Toestandsovergang Consistentie Efficiënt Flexibiliteit Dit begrip vraagt enige verduidelijking. ,,De term auto maat bezigen we voor een mechaniek dat autonoom, dat wil zeggen zonder ingrijpen onzerzijds, desgewenst iets voor ons kan doen. Een algoritme is een handelingsvoor schrift dat, mits getrouwelijk uitgevoerd, in een eindig aantal stappen tot het gewenste resultaat voert". Met deze opmerking geeft prof. E. W. Dijkstra een goede in leiding op het begrip toestandsovergang. Een computer reageert op signalen die door de gebruiker worden ingegeven. Na verwerking van deze signalen geeft de computer in het algemeen weer signalen af, bij voorbeeld het resultaat van een bewerking. Met andere woorden: een computer doet een ruimte (toestand a) overgaan in een andere samenstelling van diezelfde ruimte (toestand b). We spreken in dit geval over toe standsveranderingen (fig. 1). De functionele specificatie van een programma impliceert het aangeven hoe begin- en eindtoestand samenhangen. Een dergelijke specificatie moet daarbij zeer gedetail leerd en correct worden opgesteld. Het correctheids- bewijs geeft aan dat de overgangsfunctie daadwerkelijk zijn doel zal bereiken. Bij het oplossen van de proble matiek van .under- en overshoots" gaat het er in eerste instantie niet om dat alle geometrische primitieven (lijn- stukken) in een bestand worden gecontroleerd en gecor rigeerd. Het is van belang dat de functie waarin twee lijnstukken met elkaar worden vergeleken, correct werkt. Een correcte werking impliceert: corrigeren volgens de gegeven regels indien de toe stand voldoet aan de gestelde criteria; melden dat een bepaalde toestand niet voldoet en zorgdragen dat een gerichte operatie dit verder af handelt. Wanneer één of meerdere bestanden in een achtergrond verwerking (batch) worden geplaatst, ontstaan hierdoor extra randvoorwaarden voor de afwikkeling van toestan den die niet voldoen. Zo kan bij het doorrekenen van Fig. 3. Afhankelijkheid van efficiency, flexibiliteit en consistentie. A volledig uitgeprogrammeerd B een systeem zonder beperkingsregels; M: onmogelijk! maximaal kwaliteitsniveau. 262 rechthoekigheid van gebouwen een lijst worden opge bouwd met objecten die niet zijn geslaagd. Uitgangspunt is dat een consistente toestand wordt aangeboden voor de verwerking. Bij interactieve verwerking wordt dit nog complexer, omdat naast de feitelijke mutatie ook moet worden gecontroleerd wat, wellicht ten onrechte, is ver anderd. De reden hiervoor is dat mutaties van objecten veelal niet met een simpele handeling worden afgesloten (isolatie). In de discussie over objectgerichte en objectgeoriën teerde systemen wordt nu duidelijk dat er sprake is van respectievelijk een toestandsruimte met geometrische primitieven en een toestandsruimte met ruimtelijke ob jecten. Mede hierdoor zal de implementatie van een ge gevensstructuur met de bijbehorende regels sterk ver schillen. Een CAD-pakket heeft een vast aantal gegevenstypen met ieder een vooraf gedefinieerde structuur. Functies die een toestandsovergang beschrijven, zijn hierdoor redelijk eenvoudig. De sequentiële bestandsstructuur zou in dit geval enige beperkingen met zich kunnen mee brengen. Bij een semantische gegevensbank daaren tegen wordt geprobeerd om alle beperkingsregels in het gegevensmodel vast te leggen (model-inherent). De com plexiteit van het gegevensmodel zal hierdoor toenemen. Dit geldt ook voor functies die een toestandsovergang beschrijven. Dit kan zodanige vormen aannemen, dat een systeem niet meer tot aanvaardbare prestaties komt. Bij objectgeoriënteerde gegevensmodellen [19] kan de gebruiker zelf gegevenstypen definiëren (ADT abstract datatype). De traditionele elementaire gegevensbankope raties verliezen hierdoor hun werking. Om dit te onder vangen, worden door de gebruiker operaties ontwikkeld, die deze ADT's benaderen. Bij ADT's komen geen beperkingsregels voor zoals hier voor gedefinieerd. De classificatieproblemen van dit soort regels verschuiven naar de correcte formulering van objectmethoden. Door de gegevensstructuur zijn wel alle regels model-inherent geworden (zie artikel over GEO+ op p. 274 in dit nummer). Andere benadering Consistentieregels worden in drie hoofdcategorieën on derscheiden. De categorieën komen overeen met de stappen in de technologische ontwikkelingen van ge- gevensbank(beheer)systemen (fig. 4). Een gegevensge- oriënteerde benadering van beperkingsregels vindt zijn toepassing in de traditionele gegevensbankvormen (rela tioneel, netwerk en hiërarchisch), maar ook in de alom bekende sequentiële bestanden. Ondanks dat ontwer pers de problematiek van beperkingsregels wel onder kennen, worden er tot op heden bijzonder weinig hulp middelen aangeboden om er goed mee te kunnen om gaan in ruimtelijk georiënteerde toepassingen. De laatste jaren wordt vanuit de gebruiker aangestuurd op verandering, ten einde de kwaliteit van gegevensver zamelingen te kunnen garanderen. Dit heeft mede geleid tot de toepassing van andersoortige programmeertalen en dito gegevensbankvormen. De eerste verandering vinden we in de meer functionele benadering. Hierbij worden gegevens in een bepaalde context via een strakke gebruikersinterface aangeboden en kunnen vervolgens gerichte functies worden gestart. In de gebruikersinterface worden ten behoeve van de context en kwaliteit van de gegevens regels ingebouwd en getoetst [16] [17]. NGT GEODESIA 93 - 6

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 6