Stereo matching Matching is Engels en betekent: vergelijken van kenmerken op overeenkomst. Het doel is het opsporen van corresponderende punten in twee of meer beeldreeksen ten behoeve van onder andere de aerotriangulatie en het vervaardigen van digitale hoogtemodellen. In de loop der tijd is een veelheid aan matching-technfeken ontwikkeld. Qua principe kunnen zij wor den onderverdeeld in twee categorieën area-based matching; feature-based matching. Bij area-based matching wordt het beeld beschouwd als een tweedimensionaal digitaal signaal. Twee belangrijke technie ken zijn kruiscorrelatie en kleinste kwadratentechnieken. Bij feature-based matching wordt het beeld opgevat als een verzameling van structuren. Eerst worden deze structuren in de afzonderlijke beelden gedetecteerd, vervolgens worden cor responderende structuren in de stereo-beelden opgespoord. Voor een meer uitgebreide beschrijving van matching zie [3] [4], Stereo matching vormt binnen de digitale fotogrammetrie het meest onderzochte onderdeel en heeft binnen de Nederlandse praktijk reeds ingang gevonden ten behoeve van de aero triangulatie [2], Er is echter nog lang geen sprake van een volledig automatisch proces, want matching kan het nog niet stellen zonder een rigoureuze nacontrole van de operateur, daar de betrouwbaarheid nog gering is. verwonderlijk dat de veranderingen in het fotogramme- trische vakgebied het meest zichtbaar zijn aan het instru mentarium. Naast de analytische uitwerkingsinstrumen ten die reeds een ontwikkelingsperiode van ruim drie decennia achter de rug hebben, zien we thans de op komst van digitaal fotogrammetrisch instrumentarium. De eerste tekenen van de opmars van de digitale foto grammetrie werden zichtbaar in het midden van de jaren tachtig, toen CCD-camera's boven of onder de foto dragers van analytische plotters werden gemonteerd. De gedachtengang achter dit type hybride instrumenten is om de inwendige, relatieve en absolute oriëntering met behulp van het analytische instrument te bewerkstelligen, alsmede om gebruik te maken van de procesbesturings capaciteiten van het instrument. Het opsporen van cor responderende punten in het stereopaar kan nu auto matisch geschieden door lokale scanning van de beeld intensiteit rondom de betreffende punten met de beide CCD-camera's, waarna stereo matching wordt toegepast (zie kader). Door de lokale scanning wordt het computer geheugen sterk ontlast. Thans zien we een sterke opkomst van de volledig digi tale fotogrammetrische werkstations (fig. 3). Zo'n instru ment zal, naast een computer en de gebruikelijke rand apparatuur, bestaan uit een: scanner om foto's te converteren naar pixelvorm; hoogresolutie 3D-display, waarop met verschillende technieken zoals split screen, gepolariseerd licht en vloeibare kristallen stereowaarneming kan plaatsvin den. Naast deze hardwarecomponenten wordt de feitelijke functionaliteit van het systeem vooral bepaald door de verschillende softwaremodulen. Deze hebben met name betrekking op het uitvoeren van de aerotriangulatie, het digitaliseren ten behoeve van de topografische kartering en het vervaardigen van DHM's (digitale hoogtemodellen) en produkten die daaruit kunnen worden afgeleid. Voor beelden van softwaremodulen zijn: beeldverbetering en radiometrische correctie; automatische stereo matching, met als produkten: 326 a. corresponderende punten ten behoeve van de aerotriangulatie; b. DHM's; c. na aanwijzing van een detailpunt in het ene beeld het corresponderende punt in het andere beeld; superimpositie van het bestaande bestand in meer dere kleuren over het beeld; vervaardigen van afgeleide produkten uit de DHM's (zie voor een interessant overzicht van DHM-produk- ten [1]) zoals: a. orthobeelden; b. hoogtelijnenkaarten; c. perspectivische aanzichten. Orthobeelden worden steeds belangrijker in een GIS- omgeving. De redenen om optisch-mechanische con structies te vervangen door softwarecomponenten, heb ben zowel betrekking op instrumentele als procedurele aspecten. Instrumentele aspecten betreffen onder andere: vermijden van de kalibratie van het instrument; onafhankelijkheid van het instrument van tempera- tuursinvloeden; mogelijkheid om standaard apparatuur te gebruiken. Procedurele aspecten betreffen onder andere: toepassen van beeldverwerkingsmethoden om bij voorbeeld de visuele kwaliteit van de beelden te ver hogen; de eenvoud waarmee integratie kan plaatsvinden met geografische informatiesystemen (GIS); semi-automatisch uitvoeren van deelprocessen, zoals het vervaardigen van digitale hoogtemodellen en andere zaken als hierboven geschetst. Knelpunten De grote verscheidenheid aan beeldmateriaal en de mogelijkheid om foto's te converteren naar pixelformaat, scheppen niet alleen nieuwe mogelijkheden, maar ook knelpunten. Fig. 3. De DVP (Digital Video Plotter) van Lei ca is een volledig digi taal fotogrammetrisch werkstation op PC-basis. Stereoscopi sche waarneming gebeurt met split screen "-weergave, waarbij een stereoscoop voor het beeldscherm van de com puter is geplaatst. De programmatuur is ontwikkeld aan de Universiteit van Quebec, Canada. De DVP is ontwikkeld met als oogmerk op eenvoudige wijze beelden uit te werken tegen relatief geringe kosten. NGT GEODESIA 93 - 7

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 10