Levering van mutaties LKI-gegevensbank uit de inleiding Opsporen van mutaties door ir. C. H. J. Lemmen en B. Keizer, werkzaam res pectievelijk ais informatie-manager en coördinator con cernsystemen bij de hoofddirectie van het Kadaster te Apeldoorn. SUMMARY Delivery of update-information from the LKI-database Since 1988 the Dutch Cadastre has an operational Land Information System which manages cadastral and topographic information stored in a national LKI-database. Until now geometric data for customers can only be updated by delivery of a complete new „digital" map. However most clients want to receive only the geo metric updates over a certain period of time. The Cadastre expanded the LKI-system in order to meet these re quirements. Update-files will be automatically generated for every customer, triggered by the frequency of delivery. For this reason a client subscription system has been developed. The following subjects are discussed: definition of an update, re search on different methods of update-detection in a database, the composition of the update-files and the different product-selections. In het Landmeetkundig Kartografisch Informatiesysteem (LKI) van het Kadaster worden de geometrische beschrij vingen van kadastrale percelen en van topografische objecten met daaraan gekoppelde attributen opgeslagen, bijgehouden en gepresenteerd. Sinds 1988 is dit systeem binnen het Kadaster operationeel [1] [2]. Eén van de doelstellingen van LKI, het leveren van ge gevens uit de LKI-gegevensbank aan afnemers, vindt plaats in de vorm van bestanden in één van de gestan daardiseerde uitwisselingsformaten. De informatie die aan afnemers wordt geleverd, kan tot op heden slechts worden geactualiseerd door een volle dig vernieuwde gegevensverzameling aan te bieden. Deze methode heeft als bezwaar dat ook alle gegevens met betrekking tot ongewijzigde objecten steeds opnieuw moeten worden verwerkt. Hierdoor zijn steeds meer af nemers geïnteresseerd geraakt in de aanlevering van gegevens van uitsluitend de wijzigingen die in het terrein hebben plaatsgevonden. In de wandelgangen worden dit mutatiebestanden of ,,was/wordt"-bestanden genoemd. Een belangrijk aandachtspunt van het Kadaster is het verbeteren van de efficiency en effectiviteit van haar LKI-systemen. Via de implementatie van enkele nieuwe versies zijn dit jaar met name de interactief-grafische programmatuur en het geodetisch rekensysteem ver beterd. Eén van de functionele uitbreidingen van LKI bestaat uit een systeem dat levering van geometrische gegevens met betrekking tot vervallen en nieuwe objecten in een bepaald gebied mogelijk maakt. Zodra dit systeem opera tioneel is, kunnen klanten van het Kadaster abonnemen ten nemen op zogenaamde mutatiebestanden voor een bepaald gebied. Er kan worden gekozen voor periodieke levering of levering op afroep van de mutaties. Levering vindt plaats in SUF2 op diverse media. Hiertoe zijn de Kadaster-specificaties van SUF2 gedefinieerd. Ze zijn be schreven in een door het Kadaster uitgegeven brochure [3]. Deze brochure geeft tevens inzicht in het standpunt van het Kadaster met betrekking tot mutatiebestanden. In dit artikel wordt stilgestaan bij een aantal keuzen die zijn gemaakt bij de ontwikkeling van het systeem voor muta tielevering, een schets van de werking van het systeem en een beschrijving van te leveren produkten. Mutaties Mutaties zijn wijzigingen in de geometrische ligging en de attribuutgegevens van kadastrale percelen en topogra fische objecten als gevolg van het verwijderen van gegevens uit de gegevensbank omdat het afgebeelde object niet meer bestaat in het terrein; het opvoeren van gegevens in de gegevensbank om dat in het terrein een nieuw object is ontstaan; het wijzigen van attribuutgegevens in de gegevens bank omdat gegevens over reeds afgebeelde objecten in het terrein zijn gewijzigd. Wijzigingen kunnen zijn ontstaan door kleine correcties in de geometrie van een afgebeeld object als gevolg van kwaliteitsverbetering of door wijziging of aanvulling van één of meer thematische attributen van een object. In principe bestaan twee typen mutatie-objecten, te weten een vervallen en een nieuw object. Wijzigingen in attri buutgegevens over een object leveren fysiek twee muta ties op, te weten een vervallen en een nieuw object. Opstaan of opsporen van mutaties Om de mutaties in een bepaald gebied uit LKI te kunnen leveren, zijn twee oplossingsrichtingen geanalyseerd: Continue opslag van mutaties Hierbij worden alle mutaties direct na afloop van de kadastrale en topografische actualisering van de LKI- gegevensbank opgeslagen in een mutatiebestand. Dit resulteert dan in feite in een verzameling afzonderlijke bestandjes, met elk een omvang gelijk aan een werk bestand waarbinnen de mutatie is aangebracht. Een werkbestand is binnen het kadastrale bijhoudingsproces a*:::-»*- NGT GEODESIA 93 - 6 265

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 9