Prototype Conclusie sprake is van beslissingsondersteunende operaties. De volgorde waarin handelingen moeten plaatsvin den, dienen dan door de interface te worden afge dwongen. In [16] wordt een prototype voorgesteld, dat op onder delen aansluit bij de benadering zoals hiervoor is uitge werkt. Primair staat in dit prototype het geometrisch construeren ten behoeve van de fase probleemdefinitie en planvorming bij maatvoering. Het interactieve model is descriptief in die zin, dat het de beschrijving van con structie-opgaven toestaat en niet de grafische of nume- rische methode simuleert. Deze laatste twee methoden worden algemeen toegepast in CAD-pakketten. De basis wordt gevormd door toe passing van schetsen (topologie) en randvoorwaarden (benaderde geometrische beperkingsregels). Juist omdat het slechts twee subklassen omvat, is het prototype erg illustratief. Nadat alle randvoorwaarden zijn gedefinieerd, kan het systeem zelf een oplossing bepalen door het op te lossen als een stelsel van voorwaarden-vergelijkingen. De ver gelijkingen zijn opgebouwd uit constanten, variabelen en functies. Met behulp van de functies worden de metrische eigenschappen en relaties van punten en lijnstukken (in clusief boogsegmenten) beschreven. Omdat voor elk geometrisch model een benaderde be schrijving in de vorm van een schets aanwezig moet zijn, kan deze informatie worden verwerkt in de vergelijkingen. Dit stelsel kan worden vereffend volgens de methode der kleinste kwadraten, waardoor een optimale oplossing wordt aangeboden. Geometrische voorwaarden kunnen zwak of sterk zijn. In veel gevallen weet men niet dat een voorwaarde zwak is. Men kan deze onzekerheid ook in een „maatgetal" uit drukken, of een schatting ervan geven. Dit stelsel verge lijkingen kan dan worden opgelost door vereffening. De gebruikersinterface zal in belangrijke mate bepalen hoe de acceptatie van het resultaat verloopt (fasegewijs resultaat aanbieden of na afloop totale proces). Deze aanpak is een goed voorbeeld van het toepassen van geometrisch/topologische beperkingsregels door middel van het beschrijven van begin- en eindtoestand en de functionele specificatie van de overgang (toestandveran dering). In de functionele specificatie zitten onder andere rekenkundige beperkingsregels. De descriptieve benade ring geeft aan dat er functionele beperkingsregels be staan, die tot uiting komen via de gebruikersinterface. De beschrijving van begin- en eindtoestand impliceert dat het gegevensmodel geometrische en topologische beper kingsregels bevat. Opmerking: deze aanpak is (nog) niet gebaseerd op het objectgeoriënteerde principe, maar gaat primair uit van de voorwaarden en beperkingsregels. Het werken met dit soort prototypen heeft inmiddels aan getoond dat deze methodiek (met uitzondering van de vereffening) mogelijkheden biedt bij de uitwisselings- problematiek. In Zwitserland is hiertoe een onderzoek gestart in het kader van het project RAV, een hervor mingsproces voor de uitwisseling van ruimtelijke infor matie tussen overheidsinstanties onderling en met parti culieren. Met dit artikel is getracht inzicht te geven in welke waar den beperkingsregels hebben en hoe ze kunnen worden onderscheiden. Vijf belangrijke conclusies kunnen op grond van het voor gaande worden getrokken: weten wat inconsistent is, is net zo belangrijk als we ten wat consistent is; beheersing van inconsistentie wordt ook gerekend tot kwaliteitsbewaking; de geodeet kan een belangrijke rol vervullen bij het opstellen en toepassen van beperkingsregels voor Gl-systemen en het vertalen ervan naar functionele specificaties; beperkingsregels dienen niet te worden beschouwd vanuit de architectuur van een gegevensbank, maar vanuit de beschrijving van objecten; het beschrijven van beperkingsregels is een taak van het gegevensbeheer; de informatie zelf behoort tot het meta-niveau (gegevens over gegevens). Literatuur 1. Broekmans, E. e.a., Gegevensmanagement voor kwaliteit van de informatieverzorging. Academie Service, ISBN 9062333397. 1989. 2. Leikauf, P., Konsistenzsicherung durch Verwaltung von In- konsistenzen. Informatik Dissertationen ETH Zurich no. 33, ISBN 3 7281 1797 8. 1991. 3. De organisatie de baas, Gemeenten en vastgoedinformatie. Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Groene reeks no. 113, ISBN 90 322 1114 5. 1991. 4. Rock-Evans, R., Analysis within the systems development life- cycle (1. Data Analysis - the deliverables, 2. Data analysis - the methods). Pergamon Infotech Limited, 1987. 5. Oosterom, N. van e.a., Gegevensdefinitiebeheer in een gede centraliseerde organisatie. Informatie jaargang 35 no. 2. 6. GFO Basisregistratie Vastgoed: geometrisch, Gemeentelijke Basiskaart. Vereniging van Nederlandse Gemeenten, ISBN 90 322 2310 0. 1991. 7. Schans, R. v.d.Colloquium over modaliteit in GIS en planning. Landbouwuniversiteit Wageningen, vakgroep Landmeetkunde en Teledetectie, november 1992. 8. Lieven, K., H. Zimmerman, Fuzzy technologie levert effectief procesbeheer op. Computable, september 1992. 9. Handleiding GFO Basisregistratie Vastgoed: geometrisch, Ge meentelijke Basiskaart. Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, ISBN 90 322 2429 8, februari 1992. 10. Krijger, M. e.a., Data Dictionary/Directory Systementheorie en praktijk. Computable Informatica Seminars, 1990. 11Kuhn, W., Interaktion: Dialog mit Werkzeugen des Informations- zeitalters. Institut für Geodasie und Photogrammetrie, ETH Zurich, 1988. 12. Wigger, U., DATAUF: ein Programmsystem zur Aufbereitung und Verwaltung von Vermessungsdaten, Institut für Geodasie und Photogrammetrie, ETH Zürich, 1988. 13. Dohmen, M., Interactieve consistentiebewaking. TU Eindhoven, faculteit Informatica sectie Grafische Toepassingen, 1991. 14. Deckers, S., Een data dictionary/directory system vanuit de geo metrie. Afstudeerscriptie Hogeschool Utrecht, 1991. 15. Kuunders, M., Onderzoek naar een topografische gegevens structuur. TU Eindhoven, faculteit Informatica sectie Grafische Toepassingen, 1989. 16. Kuhn, W., interaktion mit Raumbezogene Informat/onssyste- men. Institut für Geodasie und Photogrammetrie, Mitteilungen no. 44, ETH Zürich, 1989. 17. Scholz, Th., Zur Kartenhomogenisierung mit Hiife strenger Ausgleichungsmethoden. Veröffentlichung no. 47, Geodati- schen Institut, RWTH Aacken, ISSN 0515 0574, 1992. 18. Gahler, F., Externe KonsistenzbedingungenFormulierung und Überwachung. Institut für Informatik, Bericht 83, ETH Zürich 1987. 19. Stonebraker, M., Objectmanagement in POSTGRES using pro cedures. Proceedings Int. Workshop on Object Oriented Data base Systems, IEEE Computer Science Press 1986. 20. Egenhofer, M. J. e.a., A mathematical framework for the defi nition of topological relationships. Proceedings 4th Int. Sympo sium on Spatial Data Handling, Zürich, 1990. 264 NGT GEODESIA 93 - 6

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 8