betere financiële toekomst voor Kootwijk wordt wegge legd. „Dergelijke taken kun je gewoon niet aan op eigen kracht", zegt Van Lamsweerde. „Elk jaar kwamen we er met veel hangen en wurgen, maar dat lukt nu niet meer. Samen met de noodzakelijke subsidies van de Stichting Ruimte-onderzoek Nederland (een NWO-instituut, red.) hopen we met deze maatregelen het onderzoek in stand te houden". (TUD-blad Delta", 3 juni 1993) EXPOSITIE TRANCHOT-KAART „Limburg in kaart gebracht" is de titel van een nieuwe tijdelijke expositie in het Natuurhistorisch Museum Maas tricht. In de expositie is voor het eerst de gehele zoge noemde Tranchot-kaart van Limburg in een stuk gemon teerd te zien. Deze kaart werd tussen 1802 en 1807 gemaakt door Franse „Ingenieurs-Géographes" onder leiding van luite nant-kolonel Jean Joseph Tranchot. De aanleiding voor het maken van deze kaart was het feit dat de door de Fransen in 1794 op de Pruisen veroverde gebieden ten westen van de Rijn in 1801 „definitief" bij Frankrijk wer den ingelijfd, ook de tegenwoordige provincie Limburg. Omdat het Franse leger op korte termijn de beschikking wilde hebben over gedetailleerde terreinkaarten van het bezette gebied, gaf Napoleon op 26 juli 1801 opdracht het gebied in kaart te brengen. In de expositie staat (een facsimile herdruk van) deze oudste geheel in kleur uitgevoerde topografische kaart van de provincie Limburg centraal. Limburg van Eijsden tot Mook is daarbij zo'n 5,5 m lang en 1,5 m breed. De Tranchot-kaart is vooral bekend vanwege de overstel pende hoeveelheid gedetailleerde informatie die erin is aangebracht. De kaart (schaal 1 25 000) laat zien hoe Limburg er in telefoon 043-293064 338 het begin van de vorige eeuw uitzag: landschap, grond gebruik, wegen- en waternet, bewoningspatronen, enz. Voor een groot deel is het zelfs de situatie zoals die in de middeleeuwen kon worden aangetroffen. Door vergelijking met de ook in de tentoonstelling gepre senteerde meest recente topografische kaarten wordt duidelijk welke veranderingen er de laatste twee eeuwen zijn opgetreden. De details van de kaart maken het moge lijk de eigen woonomgeving terug te zoeken, waardoor de expositie aantrekkelijk is als vrijetijdsbesteding, als on derdeel van het geschiedenis- of aardrijkskunde-onder- wijs of in het kader van voorlichting over bijvoorbeeld grondgebruik en planologie. De expositie is tot en met 3 oktober te zien in het Natuur historisch Museum Maastricht, De Bosquetplein 6 - 7, telefoon 043 - 293064. Openingstijden: ma. t/m vr. 10 -12.30 en 13.30 - 17.00, za. en zo. 14-17 uur. BOUWDIENST RWS BESTEEDT GEODESIE UIT Naast de Meetkundige Dienst ressorteerde jarenlang onder de Rijkswaterstaat ook een Landmeetkundige Afdeling van de Bouwdienst (voorheen Directie Bruggen). Inmiddels wordt dit werk uitbesteed. „Oranjewoud- actueel" van mei 1993 schreef erover en interviewde een Rijkswaterstater: Landmeetkundige methoden zijn voor meer doeleinden geschikt dan het maken van kaarten alleen. Een voor beeld is het inmeten van vier kunstwerken in Rijksweg 2 bij Vianen, ten noorden en zuiden van de brug over de Lek. Oranjewoud verzorgde deze metingen in opdracht van de Bouwdienst van de Rijkswaterstaat. De samenwerking tussen Rijkswaterstaat en Oranjewoud heeft alles te maken met de nieuwe opzet van de Bouw dienst; sommige werkzaamheden die vroeger in eigen beheer werden uitgevoerd, worden nu uitbesteed. Pro jectleider ing. W. Rietbergen van de afdeling Bruggen bouw: ,,Dit soort metingen werd vroeger verricht door onze eigen landmeters, maar in het streven naar inkrim ping van de Rijksoverheid zijn we ons sterker gaan rich ten op de kerntaken. Dit project vond plaats in een over gangsfase, want de contacten met Oranjewoud ais uit voerder zijn nog onderhouden door het hoofd van onze landmeters, de heer Van Schelt, die ais laatste was over gebleven. Vroeger gaf hij opdracht aan zijn eigen men sen, daarna coördineerde hij de uitbesteding. Inmiddels heeft hij afscheid genomen van de dienst en in het ver volg zullen wij rechtstreeks te maken krijgen met het uit besteden van metingen. Wij ontwerpen zelf weer in op dracht van anderen. Voor dit project is de Directie Utrecht van Rijkswaterstaat onze principaal". De omschakeling van in- naar externe uitvoering van deze werksoort viel samen met een nieuwe ontwikkeling in de techniek van het landmeten. Met de invoering van zelfregistrerende tachymeters, die Oranjewoud alweer geruime tijd hanteert, werd het mogelijk de ingemeten ge gevens in het veld rechtstreeks op te slaan in de vorm van een digitaal bestand. Door het werken met de tachy meters (en voor hoogtemetingen de Psion) kunnen de metingen direct in het door Oranjewoud ontwikkelde land meetkundig verwerkingssysteem (LVS) worden inge voerd. Voor de hoogtemetingen met de Psion is het aparte verwerkingsprogramma OW-PWPBER ontwik keld. De door het programma berekende posities kunnen zowel als gegevensbestand als in de vorm van een plot worden gepresenteerd. De scheiding tussen berekening NGT GEODESIA 93 - 7

(NGT) Geodesia | 1993 | | pagina 22