geo desie verworden tot een „eenvoudig instrument". Ook de hoger op geleiden moeten meer worden doordrongen van het marketing concept. Om de innovatiekracht van het bedrijfsleven te bevorderen, zag hij liever prestatie- dan procesgerichte bestekken. (Een op merking die de overheidsdienaren onder de toehoorders konden meenemen Ir. H. Thiadens van EFTAS Nederland kreeJj0als onderwerp het belichten van de geodetische activiteiten in relatie tot het milieu. Hij vroeg speciaal geodetische aandacht voor remote sensing. Zijn plei dooi voor geometrisch corrigeren van RS-beelden illustreerde de Delftse geodeet met de stelling ,,ln Wageningen doet men aan IS in plaats van aan GIS". Ir. J. L. M. Visser van Radio Holland BV gaf een voor de Neder landse geodeten wat somber inzicht in de marktontwikkelingen in de natte geodesie. .Afgezien van het Kadaster en de Meetkundige Dienst neemt de geodesie te weinig GPS-ontvangers af", zo wist hij. Technisch verwacht hij daarvoor binnen drie tot vier jaar een cm- precisie. Er zullen steeds meer „kant-en-klare kastjes" komen. ,,lk zie het somber in voor geodeten op de hydrografische markt. Er is meer behoefte aan mensen die een praktische klus kunnen klaren", zo vervolgde hij. Engelse surveyors zijn (momenteel!) ook goed koper dan Nederlandse geodeten. Ir. P. A. G. Lohman van Seinpost BV zou volgens het programma de ontwikkelingen beschrijven op het gebied van de „stedelijk- planologische geodesie". Hij zag dit als onbekendheid met de planologisch-juridische geodesie, een werkgebied waar nog werk te over is(,,A/s die term klopt, is er ook een dorpeiijk-juridische geo desie!") Begrippen als drugshoreca en raamprostitutie in het vervolg van zijn verhaal kwamen toch over als vooral stedelijke fenomenen. Vastgoeddeskundigen zoals in zijn bureau zijn echter ook gewenst bij revitalisering van winkelcentra en dorpsvernieuwing. Al met al bood de NVG de aanwezigen een apart symposium, dat toch ook de breedte van de Nederlandse opvatting van het vak geo desie illustreerde. Zoals bekend gingen eerdere symposia over onderzoek en onderwijs. De museum-ambiance was uniek. Aan de wand van de vergaderzaal prijkte zelfs de naam „SNELLIVS". Bij een aansluitend museum- bezoek zag men nog een landmetersboussole en ijzeren en glazen standaardmeters. Adri den Boer VVL-EXCURSIE NAAR HET NATIONAAL LUCHT- EN RUIMTEVAARTLABORATORIUM De extra-activiteitencommissie organiseerde op vrijdag middag 26 maart 1993 een excursie naar het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium (NLR) te Amsterdam. Ondanks het feit dat er toch behoorlijk publiciteit aan deze excursie is ge geven, hadden zich slechts veertien personen opgegeven, terwijl er maar tien mensen kwamen opdagen. Voor de organisatoren werkt zo'n magere opkomst bijzonder frustrerend! Na de ontvangst door PR-vrouwe Anke van Es en de introductie door de heer Storm van Leeuwen kregen we eerst een film te zien. Deze film „High Tech and Low Countries", weliswaar nogal ver ouderd, gaf ons een goede indruk van de verrichtingen van dit Labo ratorium. De toelichting werd verzorgd door Ron v.d. Leijgraaf. Het NLR is een stichting ter ondersteuning van de luchtvaart industrie, zowel civiel als militair. Ze wordt gefinancierd door de over heid. De opdrachtgevers zijn onder meer: KLM, Fokker, Koninklijke Luchtmacht, Mariene Luchtvaartdienst, Rijksluchtvaartdienst, ESA, PTT, KNVvL, Ministerie van Economische Zaken, Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, TNO, enz. NGT GEODESIA 93 - 6 293

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 37