inhoud WÊKSÊKÊÊHË en verder 35e jaargang no. 7 juli 1993 NEDERLANDS GEODETISCH TIJDSCHRIFT 318 Deze bijdrage gaat in op problemen bij het onder houd van informatiesystemen waarin constraints een belang rijke rol spelen. Geografische systemen zijn daarvan een typisch voorbeeld. Het pro bleem met constraints is dat ze samenhang tussen de ele menten van de gegevensstruc tuur veroorzaken. Veel samen hang tussen elementen bete kent grote complexiteit en gro te complexiteit betekent dat er extra veel inspanning nodig is voor het aanbrengen van ver anderingen. In een modulaire structuur is het mogelijk om samenhang binnen modulen te concentreren en samenhang tussen modulen te beperken. Daardoor wordt het veel ge makkelijker om omvangrijke systemen te ontwikkelen en te onderhouden. 324 Het beeld vormt het basismateriaal in de fotogram metrie en is daarmee voort durend voorwerp van grote zorg. De fotogrammetrie wordt steeds meer geconfronteerd met een verscheidenheid aan beeldtypen, waarvan momen teel de belangwekkendste worden gevormd door beelden in pixelformaat. In dit artikel worden enkele aspecten van de nieuwe beeldtypen onder de loep genomen en vervol gens wordt nagegaan welke gevolgen de pixelrepresentatie heeft voor het instrumentarium. In de digitale fotogrammetrie komen fotogrammetrische en digitale beeldverwerkingstech nieken samen. 329 Op de meest onver wachte plaatsen kun je soms met geodetische activiteiten worden geconfronteerd. 333 Plaatsbepalingssyste men zoals GPS leveren ruimte lijke (x,y,z) coördinaten. Daar om is men vaak genoodzaakt deze ruimtelijke coördinaten om te rekenen naar ellipsoïdi- sche coördinaten: breedte, lengte en hoogte. De meest gebruikte transformatie methode is gebaseerd op iteratie. Reeds in 1976 heeft Bowring een directe formule afgeleid, waarbij geen iteratie nodig is. 317 NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3500 exemplaren. ISSN 0016-707X MINI-SERIE GEGEVENSBEHEER (4) Beheersing van com plexiteit in constraints dr. ir. H. J. Pels Het beeld in de fotogrammetrie ir. M. J. P. M. Lemmens kaart 8 Mogen we nu, gelet op de snelle ontwikkelingen op het instrumentele terrein, verwach ten dat de fotogrammetrische uitwerking weldra volledig geautomatiseerd zal zijn? Het antwoord hierop is volgens de auteur een eenduidig nee. EEN DAGJE. Visserij-inspectie Een dagje de (mossel)- boer op Theo Scheele Midden in de Oosterschelde op een schijnbaar totaal verlaten stille zandplaat werd laatst een eenzame figuur achter een tachymeter waargenomen. Nader onderzoek leerde dat hier mensen van de visserij inspectie bezig waren de afba kening van de mossel- en oesterpercelen aan een nauw keurig onderzoek te onderwer pen. De redacteur ging een paar dagen mee op inspectie, leerde „proppen" zoeken op laag water en constateerde dat de geodetische apparatuur ook in de mosselwereld een plaats heeft veroverd en daar groot ontzag geniet. Methode Bowring voor de berekening van de breedte cp uit recht hoekige coördinaten (x-y-z) ir. G. L. Strang van Hees Met dit artikel brengt de auteur deze directe methode onder de aandacht en beveelt hem sterk aan. Bowring heeft de metho de langs meetkundige weg afgeleid. Deze overweging ontlokt de auteur de uitspraak dat in de moderne wiskunde te weinig aandacht wordt besteed aan meetkundig inzicht. Stichting NGL335, 336 Berichten335 Agenda339 Techniek339 Personalia342 Verslagen 343 Bij de voorplaat Ziet u hier een landmeter op zee of op het land? Enkele uren later zou deze foto in ieder ge val niet dit resultaat hebben opgeleverd. In de reportage „Een dagje. kunt u lezen dat het geodetisch instrumen tarium ook voor het uitzetten van mosselpercelen voor onze kust kan worden ingezet. Redactie-adres Thijsseweg 11 2629 JA Delft tel. (015) 781567 fax (015) 782348 privé (010) 4263040 Redactie: ir. H. J. G. L. Aalders, hoofdredacteur, Schiedam A. M. den Boer, Nteuwerkerk a.d. IJssel ir. M. J. P, M. Lemmens, Delft G. M. van Osch, Apeldoorn Ing. W. van Pijkeren, Nieuwegein M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen J. H. J. M. Vos, 1993. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts geoorloofd na schriftelijke toe stemming van redactie en auteur. Inzenden kopij indienen en publiceren van arti kelen in overieg met de redactie. Berichten en mededelingen die nen, bij voorkeur in WP 5.1, uiterlijk de 1e van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: ing. C. M. van Maris Graaf Florisstraat 34 4121 EL Everdingen tel. (030) 919573 privé (03472) 1619 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementen, adres wijzigingen en inlichtingen mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Venkelstraat 119 7322 KW Apeldoorn tel. (055) 670771 Ma., wo., vr. 9-12 uur Abonnementsprijzen per jaar: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; niet-leden f 62,— (binnenland); t 77, (België); f 106,— (buitenland) en f 137,(luchtpost). Studenten aan TU, HU of MTS en 65- plussers 1 40,—. Voor abonne menten die na januari ingaan, f 8,75 per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 16,50, exclusief verzendkosten, te besteilen bij mevr. G. Scher penzeel-v.d, Lei, Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. NGT Geodesia is een i van de Stichting Nederlands Genootschap voor Geodesie. Secretaris van de stichting: ing. D. van Dijk Hertespoor 27 3772 SE Barneveld tel. (03420) 95356 fax (03420) 95378 privé (03420) 91776 Deelnemende verenigingen - Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster (VTAK) - Vereniging van Landmeet kundigen (VVL) - Nederlandse Vereniging voor Geodesie (NVG) - Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (VMDR) NGT GEODESIA 93 - 7

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 1